kexi - en to nl translation catalogue (537 entries)

en: 
    Like --open, but the object will
    be opened in Design Mode, if one is available
nl: 
    Als --open, maar het object wordt
    geopend in Ontwerp Mode, indien beschikbaar

en:  Line: %1 Col: %2
nl:  Regel: %1, kol: %2

en: "%1" column requires a value to be entered.
nl: "%1" kolom vereist dat een waarde wordt ingevoerd

en: "%1" database property not found
nl: "%1" database eigenschap niet gevonden

en: "%1" function is not available
nl: "%1" functie is niet beschikbaar

en: "%1" is a reserved keyword
nl: "%1" is een gereserveerd sleutelwoord

en: "%1" is not a valid identifier.
nl: "%1" is geen geldige identificator.

en: "%1" value has to be entered.
nl: de waarde"%1" dient te worden ingevoerd.

en: "*" could not be used if no tables are specified
nl: "*" kan niet gebruikt worden zonder tabellen te specificeren

en: %1 "%2" already exists.
    Please choose other name.
nl: %1 "%2" bestaat al.
    Kies een andere naam.

en: %1 for version %2 of %3 application.
nl: %1 voor versie %2 van %3 applicatie

en: &Add
nl: &Toevoegen

en: &Add a primary key
nl: Voeg een prim&Ary key toe

en: &Add an icon
nl: Een Ikoon &Toevoegen

en: &Advanced
nl: Ge&Avanceerd

en: &Ascending
nl: &Oplopend

en: &Back
nl: &Terug

en: &Cancel Row Changes
nl: Rijveranderingen &annuleren

en: &Clear contents
nl: &Verwijder inhoud

en: &Create
nl: &Aanmaken

en: &Create Object...
nl: Obje&ct aanmaken...

en: &Create Object: %1...
nl: Obje&ct aanmaken: %1...

en: &Create Project
nl: Proje&ct aanmaken

en: &Design
nl: Ont&werp

en: &Finish
nl: A&Fmaken

en: &Hide Selected Table/Query
nl: Geselecteerde Tabel/Query verber&gen

en: &Import
nl: &Importeren

en: &Insert Empty Row
nl: Voeg lege rij &in

en: &New Action
nl: &Niewe Actie

en: &New...
nl: &Nieuw...

en: &Open
nl: &Openen

en: &Open Selected Table/Query
nl: Geselecteerde tabel/Query &openen

en: &Other
nl: &Overig

en: &Relationships...
nl: &Relaties...

en: &Rename
nl: He&rnoemen

en: &Save Row
nl: Rij Op&slaan

en: &Size:
nl: &Grootte:

en: &Text View
nl: &Tekst View

en: &Window
nl: &Venster

en: (c) 2002-2004, Kexi Team
    (c) 2003, 2004, OpenOffice Polska Ltd.
nl: (c) 2002, 2004, Kexi-team
    (c) 2003, 2004 OpenOffice Polska Ltd.

en: *.png *.xpm *.bmp *.jpg|Pixmap Files
nl: *.png *.xpm *.bmp *.jpg|Pixmap Bestanden

en: -- Separator --
nl: -- Scheidingslijn --

en: // code here!
nl: // code hier

en: <DEFAULT>
nl: <STANDAARD>

en: <P><b>Kexi will create a new database, which will be stored in a file on this computer.</b>
    <P>&nbsp;
nl: <P><b>Kexi maakt een nieuwe database, die bewaard wordt in een bestand op deze computer.</b>
    <P>&nbsp;

en: <b>Select existing Kexi project file to open:</b>
nl: <b>Selecteer bestaand Kexi projectbestand om te openen:</b>

en: <b>There are Kexi projects you have recently opened.</b> Select one you wish to open:
nl: <b>Er zijn Kexi projecten die u recentelijk geopend heeft</b> Selecteer welke u wilt openen:

en: <h3>Kexi - Database Creation for Everyone</h3>
    <h3>Welcome</h3>
    <p>Kexi is under active development.</p>
    <p>Visit kexi home page at http://www.kexi-project.org/</p>
nl: <h3>Kexi - Database creatie voor iedereen</h3>
    <h3>Welkom</h3>
    <p>Kexi wordt actief ontwikkeld.</p>
    <p>Bezoek de kexi internetpagina op http://www.kexi-project.org/</p>

en: <p>Table "%1" has no <b>primary key</b> defined.</p><p>Although a primary key is not required, it is needed for creating relations between database tables. Do you want to add primary key automatically now?</p><p>If you want to add a primary key by hand, press "Cancel" to cancel saving table design.</p>
nl: <p>Tabel "%1" heeft geen <b>primary key</b></p><p>Hoewel een primary key niet vereist is, is het wel nodig voor het maken relaties tussen database tabellen. Wilt u nu automatisch een primary key toevoegen?</p><p>Als u met de hand een primary key toevoegt, druk dan "Annuleren" om opslaan van het tabel ontwerp te annuleren.</p>

en: <p>The object has been modified: %1 "%2".</p><p>Do you want to save it?</p>
nl: <p>Het object is gewijzigd: %1 "%2".</p><p>Wilt u het opslaan?</p>

en: A database for archiving your image collection in a form of gallery.
nl: Een database waarin u uw afbeeldingencollectie in de vorm van een galerij kunt archiveren.

en: A database for managing your personal expenses.
nl: Een database waarin u uw persoonlijke uitgaven kunt beheren.

en: A database that offers you a contact information
nl: Een database waarin u uw adressen kunt beheren

en: A db-aware form widget
nl: Een db-bewuste formulier widget

en: A form widget included in another Form
nl: Een formulier widget opgenomen in een ander Formulier

en: A table has to have a primary key
nl: Een tabel dient een primary key te hebben

en: A table with no fields can't be created
nl: U kunt geen tabel aanmaken zonder velden

en: About Kexi
nl: Info Over Kexi

en: Add New Field
nl: Voeg Nieuw Veld Toe

en: Add Parameter
nl: Parameter toevoegen

en: Add Record
nl: Record toevoegen

en: Address Book
nl: Adresboek

en: Adjust Size
nl: Pas grootte aan

en: Adjust Widgets Size
nl: Wijzig Widget Grootte

en: Align Widgets Position
nl: Richt Positie Widgets

en: All Kexi Files
nl: Alle Kexi-bestanden

en: All Natively Supported File Types
nl: Alle native ondersteunde bestandstypen

en: All Supported File Types
nl: Alle ondersteunde bestandstypen

en: Allow NULL
nl: Sta NULL toe

en: Allow Zero
    Size
nl: Sta nul toe
    Grootte

en: Always &use database server for creating new projects.
nl: Alijd databaseserver gebr&uiken voor het aanmaken van nieuwe projecten.

en: Ambiguous "%1.%2" expression
nl: Tweeslachtige "%1.%2" expressie

en: Ambiguous "%1.*" expression
nl: Tweeslachtige "%1.*" expressie

en: An unknown error has been encountered while creating the destination table
nl: Er deed zich een onbekende fout voor tijdens het aanmaken van de doeltabel

en: Answering "No" allows you to make corrections.
nl: Beantwoorden met "Nee" staat toe wijzigingen te maken.

en: Arrow
nl: Pijl

en: Artists
nl: Artiesten

en: Ascending
nl: Oplopend

en: Authentication
nl: Authenticatie

en: Automatically launch a document on startup
nl: Open document automatisch bij opstarten

en: Average
nl: Gemiddeld

en: Back to selected query
nl: Terug naar geselecteerde query

en: Big integer number
nl: Big integer getal

en: Blank
nl: Leeg

en: Blank Databases
nl: Lege databases

en: Bold
nl: Vet

en: Both table "%1" and "%2" have defined "%3" field. Use "<tableName>.%4" notation to specify table name.
nl: Zowel tabel "%1" als "%2" hebben "%3" veld. Gebruik "<tableName>.%4" notatie voor tabel naam.

en: Bring Widget to Front
nl: Breng Widget naar Voren

en: Bugfixes, Original Table Widget
nl: Bugreparaties, oorspronkelijke tabelwidgets

en: Business Databases
nl: Zakelijke databases

en: CD Catalog
nl: CD-catalogus

en: CQL++, SQL assistance
nl: CQL++, SQL-assistentie

en: Cannot create database "%1". This name is reserved for system database.
nl: Database "%1" kan niet worden aangemaakt. Deze naam is gereserveerd voor een systeemdatabase.

en: Cannot create table without fields.
nl: Er kan geen tabel zonder velden worden aangemaakt.

en: Cannot delete database - name not specified.
nl: Datase kan niet worden verwijderd - geen naam opgegeven.

en: Cannot delete system database "%1".
nl: Systeemdatabase "%1" kan niet worden verwijderd.

en: Cannot drop database - name not specified.
nl: Kan database niet weggooien - naam niet opgegeven.

en: Cannot fetch next record.
nl: Het volgende record kon niet worden opgehaald.

en: Cannot find any database for temporary connection.
nl: Er is geen enkele database gevonden voor tijdelijke verbinding.

en: Cannot switch to data view, because query design is empty.
    First, please create your design.
nl: Kan niet omschakelen naar data view want het ontwerp is leeg.
    Maak eerst uw ontwerp a.u.b.

en: Cannot switch to data view, because table design is empty.
    First, please create your design.
nl: Kan niet omschakelen data view, omdat tabel ontwerp leeg is.
    Maak eerst uw ontwerp a.u.b.

en: Checks query for validity.
nl: Onderzoek of query geldig is

en: Choose File
nl: Kies bestand

en: Choose a project
nl: Kies een project

en: Clear Table Contents
nl: Wis tabel inhoud

en: Clear Widget Contents
nl: Wis Widget Inhoud

en: Clear history
nl: Wis geschiedenis

en: Clear table contents
nl: Wis tabel inhoud

en: Clears table contents.
nl: Wist tabel inhoud.

en: Click "Advanced" button if you want to create a new database on a server instead of a file.
nl: Klik op "Geavanceerd" knop als je een nieuwe database op de server wilt maken i.p.v. een bestand

en: Click "Advanced" button if you want to find an existing project on a server rather than a file.
nl: Klik op de "Geavanceerd" knop als u een bestaand project op een serverwilt vinden i.p.v. een bestand.

en: Click "Back" button if you want to open existing Kexi project file.
nl: Klik "Terug" knop als je een bestaand Kexi project bestand wilt openen

en: Client library version
nl: Client bibliotheek versie

en: Close Object
nl: Object sluiten

en: Coffee sponsoring
nl: Koffiesponsoring

en: Column width
nl: Kolom breedte

en: Command "%1" failed.
nl: Commando "%1" mislukt

en: Comments
nl: Commentaar

en: Connection already established.
nl: De verbinding is al opgebouwd.

en: Context Help
nl: Context-help

en: Copy to Clipboard
nl: Kopiëren naar klembord

en: Could not create project "%1"
nl: Het project "%1" kon niet worden aangemaakt

en: Could not find any database drivers.
nl: Er is geen enkel databasestuurprogramma gevonden.

en: Could not find database driver "%1".
nl: Het databasestuurprogramma "%1" is niet gevonden.

en: Could not load database driver "%1".
nl: De databasestuurprogramma "%1" kon niet geladen worden.

en: Could not load list of available projects for connection "%1"
nl: Het laden van de lijst van beschikbare projecten voor verbinding "%1" is mislukt

en: Could not load project.
    The file "%1" does not exist.
nl: Kan het project niet laden.
    Het bestand "%1" bestaat niet.

en: Could not open project "%1"
nl: Het project "%1" kon niet worden geopend

en: Could not remove file "%1".
nl: Het bestand "%1" kon niet worden verwijderd.

en: Could not remove project.
    The file "%1" does not exist.
nl: Kan project niet verwijderen.
    Het bestand "%1" bestaat niet.

en: Could not rename object "%1".
nl: Het project "%1" kon niet worden aangemaakt.

en: Could not rename table "%1" to "%2". Table "%3" already exists.
nl: Kan tabel "%1" niet hernoemen naar "%2". Tabel "%3" bestaat al.

en: Could not set criteria for empty row
nl: Criteria voor lege rij kunnen niet worden gezet

en: Could not set empty name for this object.
nl: Kon lege naam niet gebruiken voor dit object.

en: Could not start Kexi application this way.
nl: Kan Kexi-toepassing op deze manier niet starten.

en: Could not use this name. Object with name "%1" already exists.
nl: Kon deze naam niet gebruiken. Object met naam "%1" bestaat al.

en: Create
nl: Aanmaken

en: Create %1 using the "%1 Wizard"
nl: Maak %1 gebruikmakend van de "%1 Wizard"

en: Create &Script...
nl: &Script aanmaken...

en: Create &primary key
nl: &Primary key aanmaken

en: Create Project
nl: Project aanmaken

en: Create a new project
nl: Nieuw project aanmaken

en: Create a new, blank project using specified
    database driver and database name
    and exit immediately.
    You will be asked for confirmation
    if overwriting is needed.
nl: Maak een nieuw, leeg project met de 
    database driver en database naam
    en sluit metteen af.
    Goedkeuring wordt gevraagd 
    als overschrijven nodig is.

en: Create new
    database:
nl: Nieuwe database aanmaken:

en: Creates a new project. Currently opened project is not affected.
nl: Maakt een nieuw project. Heeft geen invloed op het al geopende project.

en: Cross
nl: Kruis

en: Current row number
nl: Huidig rijnummer

en: Currently no database is used.
nl: Momenteel wordt er geen database gebruikt.

en: Custom socket:
nl: Gebruikergedefinieerde socket:

en: Data View
nl: Dataweergave

en: Data identifier: "%1".
nl: Data-identificatie: "%1".

en: Data may be corrupted.
nl: Data kan beschadigd zijn.

en: Database "%1" already exists.
nl: Database "%1" bestaat reeds.

en: Database "%1" created but could not be opened.
nl: Database "%1" is aangemaakt, maar kon niet worden geopend.

en: Database Connection
nl: Databaseverbinding

en: Database Location
nl: Databaselocatie

en: Database creation for everyone
nl: Databases maken voor iedereen

en: Database driver for this file type not found.
    Detected MIME type: %1
nl: Het databasestuurprogramma voor dit bestandstype is niet gevonden.
    Gedetecteerd MIME-bestandstype: %1

en: Database driver to be used
    for connecting to a database project
    (SQLite by default).
    Ignored if a shortcut filename
    is provided.
nl: Te gebruiken Database driver 
    om te verbinden aan een database project
    (standaard SQLite).
    Wordt genegeerd als een snelkoppeling naar
    een bestandsnaam wordt geleverd.

en: Database file "%1" does not exist.
nl: Databasebestand "%1" bestaat niet.

en: Database file "%1" is not readable.
nl: Databasebestand "%1" is onleesbaar.

en: Database file "%1" is not writable.
nl: Databasebestand "%1" is niet schrijfbaar.

en: Database server: %1
nl: Databaseserver: %1

en: Database version (%1) does not match Kexi application's version (%2)
nl: Database versie (%1) komt niet overeen met Kexi's aplicatie versie (%2)

en: Datasource:
nl: Gegevensbron:

en: Date
nl: Datum

en: Default Kexi embedded engine
nl: Standaard Kexi ingebed basisprogramma

en: Default character encoding on server
nl: Standaard "character encoding" op server

en: Delete Object
nl: Object verwijderen

en: Deletes currently selected row from a table.
nl: Verwijdert geselecteerde rij van een tabel

en: Descending
nl: Aflopend

en: Design
nl: Ontwerp

en: Design View
nl: Ontwerpweergave

en: Design has been changed. You must save it before switching to other view.
nl: Ontwerp is veranderd. Sla dit eerst op voordat u naar een andere weergave gaat.

en: Destination Field
nl: Doel Veld

en: Developer & Maintainer
nl: Ontwikkelaar en onderhouder

en: Developer, Designer, KexiDB, commercially supported version, win32 port
nl: Ontwikkelaar, ontwerper, KexiDB, commercieel ondersteunde versie, Win32-versie

en: Disable Forms
nl: Schakel Formulieren uit

en: Do you want to cancel any changes made to this SQL text?
nl: Wilt u alle wijzigingen in de SQL tekst annuleren?

en: Do you want to create primary key for current field? Click "Cancel" to cancel setting autonumber.
nl: Wilt u het huidige veld als primary key aanmerken?Druk op "Annuleren" om autonummering te annuleren.

en: Do you want to drop the project "%1"?
nl: Wilt u het project "%1" laten vervallen?

en: Do you want to open it in Text View?
nl: Wilt u het openen in Tekstweergave?

en: Do you want to remove item "%1" from collection "%2"?
nl: Wilt u item "%1" van collectie "%2" verwijderen?

en: Don't show me this dialog again
nl: Dit venster niet meer weergeven

en: Don't show me this question again.
nl: Deze vraag niet meer stellen.

en: Double precision number
nl: Dubbel precisiegetal

en: Driver:
nl: Stuurprogramma:

en: Drop (remove) a project using specified
    database driver and database name.
    You will be asked for confirmation.
nl: Dump (verwijder) een project die 
    database- driver en naam gebruikt.
    Goedkeuring wordt gevraagd.

en: Easy-to-use database for storing information about your CD collection.
nl: Een eenvoudig te gebruiken database voor het opslaan van informatie over uw cd-collectie.

en: Edit Collection...
nl: Bewerk Collectie

en: Edit Pixmap Collection
nl: Bewerk Pixmap Collectie

en: Edit Tab Order
nl: Bewerk Tab Volgorde

en: Embed database into projectfile
    WARNING: You will lose transactional and
    integrity protection.
nl: Database in projectbestand inbedden
    Waarschuwing: u verliest de transactionele en integriteitbescherming.

en: Enable Forms
nl: Schakel Formulieren in

en: Engine
nl: Basisprogramma

en: Enter a filename
nl: Voer een bestandsnaam in

en: Enter a new Kexi project's file name:
nl: Voer een bestandsnaam in voor het nieuwe Kexi-project:

en: Enter project caption
nl: Projecttitel invoeren

en: Enter project's database name
nl: Databasenaam van het project invoeren

en: Entered value is invalid.
nl: Ingevoerde waarde is ongeldig

en: Error creating database "%1" on the server.
nl: Fout bij het aanmaken van database "%1" op de server.

en: Error during loading part module "%1"
nl: Fout tijdens openen van deelmodule "%1"

en: Error during starting temporary connection using "%1" database name.
nl: Fout tijdens het starten van een tijdelijke verbinding met behulp van de databasenaam "%1".

en: Error on commit transaction
nl: Fout bij het bevestigen van de transactie

en: Error on rollback transaction
nl: Fout bij 'rollback' transactie

en: Error while reading the document.
nl: Fout tijdens het lezen van dit document.

en: Error: %1
nl: Fout: %1

en: Execute Script
nl: Script uitvoeren

en: Existing project databases on server <b>%1</b>:
nl: Bestaande projectdatabases op server <b>%1</b>:

en: Existing table
nl: Bestaande tabel

en: Exit Main Application
nl: Hoofdtoepassing afsluiten

en: Expenses
nl: Uitgaven

en: Failed converting project file "%1" to a new "%2" format.
    The file format remain unchanged.
nl: Het converteren van projectbestand "%1" naar het nieuwe formaat "%2" is mislukt.Het bestandsformaat blijft onveranderd.

en: Failed loading object's data.
nl: Gegevens van object inladen is mislukt.

en: Failed loading object's definition.
nl: Definities van object inlezen mislukt.

en: False
nl: Onwaar

en: Field Mapping
nl: Veld betrekking

en: File name expected for file-based database driver.
nl: Er werd een bestandsnaam verwacht voor het bestand-gebaseerde databasestuurprogramma.

en: File-based database's MIME type
nl: MIME-type van Bestandsgebaseerde database

en: Finished!
    All required information has now
    been gathered.  Click Finish below
    to start the import process
    
    NOTE:  You may be asked for extra
    information such as field types if
    the import module cannot automatically
    determine this for you
nl: Klaar!
    Alle benodigde informatie is 
    verzameld.  Klick Afmaken hieronder
    om het importeer process te beginnen
    
    NB: U kunt vragen krijgen om extra
    informatie zoals veld-types, als
    de importeer module deze niet automatisch
    kan bepalen voor u

en: Finishing
nl: Afmaken

en: First row
nl: Eerste rij

en: Forbidden
nl: Verboden

en: Form
nl: Formulier

en: Format Toolbar
nl: Formaat knoppenbalk

en: Former Developer
nl: Voormalig ontwikkelaar

en: Forms
nl: Formulieren

en: Forms will be available after restarting Kexi application.
nl: Formulieren zijn beschibaar na herstarten van Kexi

en: Forms will be hidden after restarting Kexi application.
nl: Formulieren zullen verborgen zijn na herstarten van Kexi

en: From File...
nl: Uit bestand...

en: From Server...
nl: Van server...

en: Go to Project navigator panel
nl: Ga naar Project navigator paneel

en: Go to Property editor panel
nl: Ga naar Eigenschappen paneel

en: Goes to Project navigator panel.
nl: Gaat naar Project navigator paneel

en: Goes to Property editor panel.
nl: Gaat naar Eigenschappen paneel

en: Group by
nl: Gegroepeerd op

en: Huge
nl: Gigantisch

en: IDEAL
nl: IDEAAL

en: Icon:
nl: Ikoon:

en: Icons and UI-Research
nl: Pictogrammen en UI-research

en: Identifiers should start with a letter or '_' character
nl: Identificators moeten beginnen met een letter of een '_'

en: Ignored
nl: Genegeerd

en: Image Gallery
nl: Afbeeldingengalerij

en: Import Destination
nl: Importeer Bestemming

en: Import Succeeded.
nl: Importeren gelukt

en: Import failed because:
nl: Importeren mislukt vanwege:

en: Important Information
nl: Belangrijke Informatie

en: Incompatible database driver's "%1" version: found version %2, expected version %3.
nl: Incompatibele versie van databasestuurprogramma "%1": %2 is gevonden, versie %3 verwacht.

en: Indexed
nl: Geindexeerd

en: Initial design improvements
nl: Verbeteringen van eerste ontwerp

en: Insert one empty row above
nl: Voeg een lege rij er boven in

en: Inserts one empty row above currently selected table row.
nl: Voeg een lege rij in boven geselecteerde tabel-rij.

en: Integer number
nl: Integer getal

en: Internal error while retrieving information. (No driver installed ?)
nl: Interne fout tijdens het ophalen van informatie (Geen stuurprogramma beschikbaar?)

en: Invalid "%1" column definition
nl: Foute "%1" kolom definitie

en: Invalid alias definition for column "%1"
nl: Foute alias definitie voor kolom "%1"

en: Invalid database contents.
nl: Foute database inhoud

en: Invalid database driver's "%1" implementation:
nl: Ongeldig implementatie van databasestuurprogramma "%1":

en: Invalid group
nl: Ongeschikte groep

en: Invalid identifier
nl: Foute identificator

en: Invalid type
nl: Ongeschikt type

en: It is a system object.
nl: Het is een systeemobject

en: Kexi can help you with creation of %2 using data sources in almost no time with the "%1 Wizard"
nl: Kexi kan u zeer snel helpen met het maken van %2 gebruik makend van databronnenmet de "%1 Wizard"

en: Kexi will create a new blank database. Click "OK" button to proceed.
nl: Kexi zal een nieuwe, lege database aanmaken. Klik op "OK" om door te gaan.

en: Kexi will create a new database project. Select a storage method which will be used to store the new project.
nl: Kexi creert een nieuw database project. Selecteer a opslagmethode voorhet opslaan van het nieuwe project.

en: KexiDB driver version
nl: KexiDB stuurprogramma versie

en: KexiPropertyEditor and FormDesigner
nl: KexiPropertyEditor en FormDesigner

en: Large
nl: Groot

en: Last row
nl: laatste rij

en: Lay Out Widgets &Horizontally
nl: Maak Widgets &Horizontaal op

en: Lay Out Widgets &Vertically
nl: Maak Widgets &Vertikaal op

en: Lay Out Widgets in &Grid
nl: Maak Widgets in &Net op

en: Length
nl: Lengte

en: Lets you configure shortcut keys.
nl: Sneltoetsen instellen.

en: Lets you configure toolbars.
nl: Gereedschapsbalk instellen

en: Light
nl: Licht

en: Like --createdb, but also open newly
    created database.
nl: Als --createdb, maar open ook nieuw
    gemaakte database.

en: Load From File...
nl: Laden vanuit bestand...

en: Load KDE Icon by Name
nl: Laad KDE Ikoon op Naam

en: Loading Import Plugin
nl: Importeer Plugin laden

en: Local
nl: Lokaal

en: Location
nl: Locatie

en: Long text
nl: Lange tekst

en: MDI Mode:
nl: MDI Modus

en: Mail Merge - Editor
nl: Document samenvoegen - editor

en: Main
nl: Hoofd

en: Mapping Between Source and Destination Fields
nl: Betrekking tussen Bron en Doel velden

en: Max
nl: Maximum

en: Menubar
nl: Menubalk

en: Message from server:
nl: Bericht van server:

en: Message:
nl: Bericht:

en: Min
nl: Minimum

en: More than one "%1" table or alias defined
nl: Meer dan een "%1" tabel of alias gedefinieerd

en: More than one "%1" table or alias defined containing "%2" field
nl: Meer dan een "%1" tabel of alias gedefinieerd die "%2" veld bevat

en: Move Field Down
nl: Verplaats Veld Neerwaarts

en: Move Field Up
nl: Verplaats Veld Omhoog

en: Multiple transactions
nl: Meerdere transacties

en: Names of internal Kexi objects are starting with "kexi__".
nl: Namen van interne Kexi-objecten beginnen met "kexi__".

en: Nested transactions
nl: sub-transacties

en: New Blank Database Project
nl: Nieuw, leeg databaseproject

en: New Business Database Project Templates
nl: Sjablonen voor nieuwe zakelijke databaseprojecten

en: New Code
nl: Nieuwe code

en: New Personal Database Project Templates
nl: Sjablonen voor nieuwe persoonlijke databaseprojecten

en: New database
nl: Nieuwe database

en: New project stored in a file
nl: Nieuw project opgeslagen in een bestand

en: New project stored on a database server
nl: Nieuw project opgeslagen op een databaseserver

en: New row
nl: Nieuwe rij

en: Next row
nl: Volgende rij

en: No Final Mode data found.
nl: Geen data voor afmaken gevonden.

en: No View
nl: Geen weergave

en: No connection for cursor open operation specified
nl: Er is geen verbinding voor cursor-open-operaties opgegeven

en: No parts module for mime type "%1"
nl: Geen onderdelenmodule voor mime type "%1"

en: No problems were found with the data you entered.
nl: Geen problemen opgetreden met de data die u ingevoerd hebt.

en: No project name specified.
nl: Geen projectnaam opgegeven.

en: No query specified
nl: Geen query gespecificeerd

en: No query statement or schema defined.
nl: Geen query-stelling of schema gedefinieerd

en: No such driver service: "%1".
nl: Dit databasestuurprogramma bestaat niet: "%1".

en: None
nl: Geen

en: Not connected to the database server.
nl: Geen verbinding met de databaseserver.

en: Note: This table is already filled with data which will be removed.
nl: NB: Deze tabel is al gevuld met data die nu verwijderd zal worden.

en: Object "%1" could not be opened in Design View.
nl: Object "%1" kon niet geopend worden in Ontwerpweergave.

en: Object could not be opened in Data View.
nl: Object kon niet geopend worden in Dataweergave.

en: Open &Existing Project
nl: B&estaand project openen

en: Open &Recent Project
nl: &Recent project openen

en: Open Existing Project
nl: Bestaand project openen

en: Open Object
nl: Object openen

en: Open Recent Project
nl: Recent project openen

en: Open Script
nl: Script openen

en: Open With...
nl: Openen met...

en: Open an existing project
nl: Open een bestaand project

en: Open in &Text View
nl: Openen in &Tekstweergave

en: Opening database "%1" failed
nl: Openen van database "%1" mislukt

en: Opening object "%1" failed.
nl: Openen van object "%1" mislukt.

en: Opens an existing project. Currently opened project is not affected.
nl: Opent een bestaand project. Heeft geen invloed op het al geopende project.

en: Options related to opening objects within a project:
nl: Opties gerelateerd aan het openen van objecten binnen een project

en: Original Form Designer, Original UIModes & much more
nl: Oorspronkelijke formulierontwerper, oorspronkelijke UImodes en nog veel meer

en: Original code cleanings
nl: Opschoning van oorspronkelijke code

en: Other
nl: Overig

en: Other &Licenses
nl: Overige &licenties

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Personal Databases
nl: Persoonlijke databases

en: Please Choose Where You Would Like to Import the Data To
nl: Kies waar u de data naar toe wilt importeren

en: Please be patient for a few seconds, while the appropriate plugin for your request is being loaded.
nl: Een paar seconden geduld, de geschikte plugin behorend bij uw verzoek wordt geladen.

en: Please choose into which fields of the selected destination table the imported data fields should be inserted
nl: Kies de velden van de geselecteerde doeltabel waarin de geimporteerde datavelden worden ingevoegd

en: Please enter the name.
nl: Voer de naam in.

en: Please enter the password for user %1.
nl: Voer het wachtwoord voor gebruiker %1 in.

en: Please enter the password.
nl: Voer het wachtwoord in.

en: Please enter your query and execute "Check query" function to verify it.
nl: Voer uw query in en gebruik "Check query" functie ter verificatie.

en: Please note that forms are currently unstable functionality, provided <u>only for your preview</u>.
nl: Wees u er van bewust dat formulieren op dit moment niet stabiel zijn, <u>slechts aangeboden als vooruitblik</u>.

en: Pointing Hand
nl: Aanwijshand

en: Port:
nl: Poort:

en: PostgreSQL database driver
nl: PostgreSQL database stuurprogramma

en: Precision
nl: Precisie

en: Previous primary key will be removed.
nl: Vorige primary key zal verwijderd worden.

en: Previous row
nl: Vorige rij

en: Previous version of database file format ("%1") is detected in the "%2" project file.
    Do you want to convert the project to a new "%3" format (recommended)?
nl: Vorige versie van databasebestandsformaat "%1" herkend in projectbestand "%2".
    Wilt u het project naar nieuw formaat "%3" converteren (aangeraden)?

en: Project "%1" created successfully.
nl: Project "%1" succesvol aangemaakt.

en: Project "%1" dropped successfully.
nl: Project "%1" succesvol verwijderd.

en: Project Navigator
nl: Projectnavigator

en: Property
nl: Eigenschap

en: Query Parameters
nl: Query-parameters

en: Query data may be corrupted.
nl: Query data kan verminkt zijn

en: Query definition loading failed.
nl: Query definitie laden mislukt

en: Query executing failed.
nl: Query uitvoeren mislukt

en: Query statement is empty.
nl: Query-stelling is leeg

en: Relations
nl: Relaties

en: Remote
nl: Op afstand

en: Remove Record
nl: Record verwijderen

en: Renaming object "%1" failed.
nl: Hernoemen van object "%1" mislukt

en: Row changing failed.
nl: Rij veranderen mislukt

en: Row deleting failed.
nl: Rij verwijderen mislukt

en: Row deleting on the server failed.
nl: Rij verwijderen op de server mislukt

en: Row deletion on the server failed.
nl: Rij verwijdering op de server mislukt

en: Row inserting failed.
nl: Rij invoegen mislukt

en: Row inserting on the server failed.
nl: Rij invoegen op de server mislukt

en: Row updating on the server failed.
nl: Rij verversing op de server mislukt

en: Row:
nl: Rij:

en: Row:
nl: Rij:

en: SQL Query History
nl: SQL Query Geschiedenis

en: SQL Query Text
nl: SQL Query Tekst

en: SQL statement:
nl: SQL stelling

en: Save &As...
nl: Opsl&aan als...

en: Save currently selected table row's data
nl: Sla huidige geselecteerde rij data op

en: Save object as
nl: Object opslaan als

en: Save object changes
nl: Bewaar object veranderingen

en: Save password
nl: Wachtwoord opslaan

en: Save password in the projectfile
nl: Sla wachtwoord op in projectbestand

en: Save to File...
nl: Opslaan naar bestand...

en: Saves currently selected table row's data.
nl: Slaat huidige geselecteerde rij data op.

en: Saves object changes from currently selected window under a new name (within the same project).
nl: Bewaart object veranderingen van geselecteerde window onder een nieuwenaam. (binnen hetzelfde project)

en: Saves object changes from currently selected window.
nl: Bewaart object veranderingen van geselecteerde window.

en: Saving "%1" object failed.
nl: Opslaan "%1" object mislukt

en: Saving changes for existing table design is now required.
nl: Opslaan van veranderingen van bestaand tabel ontwerp is vereist.

en: Saving new "%1" object failed.
nl: Opslaan van nieuw "%1" object mislukt.

en: Saving object's data failed.
nl: Opslaan van objectdefinitie mislukt.

en: Saving object's definition failed.
nl: Opslaan van objectdefinitie mislukt.

en: Select Database
nl: Database selecteren

en: Select a pixmap from %1
nl: Selecteer een plaatje van %1

en: Select from existing databases:
nl: Uit bestaande databases selecteren:

en: Select one of these existing projects on server <b>%1</b>:
nl: Selecteer een van de bestaande projecten op server <b>%1</b>:

en: Select server connection for a new project
nl: Selecteer de serververbinding voor een nieuw project

en: Selected view mode (%1) is not supported by this object type (%2)
nl: Geselecteerde bekijkmodus (%1) wordt niet ondersteund door dit objecttype (%2)

en: Selected view mode is not supported for "%1" object.
nl: Geselecteerde bekijkmodus wordt niet ondersteund voor "%1" object.

en: Server (host) name to be used
    for connecting to a database project.
    Ignored if a shortcut filename
    is provided.
nl: Server-(host)naam om te gebruiken
    voor verbinding met database project.
    Wordt genegeerd als een snelkoppeling naar
    een bestandsnaam wordt geleverd.

en: Server Information
nl: Server Informatie

en: Server result name:
nl: Server resultaatnaam:

en: Server's local socket filename
    to be used for connecting to a database
    project. Ignored if a shortcut filename
    is provided.
nl: Server's locale socket bestandsnaam
    voor verbinding met database project.
    Wordt genegeerd als een snelkoppeling naar
    een bestandsnaam wordt geleverd.

en: Server's port name to be used
    for connecting to a database project.
    Ignored if a shortcut filename
    is provided.
nl: Server poortnaam om te gebruiken
    voor verbinding met database project.
    Wordt genegeerd als een snelkoppeling naar
    een bestandsnaam wordt geleverd.

en: Sets or removes primary key for currently selected field.
nl: Zet of verwijderd primary key voor geselecteerd veld

en: Setting autonumber field
nl: Zet autonummer veld

en: Setting autonumber requires primary key to be set for current field.
nl: Autonummering aanzetten vereist dat het huidige veld een primary key is.

en: Setup New Table
nl: Maak Nieuwe Tabel

en: Short integer number
nl: Short integer getal

en: Show Context Help
nl: Context-help tonen

en: Show Menubar
nl: Toon Menubalk

en: Show SQL History
nl: Toon SQL geschiedenis

en: Shows or hides SQL editor's history.
nl: Toont of verbergt geschiedenis van SQL bewerker

en: Single precision number
nl: Enkel precisiegetal

en: Single transactions
nl: Enkele transacties

en: Size All
nl: Grootte alles

en: Size Backslash
nl: Grootte backslash

en: Size Horizontal
nl: Grootte horizontaal

en: Size Slash
nl: Grootte slash

en: Size Vertical
nl: Grootte vertikaal

en: Small
nl: Klein

en: Sort data in ascending order
nl: Sorteer in oplopende volgorde

en: Sort data in descending order
nl: Sorteer data in aflopende volgorde

en: Sorting
nl: Sorteren

en: Sorts data in ascending order (from A to Z and from 0 to 9). Data from selected column is used for sorting.
nl: Sorteert data in oplopende volgorde (van A tot Z en 0 tot 9).Data uit geselecteerde kolom is gebruikt voor het sorteren

en: Sorts data in descending (from Z to A and from 9 to 0). Data from selected column is used for sorting.
nl: Sorteert data in aflopende volgorde (van Z tot A en 9 tot 0).Data uit geselecteerde kolom wordt gebruikt voor het sorteren

en: Source
nl: Bron

en: Source file name:
nl: Bronbestandsnaam:

en: Source type was not PostgreSQL Database.
nl: Bron type was niet PostgreSQL Database.

en: Specified document could not be opened.
nl: Gespecificeerd document kon niet geopend worden.

en: Specified part does not exist
nl: Het opgegeven onderdeel bestaat niet

en: Split Horizontal
nl: Horizontaal splitsen

en: Split Vertical
nl: Verticaal splitsen

en: Start new object design of type <object_type>
nl: Begin nieuw object ontwerp van type <object_type>

en: Start project in the Design Mode, regardless 
    of the project settings
nl: Begin project in de Ontwerp Modus, onafhankelijk 
    van de project instellingen

en: Start project in the Final Mode, regardless 
    of the project settings
nl: Begin project in de Finale Modus, onafhankelijk 
    van de project instellingen

en: State
nl: Status

en: Sum
nl: Som

en: Summary:
nl: Overzicht:

en: Switch to Data View mode
nl: Schakel om naar Data View modus

en: Switch to Design View mode
nl: Schakel om naar Data View modus

en: Switch to Text View mode
nl: Schake om naar Tekst View modus

en: Switches to Data View mode.
nl: Schakelt om naar Data View modus

en: Switches to Design View mode.
nl: Schakelt om naar Data View modus

en: Switches to Text View mode.
nl: Schakelt om naar Tekst View modus

en: Switching to other view failed (%1).
nl: Omschakelen naar andere view mislukt (%1)

en: System name "%1" cannot be used as one of fields in "%2" table.
nl: Systeemnaam "%1" kan niet worden gebruikt als een van de velden in tabel "%2".

en: System name "%1" cannot be used as table name.
nl: Systeemnaam "%1" kan niet worden gebruikt als tabelnaam.

en: Table
nl: Tabel

en: Table "%1" cannot be removed.
nl: Tabel "%1" kan niet verwijderd worden

en: Table "%1" has no "%2" field
nl: Tabel "%1" heeft geen "%2" veld

en: Table "%1" is covered by aliases. Instead of "%2", you can write "%3"
nl: Tabel "%1" wordt afgedekt met aliassen. In plaats van "%2", kunt u "%3" schrijven

en: Table containing "%1" field not found
nl: Tabel met "%1" veld niet gevonden

en: Text
nl: Tekst

en: Text View
nl: Tekstweergave

en: The <B>KEXI team</B> wishes you a lot of productive work, with this product. <BR><HR><BR>If you have found a <B>bug</B> or have a <B>feature</B> request, please don't hesitate to report it at our <A href="http://www.kexi-project.org/cgi-bin/bug.pl"> issue tracking system </A>.<BR><HR><BR>If you would like to <B>join</B> our effort, the <B>development</B> documentation at <A href="http://www.kexi-project.org">www.kexi-project.org</A> is a good starting point.
nl: <B>Het team van </B>Kexi<BR> wenst u veel productiviteit bij het werken met dit product. <HR><BR>Als u <B>fouten</B> tegenkomt, of graag bepaalde <B>functionaliteit</B> in dit programma terugziet, aarzel dan niet om dit te melden bij ons <A href="http://www.kexi-project.org/cgi-bin/bug.pl">issue tracking system</A>.<BR><HR><BR>Als u wilt <B>meewerken</B> aan ons project, dan is de <B>development documentation </B> op <A href="http://www.kexi-project.org">www.kexi-project.org</A> een goed beginpunt.

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY and NOT NULL.
nl: De beperking op deze kolom is NIET LEEG en NIET NULL.

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY.
nl: De beperking op deze kolom is NIET LEEG.

en: The column's constraint is declared as NOT NULL.
nl: De beperking op deze kolom is NIET NULL

en: The database "%1" does not exist.
nl: De database "%1" bestaat niet.

en: The file "%1" already exists.
    Do you want to overwrite it?
nl: Het bestand "%1" bestaat al.
    Wilt u het overschrijven?

en: The file "%1" doesn't exist.
nl: Het bestand "%1" bestaat niet.

en: The file "%1" is not readable.
nl: Het bestand "%1" is onleesbaar.

en: The file "%1" is not recognized as being supported by Kexi.
nl: Het bestand "%1" wordt niet herkend als een door Kexi ondersteund bestandstype.

en: The file %1 doesn't exist.
nl: Het bestand %1 bestaat niet.

en: The project "%1" already exists.
    Do you want to replace it with a new, blank one?
nl: Het bestand "%1" bestaat al.
    Wilt u het vervangen door een nieuw, leeg project?

en: The project file "%1" is recognized as compatible with "%2" database driver, while you have asked for "%3" database driver to be used.
    Do you want to use "%4" database driver?
nl: Het projectbestand "%1" wordt herkend als compatible met databasestuurprogramma "%2", terwijl u vroeg om databasestuurprogramma "%3" te gebruiken.
    Wilt u database stuurprogramma "%4" gebruiken?

en: The query is correct
nl: De query is correct

en: The query is incorrect
nl: De query is niet correct

en: The query you entered is incorrect.
nl: De ingevoerde query is niet correct.

en: This integer number may be too large.
nl: Dit integer getal kan te groot zijn

en: This shows useful tips on the use of this application.
nl: Toont handige tips over gebruik van deze applicatie

en: This software is developed by Kexi Team - an international group
    of independent developers, with additional assistance and support
    from the OpenOffice Polska company.
    
    Visit the company Home Page: http://www.openoffice.com.pl
nl: Deze software is ontwikkeld door het Kexi-team - een internationale groep van onafhankelijke ontwikkelaars, met de assistentie en ondersteuning van het bedrijf OpenOffice Polska.
    
    Bezoek de website van dit bedrijf op http://www.openoffice.com.pl

en: This wizard will guide you through the
    process of converting an existing data
    set into a kexi database
nl: Deze wizard leidt je door het conversieproces
    van bestaande data naar een kexi database

en: Time
nl: Tijd

en: To Bottom
nl: Naar Beneden

en: To Right
nl: Naar Rechts

en: To Top
nl: Naar Boven

en: Toolbar:
nl: Knoppenbalk:

en: Toolbars
nl: Knoppenbalken

en: Toplevel
nl: Hoogste niveau

en: Totals
nl: Totalen

en: Transaction already started.
nl: Transactie reeds gestart.

en: Transaction not started.
nl: Transactie niet gestart.

en: True
nl: Waar

en: Unique
nl: Uniek

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Unknown error
nl: Onbekende fout

en: Unspecified error encountered
nl: Er deed zich een onbekende fout voor

en: Up Arrow
nl: Pijl omhoog

en: Use user settings
nl: Gebruik gebruikersinstellingen

en: User name to be used
    for connecting to a database project.
    Ignored if a shortcut filename
    is provided.
nl: Gebruikersnaam om te gebruiken
    voor verbinding met database project.
    Wordt genegeerd als een snelkoppeling naar
    een bestandsnaam wordt geleverd.

en: User:
nl: Gebruiker:

en: Username: %1
nl: Gebruiker: %1

en: Value
nl: Waarde

en: Value of "%1" column must be an identifier.
nl: Waarde van kolom "%1" dient een identificator zijn.

en: Value of "%1" is not initialized for the driver.
nl: Waarde van "%1" is niet geïnitialiseerd voor het stuurprogramma.

en: Visible
nl: Zichtbaar

en: Waiting
nl: Wachten

en: Warning: entire project's data will be removed.
nl: Waarschuwing: alle gegevens van dit project zullen worden verwijderd.

en: We are sorry, templates are not yet available.
nl: Helaas, sjablonen zijn vooralsnog niet beschikbaar.

en: Welcome
nl: Welkom

en: What's This
nl: Wat is dit

en: What's this
nl: Wat is dit

en: Yes/No
nl: Ja/Nee

en: Yes/No value
nl: Ja/Nee waarde

en: You can improve data in this row or use "Cancel row changes" function.
nl: U kunt de gegevens in deze rij verbeteren of de functie "Rijwijzigingen annuleren" gebruiken.

en: You cannot use name "%1" for your object.
    It is reserved for internal Kexi objects. Please choose another name.
nl: U kunt niet "%1" gebruiken als naam voor uw objecten.
    Het is gereserveerd for interne Kexi-objecten. Gebruik een andere naam.

en: You have added "%1" field name twice.
    Field names cannot be repeated. Correct name of the field.
nl: U heeft veld "%1" tweemaal toegevoegd.
    Veldnamen kunnen niet herhaald worden. Corrigeer de veldnaam.

en: You have added no fields.
    Every table should have at least one field.
nl: U heeft geen veld toegevoegd.
    Iedere tabel heeft tenminste een veld.

en: You have now provided all information needed for importing. Just click the <b>Finish</b> button to eventually start the import process. If you have changed your mind and don't want to import anything, click the <b>Cancel</b> button.
nl: U heeft nu alle info verstrekt nodig voor importeren. Druk op de <b>Afmaken</b> knop om het importeerproces te starten. Als u van mening veranderd bent en niets wilt importeren, druk dan op <b>Annuleren</b>

en: You have requested selected objects to be opened automatically on startup. Several objects cannot be opened.
nl: U hebt verzocht dat de geselecteerde objecten automatisch worden geopend bij het opstarten. Een aantal objecten laten zich echter niet openen.

en: You have specified a few database objects to be opened automatically, using startup options.
    These options will be ignored because it is not available while creating or dropping projects.
nl: U hebt een paar database-objecten opgegeven om automatisch geopend te worden d.m.v. de opstartopties
    Deze opties worden genegeerd omdat dit niet mogelijk is tijdens het aanmaken en verwijderen van projecten.

en: You have specified invalid port number "%1".
nl: U hebt het foute poortnummer "%1" opgegeven.

en: You have used both "createdb" and "dropdb" startup options.
nl: U hebt zowel "createdb" als "dropdb" gebruikt in de opstartopties.

en: You have used both "final-mode" and "design-mode" startup options.
nl: U hebt zowel "final-mode" als "design-mode" gebruikt in de opstartopties.

en: You should enter field name.
nl: Voer een veldnaam in.

en: _: Primary Key
    PK
nl: PK

en: _: short for expression (only latin letters, please)
    expr
nl: expr

en: _: unspecified user
    (unspecified)
nl: (onbekend)

en: cannot open object
nl: kan object niet openen

en: default port
nl: standaardpoort

en: dummySourcePage
nl: dummyBronPagina

en: file
nl: bestand

en: height
nl: hoogte

en: identifier was expected
nl: identificator werd verwacht

en: local database server
nl: lokale databaseserver

en: main
nl: Hoofd

en: object not found
nl: object niet gevonden

en: of
nl: van

en: reason:
nl: reden:

en: unknown object type "%1"
nl: onbekend objecttype "%1"

en: width
nl: breedte
