kexi - en to sv translation catalogue (801 entries)

en: 
    Like --open, but the object will
    be opened in Design Mode, if one is available
sv: 
    Som --open, men objektet kommer att öppnas
    i konstruktionsläge, om något är tillgängligt

en: 
    Like --open, but the object will
    be opened in Text Mode, if one is available
sv: 
    Som --open, men objektet kommer att
    öppnas i textläge, om något är tillgängligt

en: 
    No new database name was entered.
sv: 
    Inget nytt databasnamn skrevs in.

en: 
    Open object of type <object_type>
    and name <object_name> from specified project
    on application start.
    <object_type>: is optional, if omitted - table
    type is assumed.
    Other object types can be query, report, form,
    script (may be more or less, depending on your
    plugins installed).
    Use "" chars to specify names containing spaces.
    Examples: --open MyTable,
     --open query:"My very big query"
sv: 
    Öppna objekt av typen <objekt_typ>
    och namn <objekt_namn> från angivet projekt
    vid programstart.
    <objekt_typ>: är valfri, om den utelämnas
    antas tabelltyp.
    Övriga objekt kan vara förfrågan, rapport, formulär
    eller skript (kan vara fler eller färre, beroende på
    installerade insticksprogram). Använd "" för att
    ange namn som innehåller mellanslag.
    Exempel: --open MinTabell,
     --open query:"Min mycket stora förfrågan"

en:  Line: %1 Col: %2
sv:  Rad: %1 Kol: %2

en: "%1" column requires a value to be entered.
sv: Kolumnen "%1" kräver att ett värde skrivs in.

en: "%1" database property not found
sv: Databasegenskapen "%1" hittades inte.

en: "%1" function is not available
sv: Funktionen "%1" är inte tillgänglig

en: "%1" is a reserved keyword
sv: "%1" är ett reserverat nyckelord

en: "%1" is not a valid identifier.
sv: "%1" är inte en giltig identifierare.

en: "%1" value has to be entered.
sv: "%1" värde måste skrivas in.

en: "*" could not be used if no tables are specified
sv: "*" kunde inte användas när inga tabeller är specificerade

en: %1 "%2" already exists.
    Please choose other name.
sv: %1 "%2" finns redan.
    Välj ett annat namn.

en: %1 for version %2 of %3 application.
sv: %1 för version %2 av programmet %3.

en: &Add
sv: &Lägg till

en: &Add File
sv: &Lägg till fil

en: &Add a primary key
sv: &Lägg till primär nyckel

en: &Add an icon
sv: &Lägg till en ikon

en: &Advanced
sv: &Avancerat

en: &Ascending
sv: &Stigande

en: &Back
sv: Till&baka

en: &Break Layout
sv: &Bryt layout

en: &Cancel Row Changes
sv: Å&ngra radändringar

en: &Clear contents
sv: &Rensa innehåll

en: &Close Project
sv: Stän&g projekt

en: &Code Folding
sv: &Kodvikning

en: &Create
sv: S&kapa

en: &Create Object...
sv: Skapa o&bjekt...

en: &Create Object: %1...
sv: Skapa &objekt: %1...

en: &Create Project
sv: S&kapa projekt

en: &Data View
sv: &Datavy

en: &Delete Action
sv: &Ta bort åtgärd

en: &Delete row
sv: &Ta bort rad

en: &Descending
sv: &Fallande

en: &Design
sv: &Konstruera

en: &Design Table
sv: &Konstruera tabell

en: &Export
sv: E&xportera

en: &Find next
sv: Sök &igen

en: &Finish
sv: Slut&för

en: &Hide Selected Table/Query
sv: &Dölj markerad tabell/förfrågning

en: &Hide Table
sv: &Dölj tabell

en: &Import
sv: &Importera

en: &Insert Empty Row
sv: &Infoga tom rad

en: &Look in column:
sv: &Titta i kolumn:

en: &Match:
sv: &Matcha:

en: &More Projects...
sv: &Fler projekt...

en: &Name:
sv: &Namn:

en: &New Action
sv: N&y åtgärd

en: &New...
sv: &Ny...

en: &Next Window
sv: &Nästa fönster

en: &Open
sv: Ö&ppna

en: &Open Selected Table/Query
sv: Ö&ppna markerad tabell/förfrågan

en: &Open Table
sv: Ö&ppna tabell

en: &Other
sv: &Annat

en: &Previous Window
sv: &Föregående fönster

en: &Project
sv: &Projekt

en: &Query
sv: &Förfrågan

en: &Relationships...
sv: &Förhållanden...

en: &Remove Selected Relationship
sv: &Ta bort markerat förhållande

en: &Remove selected item
sv: &Ta bort markerat objekt

en: &Rename
sv: &Byt namn

en: &Replace
sv: &Ersätt

en: &Replace All
sv: E&rsätt alla

en: &Report Bug...
sv: &Rapportera fel...

en: &Save Row
sv: &Spara rad

en: &Search:
sv: &Sök:

en: &Size:
sv: &Storlek:

en: &Text View
sv: &Textvy

en: &Whole words only
sv: Endast &hela ord

en: &Window
sv: &Fönster

en: (All columns)
sv: (Alla kolumner)

en: (autonumber)
sv: (automatisk numrering)

en: (c) 2002-2004, Kexi Team
    (c) 2003, 2004, OpenOffice Polska Ltd.
sv: © 2002 - 2004, Kexi-gruppen
    © 2003, 2004, OpenOffice Polska Ltd.

en: *.png *.xpm *.bmp *.jpg|Pixmap Files
sv: *.png *.xpm *.bmp *.jpg|Bildfiler

en: -- Separator --
sv: -- Avskiljare --

en: // code here!
sv: // skriv in kod här!

en: <DEFAULT>
sv: <STANDARD>

en: <NULL>
sv: <TOM>

en: <P><b>Kexi will create a new database, which will be stored in a file on this computer.</b>
    <P>&nbsp;
sv: <P><b>Kexi skapar en ny databas, som lagras i en fil på den här datorn.</b>
    <P>&nbsp;

en: <b>A project with database name "%1" already exists</b><p>Do you want to delete it and create a new one?
sv: <b>Ett projekt med databasnamnet "%1" finns redan</b><p>Vill du ta bort det och skapa ett nytt?

en: <b>Select existing Kexi project file to open:</b>
sv: <b>Välj befintlig Kexi-projektfil att öppna:</b>

en: <b>Select existing database server's connection from the list below and click "OK".</b>
    <p>You will see existing Kexi projects available for the selected connection. Here you may also add, edit or remove connections from the list.
sv: <b>Välj anslutning till befintlig databasserver i listan nedan och klicka på "Ok".</b>
    <p>Du kommer att se befintliga Kexi-projekt tillgängliga för den valda anslutningen. Här kan du också lägga till, redigera eller ta bort anslutningar från listan.

en: <b>There are Kexi projects you have recently opened.</b> Select one you wish to open:
sv: <b>Det finns Kexi-projekt som du nyligen öppnat.</b> Välj ett som du vill öppna:

en: <h3>Kexi - Database Creation for Everyone</h3>
    <h3>Welcome</h3>
    <p>Kexi is under active development.</p>
    <p>Visit kexi home page at http://www.kexi-project.org/</p>
sv: </h3>Kexi - Låt vem som helst skapa databaser</h3>
    <h3>Välkommen</h3>
    <p>Kexi är under aktiv utvecking.</p>
    <p>Besök Kexis hemsida på http://www.kexi-project.org/</p>

en: <p>ODBC is an open specification for accessing data sources more easily; data sources include both SQL databases available with Kexi drivers and others, like Microsoft SQL Server and Microsoft Access.
sv: <p>ODBC är en öppen specifikation för att lättare komma åt datakällor. Datakällor omfattar både SQL-databaser tillgängliga med Kexi-drivrutiner, och andra som Microsoft SQL Server och Microsoft Access.

en: <p>Table "%1" has no <b>primary key</b> defined.</p><p>Although a primary key is not required, it is needed for creating relations between database tables. Do you want to add primary key automatically now?</p><p>If you want to add a primary key by hand, press "Cancel" to cancel saving table design.</p>
sv: <p>Tabellen "%1" har inte någon <b>primär nyckel</b> definierad.</p><p>Även om en primär nyckel inte krävs, behövs den för att skapa relationer mellan databastabeller. Vill du automatiskt lägga till en primär nyckel nu?</p> <p>Om du vill lägga till en primär nyckel för hand, tryck på "Avbryt" för att inte spara tabellkonstruktionen.</p>

en: <p>The object has been modified: %1 "%2".</p><p>Do you want to save it?</p>
sv: <p>Objektet har ändrats: %1 "%2".</p><p>Vill du spara det?</p>

en: A database for archiving your image collection in a form of gallery.
sv: En databas för att arkivera din bildsamling i form av ett galleri.

en: A database for managing your personal expenses.
sv: En databas för att hantera personliga utgifter.

en: A database that offers you a contact information
sv: En databas som erbjuder kontaktinformation.

en: A db-aware form widget
sv: En databasanpassad formulärkomponent

en: A form widget included in another Form
sv: En formulärkomponent som ingår i ett annat formulär

en: A label to display images or icons
sv: En etikett för att visa bilder eller ikoner

en: A label to display text
sv: En etikett för att visa text

en: A report
sv: En rapport

en: A report embedded in another report
sv: En rapport som ingår i en annan rapport

en: A simple line
sv: En enkel linje

en: A table has to have a primary key
sv: En tabell måste ha en primär nyckel

en: A table with no fields can't be created
sv: En tabell utan fält kan inte skapas

en: A widget to input text
sv: En grafisk komponent för att mata in text

en: About Kexi
sv: Om Kexi

en: About MyProject
sv: Om mitt projekt

en: Action
sv: Åtgärd

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Add New Field
sv: Lägg till nytt fält

en: Add Parameter
sv: Lägg till parameter

en: Add Record
sv: Lägg till post

en: Address Book
sv: Adressbok

en: Adjust Size
sv: Justera storlek

en: Adjust Widgets Size
sv: Justera komponenternas storlek

en: Albums
sv: Album

en: Align Widgets Position
sv: Justera komponenternas position

en: All Kexi Files
sv: Alla Kexi-filer

en: All Natively Supported File Types
sv: Alla inbyggda filtyper som stöds

en: All Supported File Types
sv: Alla filtyper som stöds

en: All rows
sv: Alla rader

en: Allow NULL
sv: Tillåt NULL

en: Allow Zero
    Size
sv: Tillåt storlek
    noll

en: Always &use database server for creating new projects.
sv: An&vänd alltid databasserver för att skapa nya projekt.

en: Always &use files for creating new projects
sv: An&vänd alltid filer för att skapa nya projekt

en: Always &use files for creating new projects.
    Don't show me this dialog again.
sv: An&vänd alltid filer för att skapa nya projekt.
    Visa inte den här dialogrutan igen.

en: Ambiguous "%1.%2" expression
sv: Tvetydigt uttryck "%1.%2"

en: Ambiguous "%1.*" expression
sv: Tvetydigt uttryck "%1.*"

en: Ambiguous field name
sv: Tvetydigt fältnamn

en: An unknown error has been encountered while creating the destination table
sv: Ett okänt fel hittades när måltabellen skulle skapas

en: Answering "No" allows you to make corrections.
sv: Genom att svara "Nej" får du tillfälle att göra rättningar.

en: Any part of field
sv: Godtycklig del av fältet

en: Arrow
sv: Pil

en: Artists
sv: Artister

en: Ascending
sv: Stigande

en: Authentication
sv: Identifiering

en: Automatically launch a document on startup
sv: Öppna automatiskt ett dokument vid start

en: Autonumber
sv: Automatisk numrering

en: Average
sv: Medelvärde

en: Back to selected query
sv: Tillbaka till markerad förfrågan

en: Big integer number
sv: Stort heltal

en: Blank
sv: Tom

en: Blank Databases
sv: Tom databas

en: Bold
sv: Fet

en: Both table "%1" and "%2" have defined "%3" field. Use "<tableName>.%4" notation to specify table name.
sv: Både tabellen "%1" och "%2" har definierat fältet "%3". Använd beteckningen "<tabellnamn>.%4" för att ange tabellnamnet.

en: Bring Widget to Front
sv: Lägg grafisk komponent överst

en: Bugfixes, Original Table Widget
sv: Felrättningar, ursprunglig tabellkomponent

en: Business Databases
sv: Företagsdatabas

en: C&ase sensitive
sv: S&kiftlägeskänsligt

en: CD Catalog
sv: Cd-katalog

en: CQL++, SQL assistance
sv: CQL++ och SQL-hjälp

en: Cancel changes made to currently selected table row
sv: Ångra ändringar gjorda för aktuell markerad tabellrad

en: Cancels changes made to currently selected table row.
sv: Ångrar ändringar som gjorts för aktuell markerad tabellrad.

en: Cannot create database "%1". This name is reserved for system database.
sv: Kan inte skapa databasen "%1". Namnet är reserverat för systemdatabas.

en: Cannot create table without fields.
sv: Kan inte skapa en tabell utan fält.

en: Cannot delete database - name not specified.
sv: Kan inte ta bort databas. Namn inte angivet.

en: Cannot delete system database "%1".
sv: Kan inte ta bort systemdatabasen "%1".

en: Cannot drop database - name not specified.
sv: Kan inte koppla bort databas. Namn inte angivet.

en: Cannot fetch next record.
sv: Kan inte hämta nästa post.

en: Cannot find any database for temporary connection.
sv: Kunde inte hitta någon databas för tillfällig anslutning.

en: Cannot switch to data view, because query design is empty.
    First, please create your design.
sv: Kan inte byta till datavy, eftersom frågekonstruktionen är tom.
    Skapa konstruktionen först.

en: Cannot switch to data view, because table design is empty.
    First, please create your design.
sv: Kan inte byta till datavy, eftersom tabellkonstruktionen är tom.
    Skapa konstruktionen först.

en: Caption
sv: Rubrik

en: Caption:
sv: Rubrik:

en: Check Query
sv: Kontrollera förfrågan

en: Checks query for validity.
sv: Kontrollerar att förfrågan är giltig.

en: Child Frame
sv: Underram

en: Choose File
sv: Välj fil

en: Choose a file
sv: Välj en fil

en: Choose a project
sv: Välj ett projekt

en: Clear Table Contents
sv: Rensa tabellens innehåll

en: Clear Widget Contents
sv: Rensa komponentens innehåll

en: Clear history
sv: Rensa historik

en: Clear table contents
sv: Rensa tabellens innehåll

en: Clears table contents.
sv: Rensar tabellens innehåll.

en: Click "Advanced" button if you want to create a new database on a server instead of a file.
sv: Klicka på knappen "Avancerat" om du vill skapa en ny databas på en server istället för en fil.

en: Click "Advanced" button if you want to find an existing project on a server rather than a file.
sv: Klicka på knappen "Avancerat" om du vill hitta ett befintligt projekt på en server istället för en fil.

en: Click "Back" button if you want to open existing Kexi project file.
sv: Klicka på knappen "Tillbaka" om du vill öppna en befintlig Kexi-projektfil.

en: Client library version
sv: Version av klientbibliotek

en: Close Object
sv: Stäng objekt

en: Close the current project
sv: Stäng aktuellt projekt.

en: Close windows
sv: Stäng fönster

en: Closes the current project.
sv: Stänger det aktuella projektet.

en: Coffee sponsoring
sv: Sponsring av kaffe

en: Column
sv: Kolumn

en: Column %1 does not exist for the query.
sv: Kolumnen %1 finns inte för frågan.

en: Column width
sv: Kolumnbredd

en: Command "%1" failed.
sv: Kommandot "%1" misslyckades.

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Connection
sv: Anslutning

en: Connection already established.
sv: Anslutning redan upprättad.

en: Context Help
sv: Sammanhangsberoende hjälp

en: Copy to Clipboard
sv: Kopiera till klippbordet

en: Could not access the table directly using its name
sv: Kunde inte komma åt tabellen direkt med användning av dess namn

en: Could not alter table "%1" using the same table.
sv: Kunde inte ändra tabellen "%1" med användning av samma tabell.

en: Could not connect to "%1" database server.
sv: Kunde inte ansluta till databasservern "%1".

en: Could not create project "%1"
sv: Kunde inte skapa projekt "%1"

en: Could not create the same table "%1" twice.
sv: Kunde inte skapa samma tabell "%1" två gånger.

en: Could not find any database drivers.
sv: Kunde inte hitta några databasdrivrutiner.

en: Could not find database driver "%1".
sv: Kunde inte hitta databasdrivrutinen "%1".

en: Could not load "%1" plugin.
sv: Kunde inte ladda insticksprogrammet "%1".

en: Could not load database driver "%1".
sv: Kunde inte ladda databasdrivrutinen "%1".

en: Could not load list of available projects for connection "%1"
sv: Kunde inte ladda lista med tillgängliga projekt för anslutningen "%1"

en: Could not load project.
    The file "%1" does not exist.
sv: Kunde inte ladda projekt.
    Filen "%1" finns inte.

en: Could not open "%1" project file.
sv: Kunde inte öppna projektfilen "%1".

en: Could not open project "%1"
sv: Kunde inte öppna projekt "%1"

en: Could not remove file "%1".
sv: Kunde inte ta bort filen "%1".

en: Could not remove object's data.
sv: Kunde inte ta bort objektets data.

en: Could not remove object.
sv: Kunde inte ta bort objekt.

en: Could not remove project.
    The file "%1" does not exist.
sv: Kunde inte ta bort projekt.
    Filen "%1" finns inte.

en: Could not rename object "%1".
sv: Kunde inte byta namn på objektet "%1".

en: Could not rename table "%1" to "%2". Table "%3" already exists.
sv: Kunde inte byta namn på tabellen "%1" till "%2". Tabellen "%3" finns redan.

en: Could not set criteria for "%1"
sv: Kunde inte ange kriterium för "%1"

en: Could not set criteria for empty row
sv: Kunde inte ange kriterium för tom rad

en: Could not set empty name for this object.
sv: Kunde inte ställa in tomt namn för objektet.

en: Could not start %1 application.
sv: Kunde inte starta programmet %1.

en: Could not start Kexi application this way.
sv: Kunde inte starta Kexi-programmet på detta sätt.

en: Could not start project "%1" in Final Mode.
sv: Kunde inte starta projekt "%1" i slutläge.

en: Could not use this name. Object with name "%1" already exists.
sv: Kunde inte använda namnet. Ett objekt vid namn "%1" finns redan.

en: Could rename table "%1" using the same name.
sv: Kunde inte byta namn på tabellen "%1" med användning av samma namn.

en: Create
sv: Skapa

en: Create %1 using the "%1 Wizard"
sv: Skapa %1 med guiden "%1"

en: Create &Script...
sv: Skapa &skript...

en: Create &primary key
sv: Skapa &primär nyckel

en: Create Project
sv: Skapa projekt

en: Create a new project
sv: Skapa ett nytt projekt

en: Create a new, blank project using specified
    database driver and database name
    and exit immediately.
    You will be asked for confirmation
    if overwriting is needed.
sv: Skapa ett nytt tomt projekt med angiven
    databasdrivrutin och databasnamn
    och avsluta omedelbart.
    Du blir tillfrågad om bekräftelse
    om överskrivning behövs.

en: Create new
    database:
sv: Skapa ny
    databas:

en: Creates a new project. Currently opened project is not affected.
sv: Skapar ett nytt projekt. Aktuella öppna projekt påverkas inte.

en: Creating New Project
sv: Skapar nytt projekt

en: Criteria
sv: Kriterier

en: Cross
sv: Kors

en: Current row number
sv: Aktuellt radnummer

en: Currently no database is used.
sv: För närvarande används ingen databas.

en: Custom socket:
sv: Eget uttag:

en: Custom:
sv: Eget:

en: D&esign View
sv: &Konstruktionsvy

en: DBForm
sv: Databasformulär

en: Data View
sv: Datavy

en: Data identifier: "%1".
sv: Dataidentifierare: "%1".

en: Data may be corrupted.
sv: Data kan vara förstörd.

en: Data source
sv: Datakälla

en: Data type
sv: Datatyp

en: Database
sv: Databas

en: Database "%1" already exists.
sv: Databasen "%1" finns redan.

en: Database "%1" created but could not be opened.
sv: Databasen "%1" skapades men kunde inte öppnas.

en: Database Connection
sv: Databasanslutning

en: Database Form
sv: Databasformulär

en: Database Location
sv: Databasplats

en: Database creation for everyone
sv: Låt vem som helst enkelt skapa databaser

en: Database driver for this file type not found.
    Detected MIME type: %1
sv: Databasdrivrutin för det här filen hittades inte.
    Detekterad MIME-typ: %1

en: Database driver to be used
    for connecting to a database project
    (SQLite by default).
    Ignored if a shortcut filename
    is provided.
sv: Databasdrivrutin att använda
    för att ansluta till ett databasprojekt.
    (Normalt SQLite).
    Ignoreras om ett länkfilnamn
    tillhandahålls.

en: Database file "%1" does not exist.
sv: Databasfilen "%1" finns inte.

en: Database file "%1" is not readable.
sv: Databasfilen "%1" kan inte läsas.

en: Database file "%1" is not writable.
sv: Databasfilen "%1" kan inte skrivas.

en: Database is persistent
sv: Databasen är bestående

en: Database project filename
    or shortcut filename
    or database name on a server to open
sv: Databasprojektets filnamn
    eller länkfilnamn
    eller databasnamn på en server att öppna

en: Database server: %1
sv: Databasserver: %1

en: Database version (%1) does not match Kexi application's version (%2)
sv: Databasversionen (%1) passar inte ihop med Kexi-programmets version (%2)

en: Datasource:
sv: Datakälla:

en: Date
sv: Datum

en: Date and time
sv: Datum och tid

en: Date/Time
sv: Datum/tid

en: Default Kexi embedded engine
sv: Standarddatabasprogram inbäddat i Kexi

en: Default Value
sv: Standardvärde

en: Default character encoding on server
sv: Förvald teckenkodning på servern

en: Default value
sv: Standardvärde

en: Delete Field
sv: Ta bort fält

en: Delete Object
sv: Ta bort objekt

en: Delete Row
sv: Ta bort rad

en: Delete currently selected row from a table
sv: Ta bort rad aktuell markerad rad från en tabell

en: Delete object
sv: Ta bort objekt

en: Deletes currently selected object.
sv: Tar bort aktuellt markerat objekt.

en: Deletes currently selected row from a table.
sv: Tar bort aktuell markerad rad från en tabell.

en: Descending
sv: Fallande

en: Design
sv: Konstruera

en: Design View
sv: Konstruktionsvy

en: Design has been changed. You must save it before switching to other view.
sv: Konstruktionen har ändrats. Du måste spara den innan du byter till en annan vy.

en: Destination Field
sv: Målfält

en: Destination project's caption:
sv: Målprojektets rubrik:

en: Developer & Maintainer
sv: Utvecklare och underhåll

en: Developer, Designer, KexiDB, commercially supported version, win32 port
sv: Utveckling, konstruktion, KexiDB, kommersiellt tillgänglig version, överföring till Win32

en: Disable Forms
sv: Inaktivera formulär

en: Do not show this wizard again
sv: Visa inte den här guiden igen

en: Do you want to cancel any changes made to this SQL text?
sv: Vill du ångra alla ändringar som gjorts i SQL-texten?

en: Do you want to clear the contents of table %1?
sv: Vill du verkligen rensa innehållet i tabellen %1?

en: Do you want to close all windows for these objects?
sv: Vill du stänga alla fönster för dessa objekt?

en: Do you want to create primary key for current field? Click "Cancel" to cancel setting autonumber.
sv: Vill du skapa primär nyckel för aktuellt fält? Klicka på "Avbryt" för att avbryta inställning av automatisk uppräkning.

en: Do you want to delete selected row?
sv: Vill du verkligen ta bort markerad rad?

en: Do you want to drop the project "%1"?
sv: Vill du koppla bort projektet "%1"?

en: Do you want to open it in Text View?
sv: Vill du öppna det i textvyn?

en: Do you want to remove item "%1" from collection "%2"?
sv: Vill du ta bort objektet "%1" från samlingen "%2"?

en: Do you want to remove:
sv: Vill du ta bort:

en: Do you want to save invalid query?
sv: Vill du spara ogiltig förfrågan?

en: Do you want to save the design now?
sv: Vill du spara konstruktionen nu?

en: Don't show me this dialog again
sv: Visa inte den här dialogrutan igen

en: Don't show me this question again.
sv: Visa inte den här frågan igen.

en: Double precision number
sv: Tal med dubbel precision

en: Down
sv: Neråt

en: Driver:
sv: Drivrutin:

en: Drop (remove) a project using specified
    database driver and database name.
    You will be asked for confirmation.
sv: Koppla bort (ta bort) ett projekt med angiven
    databasdrivrutin och databasnamn.
    Du blir tillfrågad om bekräftelse.

en: Easy-to-use database for storing information about your CD collection.
sv: Lättanvänd databas för att lagra information om din cd-samling.

en: Edit Collection...
sv: Redigera samling...

en: Edit Form Connections
sv: Redigera formulärkopplingar

en: Edit Item
sv: Redigera objekt

en: Edit Pixmap Collection
sv: Redigera bildsamling

en: Edit Pixmap Collection: %1
sv: Redigera bildsamling: %1

en: Edit Rich Text
sv: Redigera Rich Text

en: Edit Tab Order
sv: Redigera flikordning

en: Edit currently selected item
sv: Redigera aktuellt markerat objekt

en: Edits currently selected item.
sv: Redigerar aktuellt markerat objekt.

en: Embed database into projectfile
    WARNING: You will lose transactional and
    integrity protection.
sv: Bädda in databasen i projektfilen.
    Varning: Du förlorar transaktions- och integritetsskydd.

en: Enable Forms
sv: Aktivera formulär

en: Engine
sv: Motor

en: Enter a filename
sv: Skriv in ett filnamn

en: Enter a new Kexi project's file name:
sv: Skriv in det nya Kexi-projektets filnamn:

en: Enter project caption
sv: Skriv in projektets rubrik

en: Enter project's database name
sv: Skriv in projektets databasnamn

en: Entered column alias "%1" is not a valid identifier.
sv: Angivet kolumnalias "%1" är inte en giltig identifierare.

en: Entered value is invalid.
sv: Inmatat värde är felaktigt.

en: Error creating database "%1" on the server.
sv: Fel när databas "%1" skulle skapas på servern.

en: Error during loading part module "%1"
sv: Fel vid laddning av delmodulen "%1"

en: Error during starting temporary connection using "%1" database name.
sv: Fel vid start av tillfällig anslutning med databasnamnet "%1".

en: Error in database connection
sv: Fel i databasanslutning

en: Error on commit transaction
sv: Fel vid utförande av transaktion

en: Error on rollback transaction
sv: Fel vid tillbakarullning av transaktion

en: Error opening database cursor.
sv: Fel när databasmarkör skulle öppnas.

en: Error reading Final Mode data.
sv: Kunde inte läsa slutlägesdata.

en: Error while executing SQL statement.
sv: Fel när SQL-sats utfördes.

en: Error while reading the document.
sv: Fel när dokumentet lästes.

en: Error: %1
sv: Fel: %1

en: Execute Script
sv: Kör skript

en: Existing project databases on server <b>%1</b>:
sv: Befintliga projektdatabaser på servern <b>%1</b>

en: Existing table
sv: Befintlig tabell

en: Exit Main Application
sv: Avsluta huvudprogrammet

en: Expenses
sv: Utgifter

en: Failed converting project file "%1" to a new "%2" format.
    The file format remain unchanged.
sv: Misslyckades konvertera projektfilen "%1" till ett nytt format "%2".
    Filformatet förblir oförändrat.

en: Failed loading object's data.
sv: Misslyckades ladda objektets data.

en: Failed loading object's definition.
sv: Misslyckades ladda objektets definition.

en: Failure
sv: Misslyckades

en: False
sv: Falskt

en: Fi&nd:
sv: S&ök:

en: Field Mapping
sv: Fältavbildning

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Field not found
sv: Fält hittades inte

en: Fields
sv: Fält

en: File name expected for file-based database driver.
sv: Filnamn förväntades för filbaserad databasdrivrutin.

en: File-based database driver
sv: Filbaserad databasdrivrutin

en: File-based database's MIME type
sv: Den filbaserade databasens MIME-typ

en: Find Text
sv: Sök text

en: Finished
sv: Klar

en: Finished!
    All required information has now
    been gathered.  Click Finish below
    to start the import process
    
    NOTE:  You may be asked for extra
    information such as field types if
    the import module cannot automatically
    determine this for you
sv: Klar!
    All nödvändig information har nu
    samlats in. Klicka på Slutför nedan
    för att påbörja importprocessen.
    
    Observera: Du kan bli tillfrågad om
    extra information som fälttyper om
    importmodulen inte automatiskt kan
    avgöra det åt dig.

en: Finishing
sv: Avslutning

en: First row
sv: Första raden

en: Floating point number
sv: Flyttal

en: Forbidden
sv: Förbjuden

en: Form
sv: Formulär

en: Format Toolbar
sv: Formatverktygsrad

en: Former Developer
sv: Tidigare utvecklare

en: Forms
sv: Formulär

en: Forms will be available after restarting Kexi application.
sv: Formulär är tillgängliga efter Kexi-programmet startats om.

en: Forms will be hidden after restarting Kexi application.
sv: Formulär döljs efter Kexi-programmet startats om.

en: From File...
sv: Från fil...

en: From Server...
sv: Från server...

en: Go to Project navigator panel
sv: Gå till projektnavigeringsruta

en: Go to Property editor panel
sv: Gå till egenskapseditorruta

en: Goes to Project navigator panel.
sv: Går till projektnavigeringsrutan.

en: Goes to Property editor panel.
sv: Går till egenskapseditorrutan.

en: Group by
sv: Gruppera enligt

en: Hide Context Help
sv: Dölj sammanhangsberoende hjälp

en: Host:
sv: Värddator:

en: Huge
sv: Enorm

en: IDEAL
sv: IDEA

en: Icon:
sv: Ikon:

en: Icons and UI-Research
sv: Ikoner och undersökning av användargränssnittet

en: Identifiers should start with a letter or '_' character
sv: Identifierare måste inledas med en bokstav eller tecknet '_'

en: Ignored
sv: Ignorerad

en: Image Gallery
sv: Bildgalleri

en: Import Destination
sv: Importmål

en: Import Succeeded.
sv: Importen lyckades.

en: Import failed because:
sv: Importen misslyckades på grund av:

en: Important Information
sv: Viktig information

en: Incompatible database driver's "%1" version: found version %2, expected version %3.
sv: Felaktig version av databasdrivrutin "%1": hittade version %2, förväntade version %3.

en: Indexed
sv: Indexerat

en: Initial design improvements
sv: Ursprungliga förbättringar av konstruktionen

en: Insert one empty row above
sv: Infoga en tom rad ovanför

en: Inserts one empty row above currently selected table row.
sv: Infogar en tom rad ovanför aktuell markerad tabellrad.

en: Integer number
sv: Heltal

en: Internal error while retrieving information. (No driver installed ?)
sv: Internt fel när information hämtades. (Ingen drivrutin installerad?)

en: Introduction
sv: Inledning

en: Invalid "%1" column definition
sv: Ogiltig kolumndefinition "%1"

en: Invalid alias definition for column "%1"
sv: Ogiltig definition av kolumnalias "%1"

en: Invalid criteria "%1"
sv: Felaktigt kriterium "%1"

en: Invalid database contents.
sv: Felaktigt databasinnehåll.

en: Invalid database driver's "%1" implementation:
sv: Ogiltig implementering av databasdrivrutin "%1":

en: Invalid expression "%1"
sv: Felaktigt uttryck "%1"

en: Invalid group
sv: Ogiltig grupp

en: Invalid identifier
sv: Ogiltig identifierare

en: Invalid integer number
sv: Felaktigt heltal

en: Invalid object name "%1"
sv: Felaktigt objektnamn "%1"

en: Invalid table name "%1"
sv: Felaktigt tabellnamn "%1"

en: Invalid type
sv: Ogiltig typ

en: It is a system object.
sv: Det är ett systemobjekt.

en: Item:
sv: Objekt:

en: KFind
sv: Kfind

en: Kexi Mail Merge
sv: Kexi sammanfoga brev

en: Kexi can help you with creation of %2 using data sources in almost no time with the "%1 Wizard"
sv: Kexi kan hjälpa dig skapa %2 med datakällor på näst intill nolltid med guiden "%1"

en: Kexi will create a new blank database. Click "OK" button to proceed.
sv: Kexi skapar en ny tom databas. Klicka på knappen "Ok" för att fortsätta.

en: Kexi will create a new database project. Select a storage method which will be used to store the new project.
sv: Kexi kommer att skapa ett nytt databasprojekt. Välj en lagringsmetod som ska användas för att lagra det nya projektet.

en: KexiDB driver version
sv: KexiDB-drivrutinversion

en: KexiPropertyEditor and FormDesigner
sv: Kexis egenskapseditor och formulärkonstruktion

en: Label
sv: Etikett

en: Large
sv: Stor

en: Last row
sv: Sista raden

en: Lay Out Widgets &Horizontally
sv: &Horisontell layout av grafiska komponenter

en: Lay Out Widgets &Vertically
sv: &Vertikal layout av grafiska komponenter

en: Lay Out Widgets in &Grid
sv: &Layout av grafiska komponenter i ett rutnät

en: Length
sv: Längd

en: Lets you configure Kexi.
sv: Låter dig anpassa Kexi.

en: Lets you configure shortcut keys.
sv: Låter dig anpassa snabbtangenter.

en: Lets you configure toolbars.
sv: Låter dig anpassa verktygsrader.

en: Light
sv: Ljus

en: Like --createdb, but also open newly
    created database.
sv: Som --createdb, men öppna också
    den nyskapade databasen.

en: Line
sv: Rad

en: Line Edit
sv: Radeditor

en: Load From File...
sv: Ladda från fil...

en: Load KDE Icon by Name
sv: Ladda KDE-ikon enligt namn

en: Loading Import Plugin
sv: Laddar importinsticksprogram

en: Local
sv: Lokal

en: Localhost
sv: Lokal värddator

en: Location
sv: Plats

en: Long text
sv: Lång text

en: MDI Mode:
sv: Flerfönsterläge:

en: Mail Merge - Editor
sv: Sammanfoga brev - Editor

en: Main
sv: Huvud

en: Mapping Between Source and Destination Fields
sv: Avbildning mellan källans och målets fält

en: Medium
sv: Mellan

en: Menubar
sv: Menyrad

en: Message from server:
sv: Meddelande från servern:

en: Message:
sv: Meddelande:

en: More than one "%1" table or alias defined
sv: Mer än en tabell eller ett alias "%1" definierat

en: More than one "%1" table or alias defined containing "%2" field
sv: Mer än en tabell eller ett alias "%1" definierat som innehåller fältet "%2"

en: Move Field Down
sv: Flytta ner fält

en: Move Field Up
sv: Flytta upp fält

en: Multiple transactions
sv: Flera transaktioner

en: MyProject
sv: Mitt projekt

en: Name
sv: Namn

en: Name:
sv: Namn:

en: Names of internal Kexi objects are starting with "kexi__".
sv: Namn på interna Kexi-objekt börjar med "kexi__".

en: Nested transactions
sv: Kapslade transaktioner

en: New Blank Database Project
sv: Nytt projekt med tom databas

en: New Business Database Project Templates
sv: Mallar för nytt företagsdatabasprojekt

en: New Code
sv: Ny kod

en: New Personal Database Project Templates
sv: Mallar för nytt personligt databasprojekt

en: New database
sv: Ny databas

en: New project stored in a file
sv: Nytt projekt lagrad i en fil

en: New project stored on a database server
sv: Nytt projekt lagrad på en databasserver

en: New row
sv: Ny rad

en: New table
sv: Ny tabell

en: Next row
sv: Nästa rad

en: Next window
sv: Nästa fönster

en: No Final Mode data found.
sv: Inga slutlägesdata hittades.

en: No View
sv: Ingen vy

en: No connection for cursor open operation specified
sv: Ingen anslutning angiven för åtgärden att öppna vid markören.

en: No parts module for mime type "%1"
sv: Ingen delmodul för MIME-typen "%1"

en: No problems were found with the data you entered.
sv: Inga problem hittades i data du skrev in.

en: No project name specified.
sv: Inget projektnamn angivet.

en: No query specified
sv: Ingen förfrågan angiven

en: No query statement or schema defined.
sv: Ingen frågesats eller schema definierad.

en: No such driver service: "%1".
sv: Drivrutintjänsten finns inte: "%1".

en: None
sv: Ingen

en: Not connected to the database server.
sv: Inte ansluten till databasservern.

en: Note: This table is already filled with data which will be removed.
sv: Observera: Den här tabellen innehåller redan data som kommer att tas bort.

en: Number of rows
sv: Antal rader

en: Object
sv: Objekt

en: Object "%1" could not be opened in Design View.
sv: Objektet "%1" kunde inte öppnas i designvyn.

en: Object could not be opened in Data View.
sv: Objektet kunde inte öppnas i datavyn.

en: Open &Existing Project
sv: Öppna &befintligt projekt

en: Open &Recent Project
sv: Öppna s&enaste projekt

en: Open Existing Project
sv: Öppna befintligt projekt

en: Open File
sv: Öppna fil

en: Open Object
sv: Öppna objekt

en: Open Project
sv: Öppna projekt

en: Open Recent Project
sv: Öppna senaste projekt

en: Open Script
sv: Öppna skript

en: Open With...
sv: Öppna med...

en: Open an existing project
sv: Öppna befintligt projekt

en: Open in &Text View
sv: Öppna i &textvy

en: Opening database "%1" failed
sv: Misslyckades öppna databasen "%1"

en: Opening object "%1" failed.
sv: Misslyckades öppna objektet "%1"

en: Opens an existing project. Currently opened project is not affected.
sv: Öppnar ett befintligt projekt. Aktuella öppna projekt påverkas inte.

en: Options related to database servers:
sv: Alternativ relaterade till databasservrar:

en: Options related to entire projects:
sv: Alternativ som hör till hela projektet:

en: Options related to opening objects within a project:
sv: Väljare som hör ihop med att öppna objekt inne i ett projekt:

en: Original Form Designer, Original UIModes & much more
sv: Ursprunglig formulärkonstruktion, ursprungliga lägen hos användargränssnittet och mycket mer

en: Original code cleanings
sv: Ursprunglig kodrensning

en: Other
sv: Annat

en: Other &Licenses
sv: Övriga &licenser

en: Outer area
sv: Yttre område

en: Page:
sv: Sida:

en: Parameters:
sv: Parametrar:

en: Part:
sv: Del:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Personal Databases
sv: Personlig databas

en: Picture Label
sv: Bildetikett

en: Please Choose Where You Would Like to Import the Data To
sv: Välj vart du vill importera data

en: Please be patient for a few seconds, while the appropriate plugin for your request is being loaded.
sv: Ha tålamod i några sekunder, medan lämpligt insticksprogram för din begäran laddas.

en: Please choose into which fields of the selected destination table the imported data fields should be inserted
sv: Välj vilka fält i den valda måltabellen som de importerade datafälten ska infogas

en: Please enter the caption.
sv: Skriv in rubriken.

en: Please enter the name.
sv: Skriv in namnet.

en: Please enter the password for user %1.
sv: Ange lösenordet för användaren %1.

en: Please enter the password.
sv: Ange lösenordet.

en: Please enter your query and execute "Check query" function to verify it.
sv: Skriv in förfrågan och använd funktionen "Kontrollera förfrågan" för att verifiera den.

en: Please go back and correct these errors.
sv: Gå tillbaka och rätta felen.

en: Please note that forms are currently unstable functionality, provided <u>only for your preview</u>.
sv: Observera att funktionen hos formulär för närvarande inte är stabil. De tillhandahålls <u>bara på försök</u>.

en: Pointing Hand
sv: Pekande hand

en: Possible problems:
sv: Möjliga problem:

en: PostgreSQL database driver
sv: PostgreSQL-databasdrivrutin

en: Previous primary key will be removed.
sv: Föregående primär nyckel kommer att tas bort.

en: Previous row
sv: Föregående rad

en: Previous version of database file format ("%1") is detected in the "%2" project file.
    Do you want to convert the project to a new "%3" format (recommended)?
sv: Föregående version av databasfilformatet ("%1") har upptäckts i projektfilen "%2".
    Vill du konvertera projektet till det nya formatet "%3" (rekommenderas)?

en: Previous window
sv: Föregående fönster

en: Primary Key
sv: Primär nyckel

en: Primary key's field "%1" cannot be empty.
sv: Den primära nyckelns fält "%1" kan inte vara tomt.

en: Project
sv: Projekt

en: Project "%1" created successfully.
sv: Projektet "%1" skapades med lyckat resultat.

en: Project "%1" dropped successfully.
sv: Projektet "%1" kopplades bort med lyckat resultat.

en: Project Data
sv: Projektdata

en: Project Name
sv: Projektnamn

en: Project Navigator
sv: Projektnavigering

en: Project Properties
sv: Projektegenskaper

en: Project Settings
sv: Projektinställningar

en: Project caption:
sv: Projektrubrik:

en: Project relationships
sv: Projektförhållanden

en: Project's database name:
sv: Projektets databasnamn:

en: Project...
sv: Projekt...

en: Prompt on replace
sv: Fråga vid ersättning

en: Property
sv: Egenskap

en: Property Editor
sv: Egenskapseditor

en: Pythonfile to execute.
sv: Python-fil att köra.

en: Query
sv: Förfrågan

en: Query "%1" does not exist.
sv: Förfrågan "%1" finns inte.

en: Query Parameters
sv: Förfrågningsparametrar

en: Query columns
sv: Förfrågningskolumner

en: Query data may be corrupted.
sv: Frågedata kan vara förstörd.

en: Query definition loading failed.
sv: Laddning av frågedefinition misslyckades.

en: Query executing failed.
sv: Misslyckades utföra förfrågan.

en: Query statement is empty.
sv: Frågesatsen är tom.

en: Re&place with:
sv: E&rsätt med:

en: Relations
sv: Förhållanden

en: Relationship
sv: Förhållande

en: Relationships
sv: Förhållanden

en: Remote
sv: Fjärr

en: Remote host
sv: Fjärrvärddator

en: Remove Item
sv: Ta bort objekt

en: Remove Record
sv: Ta bort post

en: Rename Item
sv: Byt namn på objekt

en: Renaming object "%1" failed.
sv: Misslyckades byta namn på objektet "%1".

en: Report
sv: Rapport

en: Required
sv: Krävs

en: Row changing failed.
sv: Ändra rad misslyckades.

en: Row deleting failed.
sv: Ta bort rad misslyckades.

en: Row deleting on the server failed.
sv: Ta bort rad på server misslyckades.

en: Row deletion on the server failed.
sv: Ta bort rad på server misslyckades.

en: Row inserting failed.
sv: Infoga rad misslyckades.

en: Row inserting on the server failed.
sv: Infoga rad på server misslyckades.

en: Row updating on the server failed.
sv: Uppdatera rad på server misslyckades.

en: Row:
sv: Rad:

en: Row:
sv: Rad:

en: SQL Query History
sv: SQL-frågehistorik

en: SQL Query Text
sv: SQL-frågetext

en: SQL statement:
sv: SQL-sats:

en: Save &As...
sv: Spara s&om...

en: Save Object As
sv: Spara objekt som

en: Save currently selected table row's data
sv: Spara aktuell markerad tabellrads data

en: Save object as
sv: Spara objekt som

en: Save object changes
sv: Spara objektändringar

en: Save password
sv: Spara lösenord

en: Save password in the projectfile
sv: Spara lösenord i projektfilen

en: Save to File...
sv: Spara till en fil...

en: Saves currently selected table row's data.
sv: Sparar aktuell markerad tabellrads data.

en: Saves object changes from currently selected window under a new name (within the same project).
sv: Sparar objektändringar i det aktuella markerade fönstret med ett nytt namn (inne i samma projekt).

en: Saves object changes from currently selected window.
sv: Sparar objektändringar i det aktuella markerade fönstret.

en: Saving "%1" object failed.
sv: Misslyckades spara objektet "%1".

en: Saving "%1" project file to a new "%2" database format...
sv: Sparar projektfilen "%1" till ett nytt databasformat "%2"...

en: Saving changes for existing table design is now required.
sv: Spara ändringar för befintlig tabellkonstruktion krävs nu.

en: Saving new "%1" object failed.
sv: Misslyckades spara nytt objekt "%1".

en: Saving object's data failed.
sv: Misslyckades spara objektets data.

en: Saving object's definition failed.
sv: Misslyckades spara objektets definition.

en: Script
sv: Skript

en: Scripts
sv: Skript

en: Select Database
sv: Välj databas

en: Select Destination Database
sv: Välj måldatabas

en: Select Destination Database Type
sv: Välj måldatabastyp

en: Select Destination Project's Caption
sv: Välj målprojektets rubrik

en: Select Project's Caption
sv: Välj projektets rubrik

en: Select Project's Caption & Database Name
sv: Välj projektets rubrik och databasnamn

en: Select Project's Location
sv: Välj projektets plats

en: Select Source Connection
sv: Välj källanslutning

en: Select Source Database
sv: Välj källdatabas

en: Select Source Database Type
sv: Välj källdatabastyp

en: Select Storage Method
sv: Välj lagringsmetod

en: Select a pixmap from %1
sv: Välj en bild i %1

en: Select column for table "%1"
sv: Välj kolumn för tabellen "%1"

en: Select database server's connection you wish to use to create a new Kexi project. <p>Here you may also add, edit or remove connections from the list.
sv: Välj anslutning till databasservern som du vill använda för att skapa ett nytt Kexi-projekt. <p>Du kan också lägga till, redigera eller ta bort anslutningar med listan.

en: Select from existing databases:
sv: Välj från befintliga databaser:

en: Select one of these existing projects on server <b>%1</b>:
sv: Välj ett av de befintliga projekten på servern <b>%1</b>:

en: Select server connection for a new project
sv: Välj serveranslutning för ett nytt projekt

en: Selected view mode (%1) is not supported by this object type (%2)
sv: Valt vyläge (%1) stöds inte av den här objekttypen (%2)

en: Selected view mode is not supported for "%1" object.
sv: Valt vyläge stöds inte för objekt "%1".

en: Send Widget to Back
sv: Lägg grafisk komponent underst

en: Server (host) name to be used
    for connecting to a database project.
    Ignored if a shortcut filename
    is provided.
sv: Servernamn (värddator) att använda
    för att ansluta till ett databasprojekt.
    Ignoreras om ett länkfilnamn
    tillhandahålls.

en: Server Information
sv: Serverinformation

en: Server result name:
sv: Server resultatnamn:

en: Server result number:
sv: Server resultatnummer:

en: Server's local socket filename
    to be used for connecting to a database
    project. Ignored if a shortcut filename
    is provided.
sv: Serverns lokala filnamn för uttag
    att användas för att ansluta till ett
    databasprojekt. Ignoreras om ett
    länkfilnamn tillhandahålls.

en: Server's port name to be used
    for connecting to a database project.
    Ignored if a shortcut filename
    is provided.
sv: Serverns portnamn att använda
    för att ansluta till ett databasprojekt.
    Ignoreras om ett länkfilnamn
    tillhandahålls.

en: Sets or removes primary key for currently selected field.
sv: Lägger till eller tar bort primär nyckel för aktuellt markerat fält.

en: Setting autonumber field
sv: Ställer in fält med automatisk uppräkning

en: Setting autonumber requires primary key to be set for current field.
sv: Att ange automatisk numrering kräver att primär nyckel är angiven för aktuellt fält.

en: Setup New Table
sv: Ställ in ny tabell

en: Short integer number
sv: Litet heltal

en: Show Context Help
sv: Visa sammanhangsberoende hjälp

en: Show Menubar
sv: Visa menyrad

en: Show SQL History
sv: Visa SQL-historik

en: Show Taskbar
sv: Visa verktygsrad

en: Shows or hides SQL editor's history.
sv: Visar eller döljer SQL-editorns historik.

en: Shows project relationships.
sv: Visa projektförhållanden.

en: Single precision number
sv: Tal med enkel precision

en: Single transactions
sv: Enstaka transaktioner

en: Size All
sv: Storleksändring av allt

en: Size Backslash
sv: Bakstreck storleksändring

en: Size Horizontal
sv: Horisontell storleksändring

en: Size Slash
sv: Snedstreck storleksändring

en: Size Vertical
sv: Vertikal storleksändring

en: Small
sv: Liten

en: Socket:
sv: Uttag:

en: Sorry, this driver is not available with current version of %1.
sv: Tyvärr är drivrutinen inte tillgänglig med aktuell version av %1.

en: Sort
sv: Sortera

en: Sort data in ascending order
sv: Sortera data i stigande ordning

en: Sort data in descending order
sv: Sortera data i fallande ordning

en: Sorting
sv: Sortering

en: Sorts data in ascending order (from A to Z and from 0 to 9). Data from selected column is used for sorting.
sv: Sorterar data i stigande ordning (från A till Z och från 0 till 9). Data från markerad kolumn används för sortering.

en: Sorts data in descending (from Z to A and from 9 to 0). Data from selected column is used for sorting.
sv: Sorterar data i fallande ordning (från Z till A och från 9 till 0). Data från markerad kolumn används för sortering.

en: Source
sv: Källa

en: Source file name:
sv: Källfilnamn:

en: Source type was not PostgreSQL Database.
sv: Källtypen var inte en PostgreSQL-databas.

en: Specified document could not be opened.
sv: Angivet dokument kunde inte öppnas.

en: Specified object could not be opened.
sv: Angivet objekt kunde inte öppnas.

en: Specified part does not exist
sv: Angivet delprogram finns inte

en: Specified plugin does not exist.
sv: Angivet insticksprogram finns inte.

en: Split Horizontal
sv: Dela horisontellt

en: Split Vertical
sv: Dela vertikalt

en: Start new object design of type <object_type>
sv: Starta ny objektkonstruktion av typen <objekt_typ>

en: Start of field
sv: Fältets början

en: Start project in the Design Mode, regardless 
    of the project settings
sv: Starta projektet i konstruktionsläge, oberoende
    av projektinställningarna

en: Start project in the Final Mode, regardless 
    of the project settings
sv: Starta projektet i slutläge, oberoende
    av projektinställningarna

en: Startup
sv: Start

en: State
sv: Tillstånd

en: Sub Form
sv: Delformulär

en: Sub Report
sv: Delrapport

en: SubForm
sv: Delformulär

en: Subtype
sv: Undertyp

en: Success
sv: Lyckades

en: Sum
sv: Summa

en: Summary:
sv: Sammanfattning:

en: Switch to Data View mode
sv: Byt till datavyläge

en: Switch to Design View mode
sv: Byt till konstruktionsvyläge

en: Switch to Text View mode
sv: Byt till textvyläge

en: Switches to Data View mode.
sv: Byter till datavyläge.

en: Switches to Design View mode.
sv: Byter till konstruktionsvyläge.

en: Switches to Text View mode.
sv: Byter till textvyläge.

en: Switches to the next window.
sv: Byter till nästa fönster.

en: Switches to the previous window.
sv: Byter till föregående fönster.

en: Switching to other view failed (%1).
sv: Byte till annan vy misslyckades (%1).

en: Syntax Error
sv: Syntaxfel

en: Syntax Error near "%1"
sv: Syntaxfel nära "%1"

en: System name "%1" cannot be used as one of fields in "%2" table.
sv: Systemnamnet "%1" kan inte användas som ett av fälten i tabellen "%2".

en: System name "%1" cannot be used as table name.
sv: Systemnamnet "%1" kan inte användas som ett tabellnamn.

en: Tab Page
sv: Fliksida

en: Table
sv: Tabell

en: Table "%1" already exists.
sv: Tabellen "%1" finns redan.

en: Table "%1" cannot be removed.
sv: Tabellen "%1" kan inte tas bort.

en: Table "%1" does not exist
sv: Tabellen "%1" finns inte.

en: Table "%1" does not exist.
sv: Tabellen "%1" finns inte.

en: Table "%1" has no "%2" field
sv: Tabellen "%1" har inget fält som heter "%2"

en: Table "%1" is covered by aliases. Instead of "%2", you can write "%3"
sv: Tabellen "%1" täcks av alias. Istället för "%2" kan du skriva "%3".

en: Table Properties
sv: Tabellegenskaper

en: Table containing "%1" field not found
sv: Tabellen som innehåller fältet "%1" hittades inte

en: Table not found
sv: Tabell hittades inte

en: Table:
sv: Tabell:

en: Task Bar
sv: Aktivitetsfält

en: Text View
sv: Textvy

en: The <B>KEXI team</B> wishes you a lot of productive work, with this product. <BR><HR><BR>If you have found a <B>bug</B> or have a <B>feature</B> request, please don't hesitate to report it at our <A href="http://www.kexi-project.org/cgi-bin/bug.pl"> issue tracking system </A>.<BR><HR><BR>If you would like to <B>join</B> our effort, the <B>development</B> documentation at <A href="http://www.kexi-project.org">www.kexi-project.org</A> is a good starting point.
sv: <B>Kexi-gruppen</B> önskar dig mycket produktivt arbete med den här produkten.<BR><HR><BR>Om du har hittat ett <B>programfel</B> eller har ett <B>önskemål</B>, tveka inte att rapportera det till <A href="http://www.kexi-project.org/cgi-bin/bug.pl">vårt problemhanteringssystem</A>.<BR><HR><BR>Om du skulle vilja <B>delta</B> i vårt arbete, är <B>utvecklingsdokumentationen</B> på <A href="http://www.kexi-project.org">www.kexi-project.org</A> ett bra ställe att börja.

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY and NOT NULL.
sv: Kolumnens begränsning är deklarerad som INTE TOM och INTE NULL.

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY.
sv: Kolumnens begränsning är deklarerad som INTE TOM.

en: The column's constraint is declared as NOT NULL.
sv: Kolumnens begränsning är deklarerad som INTE NULL.

en: The database "%1" does not exist.
sv: Databasen "%1" finns inte.

en: The file "%1" already exists.
    Do you want to overwrite it?
sv: Filen "%1" finns redan.
    Vill du skriva över den?

en: The file "%1" doesn't exist.
sv: Filen "%1" finns inte.

en: The file "%1" is not readable.
sv: Filen "%1" kan inte läsas.

en: The file "%1" is not recognized as being supported by Kexi.
sv: Filen "%1" känns inte igen som stödd av Kexi.

en: The file %1 doesn't exist.
sv: Filen %1 finns inte.

en: The following problems were found with the data you entered:
sv: Följande problem hittades i data du skrev in:

en: The project "%1" already exists.
    Do you want to replace it with a new, blank one?
sv: Projektet "%1" finns redan.
    Vill du ersätta det med ett nytt, tomt?

en: The project file "%1" is recognized as compatible with "%2" database driver, while you have asked for "%3" database driver to be used.
    Do you want to use "%4" database driver?
sv: Projektfilen "%1" verkar passa ihop med databasdrivrutinen "%2", medan du har bett att databasdrivrutinen "%3" ska användas.
    Vill du använda databasdrivrutinen "%4"?

en: The query is correct
sv: Förfrågan är riktig

en: The query is incorrect
sv: Förfrågan är felaktig

en: The query you entered is incorrect.
sv: Förfrågan du angav är felaktig.

en: This function is not available
sv: Den här funktionen är inte tillgänglig

en: This integer number may be too large.
sv: Det här heltalet kan vara för stort.

en: This shows useful tips on the use of this application.
sv: Här visas användbara tips om användning av programmet.

en: This software is developed by Kexi Team - an international group
    of independent developers, with additional assistance and support
    from the OpenOffice Polska company.
    
    Visit the company Home Page: http://www.openoffice.com.pl
sv: Denna programvara utvecklas av den internationella Kexi-gruppen
    med oberoende utvecklare, med ytterligare hjälp och stöd
    från företaget OpenOffice Polska.
    
    Besök företagets hemsida: http://www.openoffice.com.pl

en: This wizard will guide you through the
    process of converting an existing data
    set into a kexi database
sv: Den här guiden leder dig igenom
    processen att konvertera en befintlig
    datamängd till en Kexi databas.

en: Time
sv: Tid

en: To Bottom
sv: Neråt

en: To Fit
sv: Passa in

en: To Grid
sv: Till rutnät

en: To Left
sv: Åt vänster

en: To Narrowest
sv: Till smalaste

en: To Right
sv: Åt höger

en: To Shortest
sv: Till kortaste

en: To Tallest
sv: Till längsta

en: To Top
sv: Uppåt

en: To Widest
sv: Till bredaste

en: To create a relationship simply drag the source field onto the target field. An arrowhead is used to show which table is the parent (master) and which table is the child (slave) in the relationship.
sv: För att skapa ett förhållande, dra helt enkelt källfältet till målfältet. Ett pilhuvud används för att visa vilken tabell som är den överordnade (källtabell), och vilken som är den underordnade (måltabell) i förhållandet.

en: Toolbar:
sv: Verktygsrad:

en: Toolbars
sv: Verktygsrader

en: Toplevel
sv: Toppnivå

en: Totals
sv: Totalsummor

en: Transaction already started.
sv: Transaktionen redan startad.

en: Transaction not started.
sv: Transaktionen inte startad.

en: Transaction support
sv: Transaktionsstöd

en: True
sv: Sant

en: Type
sv: Typ

en: Type:
sv: Typ:

en: Undo changes
sv: Ångra ändringar

en: Unique
sv: Unikt

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unknown table "%1"
sv: Okänd tabell "%1"

en: Unsigned number
sv: Tal utan tecken

en: Unspecified error encountered
sv: Ospecificerat fel påträffades

en: Up
sv: Uppåt

en: Up Arrow
sv: Uppåtpil

en: Use user settings
sv: Använd användarinställningar

en: User name to be used
    for connecting to a database project.
    Ignored if a shortcut filename
    is provided.
sv: Användarnamn att använda
    för att ansluta till ett databasprojekt.
    Ignoreras om ett länkfilnamn
    tillhandahålls.

en: User:
sv: Användare:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Username: %1
sv: Användarnamn: %1

en: Value
sv: Värde

en: Value of "%1" column must be an identifier.
sv: Värdet för kolumn "%1" måste vara en identifierare.

en: Value of "%1" is not initialized for the driver.
sv: Värde för "%1" inte initierad för drivrutinen.

en: Visible
sv: Synlig

en: Waiting
sv: Vänta

en: Warning: entire project's data will be removed.
sv: Varning: Hela projektets data kommer att tas bort.

en: We are sorry, templates are not yet available.
sv: Tyvärr är mallar inte ännu tillgängliga.

en: Welcome
sv: Välkommen

en: What's This
sv: Vad är det här

en: What's this
sv: Vad är det här

en: Whole field
sv: Hela fältet

en: Widgets
sv: Grafiska komponenter

en: Yes/No
sv: Ja eller nej

en: Yes/No value
sv: Ja eller nej värde

en: You are about to change the design of table "%1" but following objects using this table are opened:
sv: Du ska just ändra konstruktion av tabellen "%1" men följande objekt som använder den är öppna:

en: You are about to remove table "%1" but following objects using this table are opened:
sv: Du ska just ta bort tabellen "%1" men följande objekt som använder den är öppna:

en: You can improve data in this row or use "Cancel row changes" function.
sv: Du kan förbättra data på raden eller använda funktionen "Ångra radändningar".

en: You cannot use name "%1" for your object.
    It is reserved for internal Kexi objects. Please choose another name.
sv: Du kan inte använda namnet "%1" för objektet.
    Det är reserverat för interna Kexi-objekt. Välj ett annat namn.

en: You have added "%1" field name twice.
    Field names cannot be repeated. Correct name of the field.
sv: Du har lagt till fältnamnet "%1" två gånger.
    Fältnamn kan inte upprepas. Rätta fältets namn.

en: You have added no fields.
    Every table should have at least one field.
sv: Du har inte lagt till några fält.
    Varje tabell måste ha minst ett fält.

en: You have now provided all information needed for importing. Just click the <b>Finish</b> button to eventually start the import process. If you have changed your mind and don't want to import anything, click the <b>Cancel</b> button.
sv: Nu har du angivit all information som behövs för import. Klicka bara på knappen <b>Slutför</b> för att till sist starta importprocessen. Om du ändrar dig och inte vill importera någonting, klicka på knappen <b>Avbryt</b>.

en: You have requested selected objects to be opened automatically on startup. Several objects cannot be opened.
sv: Du har begärt att valda objekt ska öppnas automatiskt vid start. Flera objekt kan inte öppnas.

en: You have specified a few database objects to be opened automatically, using startup options.
    These options will be ignored because it is not available while creating or dropping projects.
sv: Du har angivit några få databasobjekt som automatiskt ska öppnas, med startväljare.
    Väljarna ignoreras eftersom de inte är tillgängliga när projekt skapas eller kopplas bort.

en: You have specified invalid port number "%1".
sv: Du har angivit ett ogiltigt portnummer "%1".

en: You have used both "createdb" and "dropdb" startup options.
sv: Du har använd både startväljarna "createdb" och "dropdb"

en: You have used both "final-mode" and "design-mode" startup options.
sv: Du har både ställt in startalternativet "slutläge" och "konstruktionsläge".

en: You should enter field name.
sv: Du måste skriva in ett fältnamn.

en: _: Primary Key
    PK
sv: PN

en: _: This string will be used to name widgets of this class. It must _not_ contain white spaces and non latin1 characters
    Report
sv: Rapport

en: _: Widget name (see above)
    Label
sv: Etikett

en: _: Widget name (see above)
    Line
sv: Linje

en: _: Widget name (see above)
    LineEdit
sv: Radeditor

en: _: Widget name (see above)
    PicLabel
sv: Bildetikett

en: _: Widget name (see above)
    SubReport
sv: Delrapport

en: _: short for expression (only latin letters, please)
    expr
sv: uttryck

en: _: unspecified user
    (unspecified)
sv: (inte angiven)

en: cannot create object -
sv: kan inte skapa objekt -

en: cannot create object of type "%1"
sv: kan inte skapa objekt av typen "%1"

en: cannot open object
sv: kan inte öppna objekt

en: default port
sv: standardport

en: dummySourcePage
sv: oanvänd källsida

en: file
sv: fil

en: hStretch
sv: Horisontell utsträckning

en: height
sv: höjd

en: horSizeType
sv: Horisontell storlekstyp

en: iBeam
sv: I-markör

en: identifier was expected
sv: Förväntade identifierare

en: local database server
sv: lokal databasserver

en: main
sv: huvud

en: object not found
sv: objekt hittades inte

en: of
sv: av

en: reason:
sv: orsak:

en: unknown object type "%1"
sv: okänd objekttyp "%1"

en: vStretch
sv: Vertikal utsträckning

en: verSizeType
sv: Vertikal storlekstyp

en: width
sv: bredd
