kexi - en to ru translation catalogue (754 entries)

en: 
    Like --open, but the object will
    be opened in Design Mode, if one is available
ru: 
    Как и --open, но открывать объект
    в представлении проектирования

en: 
    Like --open, but the object will
    be opened in Text Mode, if one is available
ru: 
    Как и --open, но открывать объект
    в текстовом представлении

en: 
    No new database name was entered.
ru: 
    Не введено имя базы данных.

en: 
    Open object of type <object_type>
    and name <object_name> from specified project
    on application start.
    <object_type>: is optional, if omitted - table
    type is assumed.
    Other object types can be query, report, form,
    script (may be more or less, depending on your
    plugins installed).
    Use "" chars to specify names containing spaces.
    Examples: --open MyTable,
     --open query:"My very big query"
ru: 
    Открыть объект типа <object_type>
    и с именем <object_name> из указанного проекта
    при запуске приложения.
    <object_type> - необязательный параметр, по
    умолчанию используется тип таблицы.
    Тип объекта может быть запросом, отчётом, формой,
    сценарием (в зависимости от используемых модулей).
    Заключайте имена с пробелами в кавычки "".
    Пример: --open MyTable,
     --open query:"My very big query"

en:  Line: %1 Col: %2
ru:  Строка: %1 Столбец: %2

en: "%1" column requires a value to be entered.
ru: Необходимо ввести значение в стобец "%1".

en: "%1" function is not available
ru: "%1" недоступно

en: "%1" is a reserved keyword
ru: "%1" является зарезервированным ключевым словом

en: "%1" is not a valid identifier.
ru: "%1" не явяляется допустимым идентификатором

en: "%1" value has to be entered.
ru: Значение "%1" должно быть введено.

en: "*" could not be used if no tables are specified
ru: Нельзя использовать "*" если не указано ни одной таблицы

en: %1 "%2" already exists.
    Please choose other name.
ru: %1 "%2" уже существует.
    Выберите другое имя.

en: %1 for version %2 of %3 application.
ru: %1 для версии %2 программы %3.

en: &Add
ru: &Добавить

en: &Add File
ru: &Добавить файл

en: &Add a primary key
ru: &Добавить первичный ключ

en: &Add an icon
ru: &Добавить пиктограмму

en: &Advanced
ru: &Дополнительно

en: &Ascending
ru: &По возрастанию

en: &Back
ru: &Назад

en: &Break Layout
ru: &Разорвать расположение

en: &Cancel Row Changes
ru: &Отменить изменения ряда

en: &Clear contents
ru: &Очистить

en: &Close Project
ru: &Закрыть проект

en: &Code Folding
ru: &Сворачивание кода

en: &Create
ru: &Создать

en: &Create Object...
ru: &Создать объект...

en: &Create Object: %1...
ru: &Создать объект: %1...

en: &Create Project
ru: &Создать проект

en: &Data
ru: &Данные

en: &Data View
ru: &Представление данных

en: &Delete Action
ru: &Удалить действие

en: &Delete row
ru: &Удалить ряд

en: &Descending
ru: &По убыванию

en: &Design
ru: &Проектировать

en: &Design Table
ru: &Изменить структуру таблицы

en: &Export
ru: &Экспортировать

en: &Filter
ru: &Фильтр

en: &Find next
ru: &Найти далее

en: &Finish
ru: &Готово

en: &Format
ru: &Формат

en: &Hide Selected Table/Query
ru: &Скрыть таблицу/запрос

en: &Hide Table
ru: &Скрыть таблицу

en: &Import
ru: &Импорт

en: &Insert Empty Row
ru: &Вставить пустой ряд

en: &Look in column:
ru: &В столбцах:

en: &More Projects...
ru: &Другие проекты...

en: &Name:
ru: &Имя:

en: &New Action
ru: С&оздать действие

en: &New...
ru: &Создать...

en: &Next Window
ru: &Следующее окно

en: &Open
ru: &Открыть

en: &Open Selected Table/Query
ru: &Открыть таблицу/запрос

en: &Open Table
ru: &Открыть таблицу

en: &Other
ru: &Прочее

en: &Previous Window
ru: &Предыдущее окно

en: &Project
ru: &Проект

en: &Query
ru: &Запрос

en: &Relationships...
ru: &Связи...

en: &Remove Selected Relationship
ru: &Удалить выдееленную связь

en: &Remove selected item
ru: &Удалить выделенный пункт

en: &Rename
ru: &Переименовать

en: &Replace
ru: &Заменить

en: &Replace All
ru: &Заменить все

en: &Report Bug...
ru: &Отправить отчёт об ошибке...

en: &Save Row
ru: &Сохранить ряд

en: &Search:
ru: &Искать:

en: &Size:
ru: &Размер:

en: &Text View
ru: &Представление текста

en: &Whole words only
ru: &Слова целиком

en: &Window
ru: &Окно

en: (All columns)
ru: (все столбцы)

en: (autonumber)
ru: (автономер)

en: (c) 2002-2004, Kexi Team
    (c) 2003, 2004, OpenOffice Polska Ltd.
ru: (c) 2002-2004, Команда разработки Kexi
    (c) 2003-2004, OpenOffice Polska Ltd.

en: *.png *.xpm *.bmp *.jpg|Pixmap Files
ru: *.png *.xpm *.bmp *.jpg|Изображения

en: -- Separator --
ru: -- Разделитель --

en: // code here!
ru: // код здесь!

en: <DEFAULT>
ru: <ПО УМОЛЧАНИЮ>

en: <NULL>
ru: <ПУСТО>

en: <P><b>Kexi will create a new database, which will be stored in a file on this computer.</b>
    <P>&nbsp;
ru: <P><b>Сейчас будет создана база данных, которая будет находится в локальном файле на этом компьютере.</b>
    <P>&nbsp;

en: <b>A project with database name "%1" already exists</b><p>Do you want to delete it and create a new one?
ru: <b>Проект с именем базы данных "%1" уже существует</b><p>Вы хотите удалить его и создать новый?

en: <b>Select existing Kexi project file to open:</b>
ru: <b>Выберите существующий проект Kexi:</b>

en: <b>Select existing database server's connection from the list below and click "OK".</b>
    <p>You will see existing Kexi projects available for the selected connection. Here you may also add, edit or remove connections from the list.
ru: <b>Выберите соединение с сервером баз данных, которое вы хотите использовать для создания нового проекта Kexi</b>.
    <p>Вы можете добавить, изменить или удалить соединения в списке.

en: <b>There are Kexi projects you have recently opened.</b> Select one you wish to open:
ru: <b>Kexi хранит список проектов, использовавшихся недавно.</b> Выберите один из них для его открытия:

en: <h3>Kexi - Database Creation for Everyone</h3>
    <h3>Welcome</h3>
    <p>Kexi is under active development.</p>
    <p>Visit kexi home page at http://www.kexi-project.org/</p>
ru: <h3>Kexi - Базы данных для всех</h3>
    
    <h3>Добро пожаловать</h3>
    <p>На данный момент Kexi находится в активной разработке.</p>
    <p>Посетите домашнюю страницу программы - http://www.kexi-project.org/</p>

en: <p>ODBC is an open specification for accessing data sources more easily; data sources include both SQL databases available with Kexi drivers and others, like Microsoft SQL Server and Microsoft Access.
ru: <p>ODBC является открытой спецификацией для лёгкого доступа к источникам данных. Источники данных включают помимо доступа к базам данных SQL через драйверы Kexi и другие источники, например, Microsoft SQL Server и Microsoft Access.

en: <p>Table "%1" has no <b>primary key</b> defined.</p><p>Although a primary key is not required, it is needed for creating relations between database tables. Do you want to add primary key automatically now?</p><p>If you want to add a primary key by hand, press "Cancel" to cancel saving table design.</p>
ru: <p>Таблица "%1" не содержит <b>первичного ключа</b>.</p><p>Не смотря на то, что он не является обязательным, его наличие требуется при создании связей между таблицами базы данных. Определить первичный ключ автоматически сейчас?</p><p>Если вы хотите сделать это вручную, нажмите "Отмена" для приостановки сохранения структуры базы данных.</p>

en: <p>The object has been modified: %1 "%2".</p><p>Do you want to save it?</p>
ru: <p>Объект изменён: %1 "%2".</p><p>Сохранить его?</p>

en: A database for archiving your image collection in a form of gallery.
ru: База данных для архивирования коллекции изображений в форме галереи.

en: A database for managing your personal expenses.
ru: База данных для учёта ваших расходов

en: A database that offers you a contact information
ru: База данных для хранения контактной информации

en: A db-aware form widget
ru: Элемент управления для взаимодействия с базой данных

en: A form widget included in another Form
ru: Элемент управления в другой форме

en: A table has to have a primary key
ru: Таблица должна иметь первичный ключ

en: A table with no fields can't be created
ru: Таблица без полей не может быть создана

en: About Kexi
ru: О программе

en: About MyProject
ru: О MyProject

en: Action
ru: Действие

en: Actions
ru: Действия

en: Add New Field
ru: Добавить поле

en: Add Parameter
ru: Добавить параметр

en: Add Record
ru: Добавить запись

en: Address Book
ru: Адресная книга

en: Adjust Size
ru: Настроить размер

en: Adjust Widgets Size
ru: Настроить размер элементов управления

en: Albums
ru: Альбомы

en: Alias
ru: Псевдоним

en: Align Widgets Position
ru: Выстроить элементы управления

en: All Kexi Files
ru: Все файлы Kexi

en: All Natively Supported File Types
ru: Все базовые типы файлов

en: All Supported File Types
ru: Все поддерживаемые типы файлов

en: All rows
ru: Все ряды

en: Allow NULL
ru: Разрешить NULL

en: Allow Zero
    Size
ru: Разрешить
    нулевой размер

en: Always &use database server for creating new projects.
ru: Всегда &использовать сервер для создания новых проектов.

en: Always &use files for creating new projects
ru: Всегда &использовать локальные файлы для создания новых проектов.

en: Always &use files for creating new projects.
    Don't show me this dialog again.
ru: Всегда &использовать локальные файлы при создания новых проектов.
    Не отображать этот диалог снова.

en: Ambiguous "%1.%2" expression
ru: Неоднозначное выражение "%1.%2"

en: Ambiguous "%1.*" expression
ru: Неоднозначное выражение "%1.*"

en: Ambiguous field name
ru: Неоднозначное имя поля

en: An unknown error has been encountered while creating the destination table
ru: Неизвестная ошибка создания таблицы

en: Answering "No" allows you to make corrections.
ru: Ответьте "Нет" для внесения изменений.

en: Any part of field
ru: Любая часть поля

en: Arrow
ru: Стрелка

en: Artists
ru: Исполнители

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Authentication
ru: Авторизация

en: Automatically launch a document on startup
ru: Открывать документ при запуске.

en: Autonumber
ru: Автонумерация

en: Average
ru: Среднее

en: Back to selected query
ru: НАзад к выбранному запросу

en: Big integer number
ru: длинное целое число

en: Blank Databases
ru: Пустые базы данных

en: Bold
ru: Полужирный

en: Both table "%1" and "%2" have defined "%3" field. Use "<tableName>.%4" notation to specify table name.
ru: Обе таблицы "%1" и "%2" содержат поле "%3". Используйте запись "<имяТаблицы>.%4" для явного указания требуемой таблицы.

en: Bring Widget to Front
ru: Переместить элемент управления выше

en: Bugfixes, Original Table Widget
ru: Исправление ошибок, оригинальный элемент предсталвния таблицы

en: Business Databases
ru: Корпоративные базы данных

en: Byte
ru: байт

en: C&ase sensitive
ru: &С учётом регистра

en: CD Catalog
ru: Каталог компакт-дисков

en: CQL++, SQL assistance
ru: CQL++, ассистент SQL

en: Cancel changes made to currently selected table row
ru: Отменить изменения в текущем ряду

en: Cancels changes made to currently selected table row.
ru: Отменить изменения в текущем ряду.

en: Cannot create database "%1". This name is reserved for system database.
ru: Не удаётся создать базу данных "%1". Её имя зарезервировано для системной базы данных.

en: Cannot create table without fields.
ru: Невозможно создать таблицу без полей.

en: Cannot delete database - name not specified.
ru: Не удаётся удалить базу данных - имя не указано.

en: Cannot delete system database "%1".
ru: Не удаётся удалить системную базу данных "%1".

en: Cannot drop database - name not specified.
ru: Не удаётся удалить базу данных - имя не указано.

en: Cannot fetch next record.
ru: Не удаётся получить следующую запись.

en: Cannot find any database for temporary connection.
ru: Нет ни одной базы данных для временного соединения.

en: Cannot switch to data view, because query design is empty.
    First, please create your design.
ru: Не удалось переключится в представление данных, т.к. не определена структура запроса.
    Перейдите сначала в режим проектирования.

en: Cannot switch to data view, because table design is empty.
    First, please create your design.
ru: Не удалось переключится в представление данных, т.к. не определена структура таблицы.
    Перейдите сначала в режим проектирования.

en: Caption
ru: Заголовок

en: Caption:
ru: Заголовок:

en: Check Query
ru: Проверять запрос

en: Checks query for validity.
ru: Проверять запрос на синтаксическую корректность.

en: Child Frame
ru: Дочерние окна

en: Choose File
ru: Выберите файл

en: Choose a file
ru: Выберите файл

en: Choose a project
ru: Выбор проекта

en: Clear Table Contents
ru: Очистить содержимое таблицы

en: Clear Widget Contents
ru: Очистить содержимое элемента управления

en: Clear history
ru: Очистить журнал

en: Clear table contents
ru: Очистить содержимое таблицы

en: Clears table contents.
ru: Очистить содержимое таблицы.

en: Click "Advanced" button if you want to create a new database on a server instead of a file.
ru: Нажмите "Дополнительно" для создания удалённого проекта на сервере.

en: Click "Advanced" button if you want to find an existing project on a server rather than a file.
ru: Нажмите "Дополнительно" для открытия удалённого проекта.

en: Click "Back" button if you want to open existing Kexi project file.
ru: Нажмите кнопку "Назад" чтобы открыть существующий проект Kexi.

en: Client library version
ru: Версия клиентской библиотеки

en: Close Object
ru: Закрыть объект

en: Close the current project
ru: Закрыть текущий проект

en: Close windows
ru: Закрыть окна

en: Closes the current project.
ru: Закрыть текущий проект

en: Coffee sponsoring
ru: Спонсорский кофе

en: Column
ru: Столбец

en: Column %1 does not exist for the query.
ru: Столбец "%1" не существует для запроса.

en: Column width
ru: Ширина столбца

en: Command "%1" failed.
ru: Не удалось выполнить команду "%1".

en: Comments
ru: Комментарии

en: Connection
ru: Соединение

en: Connection already established.
ru: Соединения уже установлено.

en: Context Help
ru: Контекстная справка

en: Copy to Clipboard
ru: Копировать в буфер обмена

en: Could not access the table directly using its name
ru: Не удалось получить доступ к таблице по её имени

en: Could not alter table "%1" using the same table.
ru: Нельзя изменить структуру таблицы "%1" по той же таблице.

en: Could not connect to "%1" database server.
ru: Нет соединения с сервером базы данных "%1".

en: Could not create project "%1"
ru: Не удаётся создать проект "%1"

en: Could not create the same table "%1" twice.
ru: Невозможно создать такую же таблицу "%1" дважды.

en: Could not find any database drivers.
ru: Нет ни одного доступного драйвера баз данных.

en: Could not find database driver "%1".
ru: Не удаётся найти драйвер баз данных "%1".

en: Could not load "%1" plugin.
ru: Не удалось загрузить модуль "%1".

en: Could not load database driver "%1".
ru: Не удаётся загрузить драйвер баз данных "%1".

en: Could not load list of available projects for connection "%1"
ru: Не удаётся загрузить список доступных проектов для соединения "%1"

en: Could not load project.
    The file "%1" does not exist.
ru: Не удалось загрузить проект.
    Файл "%1" не существует.

en: Could not open "%1" project file.
ru: Не удалось открыть проект "%1".

en: Could not open project "%1"
ru: Не удаётся открыть проект "%1"

en: Could not remove file "%1".
ru: Не удаётся удалить файл "%1".

en: Could not remove object's data.
ru: Не удаётся удалить данные объекта.

en: Could not remove object.
ru: Не удаётся удалить объект.

en: Could not remove project.
    The file "%1" does not exist.
ru: Не удалось удалить проект.
    Файл "%1" не существует.

en: Could not rename object "%1".
ru: Не удаётся переименовать объект "%1"

en: Could not rename table "%1" to "%2". Table "%3" already exists.
ru: Не удалось переименовать таблицу "%1" в "%2". "%3" уже существует..

en: Could not set criteria for "%1"
ru: Не удалось установить критерий для "%1"

en: Could not set criteria for empty row
ru: Не удалось установить критерий для пустого ряда.

en: Could not set empty name for this object.
ru: Имя объекта не должно быть пустым.

en: Could not start %1 application.
ru: Не удалось запустить приложение %1.

en: Could not start Kexi application this way.
ru: Не удалось запустить Kexi таким образом.

en: Could not start project "%1" in Final Mode.
ru: Не удалось открыть проект "%1" в выпускном режиме.

en: Could not use this name. Object with name "%1" already exists.
ru: Объект с именем "%1" уже существует.

en: Create
ru: Создать

en: Create %1 using the "%1 Wizard"
ru: Создать "%1" в "Мастере %1"

en: Create &Script...
ru: Создать &сценарий...

en: Create &primary key
ru: Создать &первичный ключ

en: Create Project
ru: Создать проект

en: Create a new project
ru: Создать проект

en: Create a new, blank project using specified
    database driver and database name
    and exit immediately.
    You will be asked for confirmation
    if overwriting is needed.
ru: Создать новый проект, использующий указанный драйвер СУБД и базу данных,
    затем сразу выйти.
    В случае необходимости,
    вам нужно будет подтвердить замену

en: Create new
    database:
ru: Создать новую
    базу данных:

en: Creates a new project. Currently opened project is not affected.
ru: Создать новый проект. Это никак не действует на текущий проект.

en: Creating New Project
ru: Создать проект

en: Criteria
ru: Критерий

en: Cross
ru: Крест

en: Current row number
ru: Текущий номер ряда

en: Currently no database is used.
ru: Не используется ни одной базы данных.

en: Custom socket:
ru: Сокет:

en: Custom:
ru: Другой:

en: D&esign View
ru: &Представление проектирования

en: Data
ru: Данные

en: Data View
ru: Представление данных

en: Data identifier: "%1".
ru: Идентификатор данных: "%1".

en: Data may be corrupted.
ru: Данные повреждены.

en: Data type
ru: Тип данных

en: Database
ru: База данных

en: Database "%1" already exists.
ru: База данных "%1" уже существует.

en: Database "%1" created but could not be opened.
ru: База данных "%1" создана, но не может быть открыта.

en: Database Connection
ru: Соединение с базой данных

en: Database Form
ru: Форма базы данных

en: Database Location
ru: Расположение базы данных

en: Database creation for everyone
ru: Создание баз данных для всех

en: Database driver for this file type not found.
    Detected MIME type: %1
ru: Драйвер базы данных для файла указанного типа не найден.
    Определён тип MIME: %1

en: Database driver to be used
    for connecting to a database project
    (SQLite by default).
    Ignored if a shortcut filename
    is provided.
ru: Драйвер СУБД (по умолчанию SQLite).
    Игнорируется если передаётся ссылка на файл.

en: Database file "%1" does not exist.
ru: Файл базы данных "%1" не существует.

en: Database file "%1" is not readable.
ru: Не удаётся прочесть файл базы данных "%1".

en: Database file "%1" is not writable.
ru: Не удаётся записать в файл базы данных "%1".

en: Database is persistent
ru: База данных целостна

en: Database project filename
    or shortcut filename
    or database name on a server to open
ru: Файл проекта базы данных
    или ссылка на него или
    имя базы данных на сервере для открытия.

en: Database server: %1
ru: Сервер базы данных: %1

en: Database version (%1) does not match Kexi application's version (%2)
ru: Версия базы данных (%1) не соответствует версии Kexi (%2)

en: Datasource:
ru: Источник данных:

en: Date
ru: дата

en: Date and time
ru: дата и время

en: Date/Time
ru: Дата/Время

en: Default Kexi embedded engine
ru: Движок Kexi по умолчанию

en: Default Value
ru: Значение по умолчанию

en: Default character encoding on server
ru: Кодировка сервера

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Delete Field
ru: Удалить поле

en: Delete Object
ru: Удалить объект

en: Delete Row
ru: Удалить ряд

en: Delete currently selected row from a table
ru: Удалить выделенный ряд из таблицы

en: Delete object
ru: Удалить объект

en: Deletes currently selected object.
ru: Удалить выделенный объект

en: Deletes currently selected row from a table.
ru: Удалить выделенный ряд

en: Descending
ru: По убыванию

en: Design
ru: Проектирование

en: Design View
ru: Представление проектирования

en: Design has been changed. You must save it before switching to other view.
ru: Структура проекта изменена. Вы должны сохранить её перед переходом в другое представление.

en: Destination Field
ru: Конечное поле

en: Developer & Maintainer
ru: Разработка и сопровождение

en: Developer, Designer, KexiDB, commercially supported version, win32 port
ru: Разработка, дизайнер, KexiDB, коммерческая версия, порт на win32

en: Disable Forms
ru: Выключить формы

en: Do not show this wizard again
ru: Не показывать этот диалог снова

en: Do you want to cancel any changes made to this SQL text?
ru: Отменить изменения, внесенные в этот запрос SQL?

en: Do you want to clear the contents of table %1?
ru: Вы действительно хотите очистить содержимое таблицы %1?

en: Do you want to create primary key for current field? Click "Cancel" to cancel setting autonumber.
ru: Создать первичный ключ для текущего поля? Нажмите "Отмена" для отмены установки автоинкремента.

en: Do you want to delete selected row?
ru: Вы действительно хотите удалить выделенный ряд?

en: Do you want to drop the project "%1"?
ru: Удалить проект "%1"?

en: Do you want to open it in Text View?
ru: Открыть в текстовом представлении?

en: Do you want to remove item "%1" from collection "%2"?
ru: Удалить пункт "%1" из коллекции "%2"?

en: Do you want to remove:
ru: Вы действительно хотите удалить:

en: Do you want to save invalid query?
ru: Сохранить неверный запрос?

en: Do you want to save the design now?
ru: Сохранить структуру?

en: Don't show me this dialog again
ru: Не показывать этот диалог снова

en: Don't show me this question again.
ru: Больше не показывать этот вопрос снова.

en: Double precision number
ru: дробное число двойной точности

en: Down
ru: Вниз

en: Driver:
ru: Драйвер:

en: Drop (remove) a project using specified
    database driver and database name.
    You will be asked for confirmation.
ru: Удалить проект, использующий указанный драйвер СУБД и базу данных.
    Требуется подтверждение.

en: Easy-to-use database for storing information about your CD collection.
ru: Простая для использования база данных для хранения информации о ваших компакт-дисках.

en: Edit Collection...
ru: Изменить коллекцию...

en: Edit Form Connections
ru: Изменить соединения формы

en: Edit Item
ru: Изменить пункт

en: Edit Pixmap Collection
ru: Изменить набор изображений

en: Edit Pixmap Collection: %1
ru: Изменить набор изображений: %1

en: Edit Tab Order
ru: Изменить порядок передачи фокуса

en: Edit currently selected item
ru: Изменить выделенный пункт

en: Edits currently selected item.
ru: Изменить выделенный пункт.

en: Embed database into projectfile
    WARNING: You will lose transactional and
    integrity protection.
ru: Внедрение базы данных в файл проекта
    ВНИМАНИЕ: Вы теряете поддержку транзакций 
    и защиту целостности данных.

en: Enable Forms
ru: Включить формы

en: Engine
ru: Движок

en: Enter a filename
ru: Введите имя файла

en: Enter a new Kexi project's file name:
ru: Имя файла проекта Kexi:

en: Enter project caption
ru: Заголовок проекта

en: Enter project's database name
ru: Имя базы данных проекта

en: Entered column alias "%1" is not a valid identifier.
ru: Введенный псевдоним "%1" не явяляется допустимым идентификатором.

en: Entered value is invalid.
ru: Введенное значение недопустимо.

en: Error creating database "%1" on the server.
ru: Не удаётся создать базу данных "%1" на сервере.

en: Error during loading part module "%1"
ru: Не удалось загрузить модуль "%1"

en: Error during starting temporary connection using "%1" database name.
ru: Произошла ошибка при временном соединении с базой данных "%1".

en: Error in database connection
ru: Ошибка соединения с базой данных

en: Error on commit transaction
ru: Ошибка окончания транзакции

en: Error on rollback transaction
ru: Ошибка отката транзакции

en: Error opening database cursor.
ru: Ошибка открытия курсора базы данных.

en: Error reading Final Mode data.
ru: Ошибка чтения данных выпускного режима.

en: Error while executing SQL statement.
ru: Ошибка при вополнении запроса SQL.

en: Error while reading the document.
ru: Ошибка чтения документа.

en: Error: %1
ru: Ошибка: %1

en: Execute Script
ru: Выполнить сценарий

en: Existing project databases on server <b>%1</b>:
ru: Базы данных на сервере <b>%1</b>:

en: Existing table
ru: Существующая таблица

en: Exit Main Application
ru: Выйти из программы

en: Expenses
ru: Расходы

en: Failed loading object's data.
ru: Не удалось загрузить данные объекта.

en: Failed loading object's definition.
ru: Не удалось загрузить определение объекта.

en: Failure
ru: Ошибка

en: False
ru: Ложь

en: Fi&nd:
ru: &Найти:

en: Field Mapping
ru: Отображение полей

en: Field name
ru: Имя поля

en: Field not found
ru: Поле не найдено

en: Fields
ru: Поля

en: File name expected for file-based database driver.
ru: Для драйверов работы с базами данных в файлах требуется имя файла.

en: File-based database driver
ru: Драйвер баз данных-файлов.

en: File-based database's MIME type
ru: Mime-тип баз данных-файлов.

en: Find Text
ru: Найти текст

en: Finished
ru: Готово

en: Finished!
    All required information has now
    been gathered.  Click Finish below
    to start the import process
    
    NOTE:  You may be asked for extra
    information such as field types if
    the import module cannot automatically
    determine this for you
ru: Готово!
    Все требуемые сведения собраны.
    Нажмите кнопку Готово
    чтобы начать импортирование
    
    ВНИМАНИЕ:  Вам может быть
    предложео ввести дополнительные
    сведения, например типы полей,
    если их не удалось определить автоматически

en: Finishing
ru: Завершение

en: First row
ru: Первый ряд

en: Floating point number
ru: число с плавающей точкой

en: Forbidden
ru: Запрещено

en: Form
ru: Форма

en: Format Toolbar
ru: Панель инструментов Формат

en: Former Developer
ru: Бывший разработчик

en: Forms
ru: Формы

en: Forms will be available after restarting Kexi application.
ru: Форсы будут доступны после перезапуска Kexi.

en: Forms will be hidden after restarting Kexi application.
ru: Форсы будут недоступны после перезапуска Kexi.

en: From File...
ru: Из файла...

en: From Server...
ru: С сервера...

en: Go to Project navigator panel
ru: Перейти к панели обзора проекта

en: Go to Property editor panel
ru: Перейти к панели редактора свойств

en: Goes to Project navigator panel.
ru: Перейти к панели обзора проекта.

en: Goes to Property editor panel.
ru: Перейти к панели редактора свойств.

en: Group by
ru: Группировка

en: Hide Context Help
ru: Скрыть контекстную справку

en: Host:
ru: Узел:

en: Huge
ru: Огромный

en: Icon:
ru: Пиктограмма:

en: Icons and UI-Research
ru: Пиктограммы и юзабилити

en: Identifiers should start with a letter or '_' character
ru: Идентификаоры должны начинаться с буквы или символа '_'

en: Ignored
ru: Игнорируется

en: Image Gallery
ru: Галерея изображений

en: Import Destination
ru: Назначение импорта

en: Import Succeeded.
ru: Импортирование завершено успешно.

en: Import failed because:
ru: Не удалось произвести импортирование:

en: Important Information
ru: Важные сведения

en: Incompatible database driver's "%1" version: found version %2, expected version %3.
ru: Несовместимая версия драйвера базы данных "%1": найден драйвер версии %2, программа может работать с драйвером версии %3.

en: Indexed
ru: Индексируется

en: Initial design improvements
ru: Первоначальные улучшения дизайна

en: Insert one empty row above
ru: Вставить пустой ряд

en: Inserts one empty row above currently selected table row.
ru: Вставить пустой ряд выше текущего

en: Integer number
ru: целое число

en: Internal error while retrieving information. (No driver installed ?)
ru: Внутренняя ошибка получения информации (нет установленного драйвера?)

en: Introduction
ru: Введение

en: Invalid "%1" column definition
ru: Недопустимое определение столбца "%1"

en: Invalid alias definition for column "%1"
ru: Недопустимое определение псевдонима столбца "%1"

en: Invalid criteria "%1"
ru: Недопустимый критерий "%1"

en: Invalid database contents.
ru: Содержимое базы данных содержит ошибки.

en: Invalid database driver's "%1" implementation:
ru: Неверная реализация драйвера базы данных "%1":

en: Invalid expression "%1"
ru: Недопустимое выражение "%1"

en: Invalid group
ru: Недопустимая группа

en: Invalid identifier
ru: Недопустимый идентификатор

en: Invalid integer number
ru: Недопустимое целое число

en: Invalid object name "%1"
ru: Недопустимое имя объекта "%1"

en: Invalid table name "%1"
ru: Недопустимое имя таблицы "%1"

en: Invalid type
ru: Недопустимый тип

en: It is a system object.
ru: Это системный объект.

en: Item:
ru: Пункт:

en: Kexi Mail Merge
ru: Почтовое слияние Kexi

en: Kexi can help you with creation of %2 using data sources in almost no time with the "%1 Wizard"
ru: Kexi может помочь вам создать %2 на основе существующих данных через "Мастер %1"

en: Kexi will create a new blank database. Click "OK" button to proceed.
ru: Будет создана пустая база данных. Нажмите кнопку "OK" для продолжения.

en: Kexi will create a new database project. Select a storage method which will be used to store the new project.
ru: Сейчас будет создан новый проект базы данных. Выберите формат его хранения.

en: KexiDB driver version
ru: Версия драйвера KexiDB

en: KexiPropertyEditor and FormDesigner
ru: Редактор свойств и дизайнер форм

en: Large
ru: Большой

en: Last row
ru: Последний ряд

en: Lay Out Widgets &Horizontally
ru: Расположить &горизонтально

en: Lay Out Widgets &Vertically
ru: Расположить &вертикально

en: Lay Out Widgets in &Grid
ru: Расположить по &сетке

en: Length
ru: Длина

en: Lets you configure Kexi.
ru: Настроить Kexi...

en: Lets you configure shortcut keys.
ru: Настроить горячие клавиши.

en: Lets you configure toolbars.
ru: Настроить панели инструментов.

en: Like --createdb, but also open newly
    created database.
ru: Как и --createdb, но также открыть базу данных после её создания.

en: Load From File...
ru: Загрузить из файла...

en: Load KDE Icon by Name
ru: Загрузить пиктограмму KDE по её имени

en: Loading Import Plugin
ru: Загрузка модуля импортирования

en: Local
ru: Локально

en: Localhost
ru: Локально

en: Location
ru: Расположение

en: Long text
ru: текст

en: MDI Mode:
ru: Режим:

en: Mail Merge - Editor
ru: Почтовое слияние

en: Main
ru: Главная

en: Mapping Between Source and Destination Fields
ru: отображение исходных полей в конечные

en: Max
ru: Макс

en: Medium
ru: Средний

en: Menubar
ru: Меню

en: Message from server:
ru: Сообщение сервера:

en: Message:
ru: Сообщение:

en: Min
ru: Мин

en: More than one "%1" table or alias defined
ru: Определено более одной таблицы или псевдонима "%1"

en: More than one "%1" table or alias defined containing "%2" field
ru: Определено более одной таблицы или псевдонима "%1" содержат поле "%2"

en: Move Field Down
ru: Переместить поле вниз

en: Move Field Up
ru: Переместить поле вверх

en: Multiple transactions
ru: Множественные транзакции

en: Name
ru: Имя

en: Name:
ru: Имя:

en: Names of internal Kexi objects are starting with "kexi__".
ru: Имена внутренних объектов Kexi начинаются с "kexi__".

en: Nested transactions
ru: Вложенные транзакции

en: New Blank Database Project
ru: Создать проект пустой базы данных

en: New Business Database Project Templates
ru: Шаблоны проектов корпоративных баз данных

en: New Code
ru: Новый сценарий

en: New Personal Database Project Templates
ru: Шаблоны проектов персональных баз данных

en: New database
ru: Новая база данных

en: New project stored in a file
ru: Новый проект сохранён в файле

en: New project stored on a database server
ru: Новый проект сохранён на сервере баз данных

en: New row
ru: Новый ряд

en: New table
ru: Новая таблица

en: Next row
ru: Следующий ряд

en: Next window
ru: &Следующее окно

en: No Final Mode data found.
ru: Данные выпускного режима не найдены.

en: No View
ru: Без представления

en: No connection for cursor open operation specified
ru: Нет соединения с базой данных для операций с курсором

en: No parts module for mime type "%1"
ru: Не найден модуль для mime-типа "%1"

en: No problems were found with the data you entered.
ru: Введеные данные корректны.

en: No project name specified.
ru: Имя проекта не указано.

en: No query specified
ru: Запрос не указан

en: No such driver service: "%1".
ru: Нет сервиса драйвера: "%1".

en: None
ru: Нет

en: Not connected to the database server.
ru: Нет соединения с сервером баз данных.

en: Note: This table is already filled with data which will be removed.
ru: Примечание: Эта таблица уже заполнена данными, и они будут удалены.

en: Number of rows
ru: Число рядов

en: Object
ru: объект

en: Object "%1" could not be opened in Design View.
ru: Объект "%1" не может быть открыт в режиме проектирования.

en: Object could not be opened in Data View.
ru: Объект не может быть открыт в режиме данных.

en: Open &Existing Project
ru: &Открыть проект

en: Open &Recent Project
ru: &Последние проекты

en: Open Existing Project
ru: Открыть проект

en: Open File
ru: Открыть файл

en: Open Object
ru: Открыть объект

en: Open Project
ru: Открыть проект

en: Open Recent Project
ru: Последние проекты

en: Open Script
ru: Открыть сценарий

en: Open With...
ru: Открыть в...

en: Open an existing project
ru: Открыть проект

en: Open in &Text View
ru: Открыть в &текстовом представлении

en: Opening database "%1" failed
ru: Не удалось открыть базу данных "%1"

en: Opening object "%1" failed.
ru: Не удалось открыть объект "%1".

en: Opens an existing project. Currently opened project is not affected.
ru: Открыть существующий проект. Это никак не действует на текущий проект.

en: Options related to database servers:
ru: Параметры, касающиеся серверов базы данных:

en: Options related to entire projects:
ru: Параметры, касающиеся всего проекта:

en: Options related to opening objects within a project:
ru: Параметры, касающиеся открытия объектов в проекте:

en: Original Form Designer, Original UIModes & much more
ru: Дизайнер форм, интерфейса и многого другого

en: Original code cleanings
ru: Очистка кода

en: Other
ru: Другой

en: Other &Licenses
ru: Другие &лицензии

en: Parameter
ru: Параметр

en: Parameters:
ru: Параметры:

en: Password:
ru: Пароль:

en: Personal Databases
ru: Персональные базы данных

en: Please Choose Where You Would Like to Import the Data To
ru: Выберите куда импортировать данные

en: Please be patient for a few seconds, while the appropriate plugin for your request is being loaded.
ru: Идёт загрузка модуля. Ждите...

en: Please choose into which fields of the selected destination table the imported data fields should be inserted
ru: Выберите поля, в которые следует импортировать данные

en: Please enter the caption.
ru: Введите заголовок.

en: Please enter the name.
ru: Введите имя.

en: Please enter the password for user %1.
ru: Введите пароль для пользователя %1.

en: Please enter the password.
ru: Введите пароль.

en: Please enter your query and execute "Check query" function to verify it.
ru: Введите запрос и запустите "Проверить запрос".

en: Please note that forms are currently unstable functionality, provided <u>only for your preview</u>.
ru: Заметьте, что формы находятся в <u>стадии разработки</u>.

en: Pointing Hand
ru: Указывающая рука

en: Port:
ru: Порт:

en: Possible problems:
ru: Возможные проблемы:

en: PostgreSQL database driver
ru: Драйвер PostgreSQL

en: Precision
ru: Точность

en: Previous primary key will be removed.
ru: Старый первичный ключ будет удалён.

en: Previous row
ru: Предыдущий ряд

en: Previous window
ru: Предыдущее окно

en: Primary Key
ru: Первичный ключ

en: Primary key's field "%1" cannot be empty.
ru: Поле первичного ключа "%1" не может быть пустым.

en: Project
ru: Проект

en: Project "%1" created successfully.
ru: Проект "%1" создан.

en: Project "%1" dropped successfully.
ru: Проект "%1" удалён.

en: Project Data
ru: Данные проекта

en: Project Name
ru: Имя проекта

en: Project Navigator
ru: Обзор проекта

en: Project Properties
ru: Свойства проекта

en: Project Settings
ru: Параметры проекта

en: Project caption:
ru: Заголовок проекта:

en: Project relationships
ru: Связи проекта

en: Project's database name:
ru: Имя базы данных проекта:

en: Project...
ru: Проект...

en: Prompt on replace
ru: Подтверждать замену

en: Property
ru: Свойство

en: Property Editor
ru: Редактор свойств

en: Pythonfile to execute.
ru: Сценарий Python.

en: Query
ru: Запрос

en: Query "%1" does not exist.
ru: Запрос "%1" не существует.

en: Query Parameters
ru: Параметры запроса

en: Query columns
ru: Столбцы запроса

en: Query data may be corrupted.
ru: Данные запроса могут быть повреждены.

en: Query definition loading failed.
ru: Не удалось загрузить определение запроса.

en: Query executing failed.
ru: Выполнение запроса завершилось ошибкой.

en: Query statement is empty.
ru: Запрос пуст.

en: Re&place with:
ru: &Заменить на:

en: Relations
ru: Связи

en: Relationship
ru: Связь

en: Relationships
ru: Связи

en: Remote
ru: Удалённо

en: Remote host
ru: Удалённо

en: Remove Item
ru: Удалить пункт

en: Remove Record
ru: Удалить запись

en: Rename Item
ru: Переименовать пункт

en: Renaming object "%1" failed.
ru: Не удалсь переименовать объект "%1".

en: Required
ru: Обязательно

en: Row changing failed.
ru: Не удалось изменить ряд.

en: Row deleting failed.
ru: Не удалось удалить ряд.

en: Row deleting on the server failed.
ru: Не удалось удалить ряд на сервере.

en: Row deletion on the server failed.
ru: Не удалось удалить ряд на сервере.

en: Row inserting failed.
ru: Не удалось вставить ряд.

en: Row inserting on the server failed.
ru: Не удалось вставить ряд на сервере.

en: Row updating on the server failed.
ru: Не удалось обновить ряд на сервере.

en: Row:
ru: Ряд:

en: Row:
ru: Ряд:

en: SQL Query History
ru: Журнал запросов SQL

en: SQL Query Text
ru: Запрос SQL

en: SQL statement:
ru: SQL:

en: Save &As...
ru: Сохранить &как...

en: Save Object As
ru: Сохранить объект как

en: Save currently selected table row's data
ru: Сохранить данные выделенного ряда таблицы

en: Save object as
ru: Сохранить объект как

en: Save object changes
ru: Сохранить изменения в объекте

en: Save password
ru: Сохранить пароль

en: Save password in the projectfile
ru: Сохранить пароль в файле проекта

en: Save to File...
ru: Сохранить в файл...

en: Saves currently selected table row's data.
ru: Сохранить данные выделенного ряда таблицы.

en: Saves object changes from currently selected window under a new name (within the same project).
ru: Сохранить объекты текущего окна под новым именем (в том же проекте).

en: Saves object changes from currently selected window.
ru: Сохранить объекты текущего окна

en: Saving "%1" object failed.
ru: Не удалось сохранить объект "%1".

en: Saving "%1" project file to a new "%2" database format...
ru: Сохранение проекта "%1" с новым форматом базы данных "%2"...

en: Saving changes for existing table design is now required.
ru: Необходимо сохранить изменения структуры таблицы.

en: Saving new "%1" object failed.
ru: Не удалось сохранить новый объект "%1".

en: Saving object's data failed.
ru: Не удалось сохранить данные объекта.

en: Saving object's definition failed.
ru: Не удалось сохранить определение объекта.

en: Script
ru: Сценарий

en: Scripts
ru: Сценарии

en: Select Database
ru: Выбор базы данных

en: Select Project's Caption
ru: Заголовок проекта

en: Select Project's Caption & Database Name
ru: Заголовок и имя базы данных

en: Select Project's Location
ru: Расположение проекта

en: Select Storage Method
ru: Выберите метод сохранения

en: Select a pixmap from %1
ru: Выбрать растр из %1

en: Select column for table "%1"
ru: Выберите стобец для таблицы "%1"

en: Select database server's connection you wish to use to create a new Kexi project. <p>Here you may also add, edit or remove connections from the list.
ru: Выберите соединение с сервером баз данных, которое вы хотите использовать для создания нового проекта Kexi. <p>Вы можете добавить, изменить или удалить соединения в списке.

en: Select from existing databases:
ru: Существующие базы данных:

en: Select one of these existing projects on server <b>%1</b>:
ru: Выберите один из проектов на сервере <b>%1</b>:

en: Select server connection for a new project
ru: Соединение с сервером для нового проекта

en: Selected view mode (%1) is not supported by this object type (%2)
ru: Выбранное представление (%1) не поддерживается для этого типа объектов (%2)

en: Selected view mode is not supported for "%1" object.
ru: Выбранное представление не поддерживается для объекта "%1".

en: Send Widget to Back
ru: Переместить элемент управления ниже

en: Server (host) name to be used
    for connecting to a database project.
    Ignored if a shortcut filename
    is provided.
ru: Имя узла, на котором запущена база данных.
    Игнорируется если передаётся ссылка на файл.

en: Server Information
ru: Сведения о сервере

en: Server result name:
ru: Результат с сервера:

en: Server result number:
ru: Номер результата с сервера:

en: Server's port name to be used
    for connecting to a database project.
    Ignored if a shortcut filename
    is provided.
ru: Порт сервера для подключения к базе данных.
    Игнорируется если передаётся ссылка на файл.

en: Sets or removes primary key for currently selected field.
ru: Установить или удалить первичный ключ для текущего поля.

en: Setting autonumber field
ru: Определение автоинкремента

en: Setting autonumber requires primary key to be set for current field.
ru: Для автоинкремента требуется установка первичного ключа для этого поля.

en: Setup New Table
ru: Настроить новую таблицу

en: Short integer number
ru: краткое целое число

en: Show Context Help
ru: Покаать контекстную справку

en: Show Menubar
ru: Меню

en: Show SQL History
ru: Журнал запросов SQL

en: Show Taskbar
ru: Панель задач

en: Shows or hides SQL editor's history.
ru: Показать или скрыть историю редактора запросов SQL.

en: Shows project relationships.
ru: Связи проекта

en: Single precision number
ru: дробное число одинарной точности

en: Single transactions
ru: Одинарные транзакции

en: Small
ru: Маленький

en: Socket:
ru: Сокет:

en: Sorry, this driver is not available with current version of %1.
ru: Этот драйвер недоступен в текущей версии %1.

en: Sort
ru: Сортирова

en: Sort data in ascending order
ru: Упорядочить данные по возрастанию

en: Sort data in descending order
ru: Упорядочить данные по убыванию

en: Sorting
ru: Сортировка

en: Sorts data in ascending order (from A to Z and from 0 to 9). Data from selected column is used for sorting.
ru: Упорядочить данные по возрастанию по значениям выделенного столбца.

en: Sorts data in descending (from Z to A and from 9 to 0). Data from selected column is used for sorting.
ru: Упорядочить данные по убыванию по значениям выделенного столбца

en: Source
ru: Источник

en: Source file name:
ru: Имя сценария:

en: Source type was not PostgreSQL Database.
ru: Тип источника не база данных PostgreSQL.

en: Specified document could not be opened.
ru: Произошла неописанная ошибка.

en: Specified object could not be opened.
ru: Указанный объект не может быть открыт.

en: Specified part does not exist
ru: Компонент не существует

en: Specified plugin does not exist.
ru: Указанный модуль не существует.

en: Split Horizontal
ru: Разделить горизонтально

en: Split Vertical
ru: Разделить вертикально

en: Start new object design of type <object_type>
ru: Начать проектирование нового объекта с типом <object_type>

en: Start of field
ru: Начало поля

en: Start project in the Design Mode, regardless 
    of the project settings
ru: Открыть проект в режиме проектирования не смотря на настройки.

en: Start project in the Final Mode, regardless 
    of the project settings
ru: Открыть проект в выпускном режиме не смотря на настройки.

en: Startup
ru: Запуск

en: State
ru: Состояние

en: Sub Form
ru: Подформа

en: Subtype
ru: Подтип

en: Success
ru: Готово

en: Sum
ru: Сумма

en: Summary:
ru: Итог:

en: Switch to Data View mode
ru: Переключиться в представление данных

en: Switch to Design View mode
ru: Переключиться в представление проектирования

en: Switch to Text View mode
ru: Переключиться в текстовое представление

en: Switches to Data View mode.
ru: Переключиться в представление данных.

en: Switches to Design View mode.
ru: Переключиться в представление проектирования.

en: Switches to Text View mode.
ru: Переключиться в текстовое представление.

en: Switches to the next window.
ru: Переключиться на следующее окно

en: Switches to the previous window.
ru: Переключиться на предыдущее окно

en: Switching to other view failed (%1).
ru: Не удалось сменить представление (%1).

en: Syntax Error
ru: Синтаксическая ошибка

en: Syntax Error near "%1"
ru: Синтаксическая ошибка возле "%1"

en: System name "%1" cannot be used as one of fields in "%2" table.
ru: Системное имя "%1" не может быть использовано как имя поля в таблице "%2".

en: System name "%1" cannot be used as table name.
ru: Системное имя "%1" не может быть использовано как имя таблицы.

en: Tab Page
ru: Вкладки

en: Table
ru: Таблица

en: Table "%1" already exists.
ru: Таблица "%1" уже существует.

en: Table "%1" cannot be removed.
ru: Невозможно удалить таблицу "%1".

en: Table "%1" does not exist
ru: Таблица "%1" не существует

en: Table "%1" does not exist.
ru: Таблица "%1" не существует.

en: Table "%1" has no "%2" field
ru: У таблицы "%1" нет поля "%2"

en: Table "%1" is covered by aliases. Instead of "%2", you can write "%3"
ru: Таблица "%1" скрыта за псевдонимами. Напишите "%3" вместо "%2".

en: Table Properties
ru: Свойства таблицы

en: Table containing "%1" field not found
ru: Таблица с полем "%1" не найдена

en: Table not found
ru: Таблица не найдена

en: Table:
ru: Таблица:

en: Task Bar
ru: Панель задач

en: Text
ru: строка текста

en: Text View
ru: Представление текста

en: The <B>KEXI team</B> wishes you a lot of productive work, with this product. <BR><HR><BR>If you have found a <B>bug</B> or have a <B>feature</B> request, please don't hesitate to report it at our <A href="http://www.kexi-project.org/cgi-bin/bug.pl"> issue tracking system </A>.<BR><HR><BR>If you would like to <B>join</B> our effort, the <B>development</B> documentation at <A href="http://www.kexi-project.org">www.kexi-project.org</A> is a good starting point.
ru: <B>Команда разработчиков KEXI</B> желает продуктивной работы с помощью этого продукта. <BR><HR><BR>Если вы нашли <B>ошибку</B> или хотите написать о <B>возможности</B>,без колебания отправляйте информацию о них в <A href="http://www.kexi-project.org/cgi-bin/bug.pl">систему отслеживания ошибок</A>.<BR><HR><BR>Если вы хотите <B>присоединиться</B> к нашей команде, документация по <B>разработке</B> располагается по адресу <A href="http://www.kexi-project.org">www.kexi-project.org</A>.

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY and NOT NULL.
ru: Этот столбец не может быть пустым и иметь значение NULL.

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY.
ru: Этот столбец не может быть пустым.

en: The column's constraint is declared as NOT NULL.
ru: Поля этого столбца не могут иметь значение NULL.

en: The database "%1" does not exist.
ru: База данных "%1" не существует.

en: The file "%1" already exists.
    Do you want to overwrite it?
ru: Файл с именем "%1" уже существует.
    Переписать его?

en: The file "%1" doesn't exist.
ru: Файл "%1" не существует.

en: The file "%1" is not readable.
ru: Не удаётся прочесть файл "%1".

en: The file "%1" is not recognized as being supported by Kexi.
ru: Файл "%1" не может быть открыт. Неверный формат.

en: The file %1 doesn't exist.
ru: Файл %1 не существует.

en: The project "%1" already exists.
    Do you want to replace it with a new, blank one?
ru: Проект с именем "%1" уже существует.
    Заменить его новым?

en: The project file "%1" is recognized as compatible with "%2" database driver, while you have asked for "%3" database driver to be used.
    Do you want to use "%4" database driver?
ru: Файл проекта "%1" совместим с драйвером "%2", но вы выбрали драфвер "%3".
    Использовать "%4"?

en: The query is correct
ru: Запрос верен

en: The query is incorrect
ru: Запрос неверен

en: The query you entered is incorrect.
ru: Введенный запрос ошибочный.

en: This function is not available
ru: Функция недоступна

en: This integer number may be too large.
ru: Возможно число слишком большое.

en: This shows useful tips on the use of this application.
ru: Полезные советы по эффективному использованию программы.

en: This software is developed by Kexi Team - an international group
    of independent developers, with additional assistance and support
    from the OpenOffice Polska company.
    
    Visit the company Home Page: http://www.openoffice.com.pl
ru: Эта программа разработана командой Kexi - международной группой
    независимых разработчиков при помощи и поддержке компании
    OpenOffice Polska.
    
    Посетите сайт компании по адресу: http://www.openoffice.com.pl

en: This wizard will guide you through the
    process of converting an existing data
    set into a kexi database
ru: Этот мастер поможет вам преобразовать
    существующие данные в формат
    базы данных kexi

en: Time
ru: время

en: To Bottom
ru: По нижнему краю

en: To Fit
ru: По содержимому

en: To Grid
ru: По сетке

en: To Left
ru: По левому краю

en: To Narrowest
ru: По самому узкому

en: To Right
ru: По правому краю

en: To Shortest
ru: По самому короткому

en: To Tallest
ru: По самому высокому

en: To Top
ru: По верхнему краю

en: To Widest
ru: По самому широкому

en: To create a relationship simply drag the source field onto the target field. An arrowhead is used to show which table is the parent (master) and which table is the child (slave) in the relationship.
ru: Для создания связи просто перенесите поле источника в поле ключа. Стрелка показывает какая из таблиц является родительской и какая - дочерней.

en: Toolbar:
ru: Панель инструментов:

en: Toolbars
ru: Панели инструментов

en: Toplevel
ru: Отдельные окна

en: Totals
ru: Итоги

en: Transaction already started.
ru: Транзакция уже запущена.

en: Transaction not started.
ru: Транзакция не запущена.

en: Transaction support
ru: Поддержка транзакций

en: True
ru: Истина

en: Type
ru: Тип

en: Type:
ru: Тип:

en: Undo changes
ru: Отменить зименения

en: Unique
ru: Уникальное

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Unknown table "%1"
ru: Неизвестная таблица "%1"

en: Unsigned number
ru: Беззнаковое число

en: Unspecified error encountered
ru: Произошла неописанная ошибка

en: Up
ru: Вверх

en: Up Arrow
ru: Стрелка вверх

en: Use user settings
ru: Использовать настройки пользователя по умолчнию

en: User name to be used
    for connecting to a database project.
    Ignored if a shortcut filename
    is provided.
ru: Имя пользователя для подключения к базе данных.
    Игнорируется если передаётся ссылка на файл.

en: User:
ru: Пользователь:

en: Username:
ru: Пользователь:

en: Username: %1
ru: Пользователь: %1

en: Value
ru: Значение

en: Value of "%1" column must be an identifier.
ru: Значение столбца "%1" должно быть идентификатором.

en: Value of "%1" is not initialized for the driver.
ru: Значение "%1" не устанавливается в драйвере.

en: Visible
ru: Видимость

en: Waiting
ru: Ожидание

en: Warning: entire project's data will be removed.
ru: Предупреждение: все данные проекта будут удалены.

en: We are sorry, templates are not yet available.
ru: В текущей версии шаблоны не поддерживаются.

en: Welcome
ru: Добро пожаловать

en: What's This
ru: Что это

en: What's this
ru: Что это?

en: Whole field
ru: Всё поле

en: Widgets
ru: Элементы управления

en: Yes/No
ru: Да/Нет

en: Yes/No value
ru: логическое

en: You are about to change the design of table "%1" but following objects using this table are opened:
ru: Вы хотите изменить структуру таблицы "%1", но открыты следующие использующие её объекты:

en: You are about to remove table "%1" but following objects using this table are opened:
ru: Вы хотите удалить таблицу "%1", но открыты следующие использующие её объекты:

en: You can improve data in this row or use "Cancel row changes" function.
ru: Вы можете исправить данные в этом ряду или воспользоваться командой "Отменить изменения ряда".

en: You cannot use name "%1" for your object.
    It is reserved for internal Kexi objects. Please choose another name.
ru: Имя "%1" зарезервировано для внутренних объектов Kexi.
    Выберите другое имя для вашего объекта.

en: You have added "%1" field name twice.
    Field names cannot be repeated. Correct name of the field.
ru: Имя поля "%1" добавлено дважды.
    Имена полей должны быть уникальными.

en: You have added no fields.
    Every table should have at least one field.
ru: Нет доступных полей.
    В таблице должно быть хотя бы одно поле.

en: You have now provided all information needed for importing. Just click the <b>Finish</b> button to eventually start the import process. If you have changed your mind and don't want to import anything, click the <b>Cancel</b> button.
ru: Все сведения, требуемые для импортирования, введены. Нажмите <b>Готово</b> для начала импортирования. .

en: You have requested selected objects to be opened automatically on startup. Several objects cannot be opened.
ru: Вы настроили автоматическое открытие объектов при запуске программы. Некоторые объекты не могут быть открыты.

en: You have specified a few database objects to be opened automatically, using startup options.
    These options will be ignored because it is not available while creating or dropping projects.
ru: Вы указали несколько объектов баз данных для открытия.
    Это будет проигнорировано, т.к. такие действия недоступны при создавании или удалении проектов.

en: You have specified invalid port number "%1".
ru: Указан недопустмый номер порта "%1".

en: You have used both "createdb" and "dropdb" startup options.
ru: Нельзя использовать ключи "createdb" и dropdb" одновременно

en: You have used both "final-mode" and "design-mode" startup options.
ru: В ключах запуска указаны оба режима работы (выпускной и проектирования).

en: You should enter field name.
ru: Введите имя поля.

en: _: Primary Key
    PK
ru: ПерК

en: _: short for expression (only latin letters, please)
    expr
ru: expr

en: _: unspecified user
    (unspecified)
ru: (не указан)

en: cannot create object -
ru: невозможно создать объект -

en: cannot create object of type "%1"
ru: невозможно создать объект типа "%1"

en: cannot open object
ru: невозможно открыть объект

en: default port
ru: порт по умолчанию

en: file
ru: файл

en: height
ru: высота

en: identifier was expected
ru: идентификатор ожидался

en: local database server
ru: Локальный сервер базы данных

en: object not found
ru: объект не найден

en: of
ru: из

en: reason:
ru: причина:

en: unknown object type "%1"
ru: неизвестный тип объекта "%1"

en: width
ru: ширина
