kexi - en to el translation catalogue (254 entries)

en:  Line: %1 Col: %2
el:  Γραμμή: %1 Στήλη: %2

en: &Add
el: &Προσθήκη

en: &Advanced
el: &Προχωρημένα

en: &Back
el: &Πίσω

en: &Create
el: &Δημιουργία

en: &Create Object...
el: &Δημιουργία αντικειμένου...

en: &Create Object: %1...
el: &Δημιουργία αντικειμένου: %1...

en: &Create Project
el: &Δημιουργία έργου

en: &Data
el: Δ&εδομένα

en: &Data View
el: Προβολή &δεδομένων

en: &Design
el: &Σχεδίαση

en: &Design Table
el: &Σχεδίαση πίνακα

en: &Export
el: &Εξαγωγή

en: &Hide Selected Table/Query
el: &Απόκρυψη επιλεγμένου Πίνακα/Ερώτησης

en: &Import
el: Ε&ισαγωγή

en: &New...
el: &Νέο...

en: &Ok
el: &Εντάξει

en: &Open
el: Ά&νοιγμα

en: &Open Selected Table/Query
el: Ά&νοιγμα επιλεγμένου Πίνακα/Ερώτησης

en: &Open Table
el: Ά&νοιγμα πίνακα

en: &Other
el: Άλλ&ο

en: &Project
el: Έ&ργο

en: &Query
el: &Ερώτηση

en: &Relationships...
el: &Συσχετίσεις...

en: &Remove Selected Relationship
el: &Αφαίρεση επιλεγμένης συσχέτισης

en: &Save Row
el: &Αποθήκευση γραμμής

en: &Text View
el: Προβολή &κειμένου

en: &Window
el: &Παράθυρο

en: *.png *.xpm *.bmp *.jpg|Pixmap Files
el: *.png *.xpm *.bmp *.jpg|Αρχεία pixmap

en: <DEFAULT>
el: <ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΟ>

en: <b>A project with database name "%1" already exists</b><p>Do you want to delete it and create a new one?
el: <b>Ένα έργο με όνομα βάσης δεδομένων "%1" υπάρχει ήδη</b><p>Θέλετε να το διαγράψετε και να δημιουργήσετε ένα νέο;

en: <b>Select existing Kexi project file to open:</b>
el: <b>Επιλογή υπάρχοντος έργου Kexi για άνοιγμα:</b>

en: A database for archiving your image collection in a form of gallery.
el: Μια βάση δεδομένων για την αρχειοθέτηση της συλλογής εικόνων σας σε ένα είδος συλλογής.

en: A database for managing your personal expenses.
el: Μια βάση δεδομένων για τη διαχείριση των προσωπικών σας εξόδων.

en: A database that offers you a contact information
el: Μια βάση δεδομένων που σας προσφέρει πληροφορίες επαφών

en: A table has to have a primary key
el: Ένας πίνακας πρέπει να έχει ένα πρωτεύον κλειδί

en: A table with no fields can't be created
el: Ένας πίνακας χωρίς πεδία δε μπορεί να δημιουργηθεί

en: Add New Field
el: Προσθήκη νέου πεδίου

en: Add Parameter
el: Προσθήκη παραμέτρου

en: Add Record
el: Προσθήκη εγγραφής

en: Address Book
el: Βιβλίο διευθύνσεων

en: All Kexi Files
el: Όλα τα αρχεία Kexi

en: All Natively Supported File Types
el: Όλοι οι εγγενώς υποστηριζόμενοι τύποι αρχείων

en: All Supported File Types
el: Όλοι οι υποστηριζόμενοι τύποι αρχείων

en: Always &use database server for creating new projects.
el: Πάντα &χρήση εξυπηρετητή βάσεων δεδομένων για τη δημιουργία νέων έργων.

en: Arrow
el: Βέλος

en: Authentication
el: Πιστοποίηση

en: Blank
el: Κενό

en: Blank Databases
el: Κενές βάσεις δεδομένων

en: Bugfixes, Original Table Widget
el: Διορθώσεις σφαλμάτων, αρχικό widget πίνακα

en: Business Databases
el: Βάσεις δεδομένων επιχείρησης

en: CD Catalog
el: Κατάλογος CD

en: CQL++, SQL assistance
el: CQL++, βοήθεια SQL

en: Cannot create table without fields.
el: Αδύνατη η δημιουργία πίνακα χωρίς πεδία.

en: Cannot delete system database "%1".
el: Αδύνατη η διαγραφή της βάσης δεδομένων συστήματος "%1".

en: Cannot find any database for temporary connection.
el: Αδύνατο να βρεθεί κάποια βάση δεδομένων για προσωρινή σύνδεση.

en: Caption:
el: Επικεφαλίδα:

en: Choose a file
el: Επιλέξτε ένα αρχείο

en: Choose a project
el: Επιλογή ενός έργου

en: Column
el: Στήλη

en: Comments
el: Σχόλια

en: Connection
el: Σύνδεση

en: Connection already established.
el: Η σύνδεση έχει ήδη γίνει.

en: Context Help
el: Σχετική βοήθεια

en: Copy to Clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Could not create project "%1"
el: Αδύνατη η δημιουργία του έργου "%1"

en: Could not find any database drivers.
el: Αδύνατο να βρεθεί κάποιος οδηγός βάσης δεδομένων.

en: Could not find database driver "%1".
el: Αδύνατο να βρεθεί ο οδηγός βάσης δεδομένων "%1".

en: Could not load database driver "%1".
el: Αδύνατο να φορτωθεί ο οδηγός βάσης δεδομένων "%1".

en: Could not load list of available projects for connection "%1"
el: Αδύνατο το φόρτωμα της λίστας των διαθέσιμων έργων για τη σύνδεση "%1"

en: Could not open project "%1"
el: Αδύνατο το άνοιγμα του έργου "%1"

en: Could not remove file "%1".
el: Αδύνατη η αφαίρεση του αρχείου "%1".

en: Create
el: Δημιουργία

en: Create &Script...
el: Δημιουργία &σεναρίου...

en: Create Project
el: Δημιουργία έργου

en: Create a new project
el: Δημιουργία ενός νέου έργου

en: Create new
    database:
el: Δημιουργία νέας
    βάσης δεδομένων:

en: Current row number
el: Τρέχον αριθμός γραμμής

en: Currently no database is used.
el: Προς το παρόν δε χρησιμοποιείται κάποια βάση δεδομένων.

en: Custom socket:
el: Προσαρμοσμένη υποδοχή:

en: Custom:
el: Προσαρμοσμένη:

en: D&esign View
el: Προβολή &σχεδίασης

en: Data type
el: Τύπος δεδομένων

en: Database
el: Βάση δεδομένων

en: Database "%1" already exists.
el: Η βάση δεδομένων "%1" υπάρχει ήδη.

en: Database "%1" created but could not be opened.
el: Η βάση δεδομένων "%1" δημιουργήθηκε αλλά ήταν αδύνατο να ανοιχτεί.

en: Database Connection
el: Σύνδεση βάσης δεδομένων

en: Database Location
el: Τοποθεσία βάσης δεδομένων

en: Database creation for everyone
el: Δημιουργία βάσης δεδομένων για τον καθένα

en: Database file "%1" does not exist.
el: Το αρχείο βάσης δεδομένων "%1" δεν υπάρχει.

en: Database file "%1" is not readable.
el: Το αρχείο βάσης δεδομένων "%1" δεν είναι αναγνώσιμο.

en: Database file "%1" is not writable.
el: Το αρχείο βάσης δεδομένων "%1" δεν είναι εγγράψιμο.

en: Datasource:
el: Πηγή δεδομένων:

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Date and time
el: Ημερομηνία και ώρα

en: Date/Time
el: Ημερομηνία/Ώρα

en: Default Value
el: Προκαθορισμένη τιμή

en: Delete Field
el: Διαγραφή πεδίου

en: Delete Row
el: Διαγραφή γραμμής

en: Destination Field
el: Πεδίο προορισμού

en: Developer & Maintainer
el: Προγραμματιστής & συντηρητής

en: Developer, Designer, KexiDB, commercially supported version, win32 port
el: Προγραμματιστής, Σχεδιαστής, KexiDB, εμπορικά υποστηριζόμενη έκδοση, προσαρμογή στο win32

en: Do you want to delete selected row?
el: Θέλετε να διαγράψετε την επιλεγμένη γραμμή;

en: Do you want to remove:
el: Θέλετε να αφαιρέσετε:

en: Don't show me this dialog again
el: Μη εμφάνιση αυτού του διαλόγου ξανά

en: Don't show me this question again.
el: Μη εμφάνιση αυτής της ερώτησης ξανά.

en: Driver:
el: Οδηγός:

en: Enter a filename
el: Δώστε ένα όνομα αρχείου

en: Enter a new Kexi project's file name:
el: Δώστε ένα νέο όνομα αρχείου έργου του Kexi:

en: Enter project caption
el: Δώστε την επικεφαλίδα του έργου

en: Enter project's database name
el: Δώστε το όνομα βάσης δεδομένων του έργου

en: Error creating database "%1" on the server.
el: Σφάλμα δημιουργίας της βάσης δεδομένων "%1" στον εξυπηρετητή.

en: Error in database connection
el: Σφάλμα στη σύνδεση βάσης δεδομένων

en: Error while reading the document.
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση του εγγράφου.

en: Error: %1
el: Σφάλμα: %1

en: Existing project databases on server <b>%1</b>:
el: Υπάρχοντα έργα βάσεων δεδομένων στον εξυπηρετητή <b>%1</b>:

en: Existing table
el: Υπάρχον πίνακας

en: Expenses
el: Έξοδα

en: False
el: Ψευδές

en: Field name
el: Όνομα πεδίου

en: File name expected for file-based database driver.
el: Αναμενόταν αρχείο για τον οδηγό βάσης δεδομένων βασισμένο σε αρχεία.

en: First row
el: Πρώτη γραμμή

en: Floating point number
el: Αριθμός κινητής υποδιαστολής

en: Forbidden
el: Απαγορευμένο

en: Form
el: Φόρμα

en: Forms
el: Φόρμες

en: From File...
el: Από αρχείο...

en: From Server...
el: Από εξυπηρετητή...

en: Host:
el: Υπολογιστής:

en: Icons and UI-Research
el: Εικονίδια και UI-Research

en: Image Gallery
el: Συλλογή εικόνων

en: Incompatible database driver's "%1" version: found version %2, expected version %3.
el: Ασύμβατη έκδοση οδηγού "%1" βάσης δεδομένων: βρέθηκε η έκδοση  %2, αναμενόταν η έκδοση %3.

en: Initial design improvements
el: Αρχικές βελτιώσεις σχεδιασμού

en: Integer number
el: Ακέραιος αριθμός

en: Internal error while retrieving information. (No driver installed ?)
el: Εσωτερικό σφάλμα κατά την ανάκτηση πληροφοριών. (Όχι οδηγός εγκατεστημένος;)

en: Invalid database driver's "%1" implementation:
el: Άκυρη υλοποίηση οδηγού "%1" βάσης δεδομένων:

en: Invalid group
el: Άκυρη ομάδα

en: Invalid object name "%1"
el: Άκυρο όνομα αντικειμένου "%1"

en: Invalid type
el: Άκυρος τύπος

en: Kexi will create a new blank database. Click "OK" button to proceed.
el: Το Kexi θα δημιουργήσει μια νέα κενή βάση δεδομένων. Πατήστε το κουμπί "OK" για να προχωρήσετε.

en: KexiPropertyEditor and FormDesigner
el: KexiPropertyEditor και FormDesigner

en: Last row
el: Τελευταία γραμμή

en: Load From File...
el: Φόρτωμα από αρχείο...

en: Loading Import Plugin
el: Φόρτωμα πρόσθετου εισαγωγής

en: Local
el: Τοπική

en: Localhost
el: Τοπικός υπολογιστής

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Message from server:
el: Μήνυμα από τον εξυπηρετητή:

en: Message:
el: Μήνυμα:

en: Move Field Down
el: Μετακίνηση πεδίου κάτω

en: Move Field Up
el: Μετακίνηση πεδίου πάνω

en: Name
el: Όνομα

en: Name:
el: Όνομα:

en: New Blank Database Project
el: Νέο έργο κενής βάσης δεδομένων

en: New Business Database Project Templates
el: Πρότυπα νέου έργου βάσης δεδομένων επιχείρησης

en: New Personal Database Project Templates
el: Πρότυπα νέου έργου προσωπικής βάσης δεδομένων

en: New database
el: Νέα βάση δεδομένων

en: New project stored in a file
el: Νέο έργο αποθηκευμένο σε ένα αρχείο

en: New project stored on a database server
el: Νέο έργο αποθηκευμένο σε έναν εξυπηρετητή βάσεων δεδομένων

en: New row
el: Νέα γραμμή

en: New table
el: Νέος πίνακας

en: Next row
el: Επόμενη γραμμή

en: No such driver service: "%1".
el: Καμία τέτοια υπηρεσία οδηγού: "%1".

en: Not connected to the database server.
el: Μη συνδεμένο στον εξυπηρετητή βάσεων δεδομένων.

en: Object
el: Αντικείμενο

en: Open &Existing Project
el: Άνοιγμα &υπάρχοντος έργου

en: Open &Recent Project
el: Άνοιγμα &πρόσφατου έργου

en: Open Existing Project
el: Άνοιγμα υπάρχοντος έργου

en: Open File
el: Άνοιγμα αρχείου

en: Open Recent Project
el: Άνοιγμα πρόσφατου έργου

en: Open Script
el: Άνοιγμα σεναρίου

en: Open With...
el: Άνοιγμα με...

en: Open an existing project
el: Άνοιγμα ενός υπάρχοντος έργου

en: Other
el: Άλλο

en: Other &Licenses
el: Άλλες ά&δειες

en: Parameter
el: Παράμετρος

en: Parameters:
el: Παράμετροι:

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: Personal Databases
el: Προσωπικές βάσεις δεδομένων

en: Port:
el: Θύρα:

en: Previous row
el: Προηγούμενη γραμμή

en: Primary Key
el: Πρωτεύων κλειδί

en: Project
el: Έργο

en: Project Name
el: Όνομα έργου

en: Project Navigator
el: Πλοηγός έργου

en: Project caption:
el: Επικεφαλίδα έργου:

en: Project relationships
el: Συσχετίσεις έργου

en: Project's database name:
el: Όνομα βάσης δεδομένων έργου:

en: Property
el: Ιδιότητα

en: Query
el: Ερώτηση

en: Query Parameters
el: Παράμετροι ερώτησης

en: Relations
el: Σχέσεις

en: Relationship
el: Συσχέτιση

en: Relationships
el: Συσχετίσεις

en: Remote
el: Απομακρυσμένη

en: Remote host
el: Απομακρυσμένος υπολογιστής

en: Remove Record
el: Αφαίρεση εγγραφής

en: Report
el: Αναφορά

en: Row:
el: Γραμμή:

en: Row:
el: Γραμμή:

en: Save &As...
el: Αποθήκευση &ως...

en: Save password
el: Αποθήκευση κωδικού πρόσβασης

en: Save password in the projectfile
el: Αποθήκευση κωδικού πρόσβασης στο αρχείο έργου

en: Save to File...
el: Αποθήκευση σε αρχείο...

en: Script
el: Σενάριο

en: Scripts
el: Σενάρια

en: Select Database
el: Επιλογή βάσης δεδομένων

en: Select from existing databases:
el: Επιλογή από υπάρχουσες βάσεις δεδομένων:

en: Select one of these existing projects on server <b>%1</b>:
el: Επιλέξτε ένα από αυτά τα υπάρχοντα έργα στον εξυπηρετητή <b>%1</b>:

en: Select server connection for a new project
el: Επιλέξτε τη σύνδεση εξυπηρετητή για ένα νέο έργο

en: Show Context Help
el: Εμφάνιση σχετικής βοήθειας

en: Socket:
el: Υποδοχή:

en: Source
el: Πηγή

en: Source file name:
el: Όνομα αρχείου πηγής:

en: Split Horizontal
el: Διαίρεση οριζόντια

en: Split Vertical
el: Διαίρεση κάθετα

en: State
el: Κατάσταση

en: Subtype
el: Υποκατηγορία

en: Syntax Error
el: Σφάλμα σύνταξης

en: Table
el: Πίνακας

en: Table "%1" cannot be removed.
el: Ο πίνακας "%1" δε μπορεί να αφαιρεθεί.

en: Table Properties
el: Ιδιότητες πίνακα

en: Table:
el: Πίνακας:

en: Text
el: Κείμενο

en: The database "%1" does not exist.
el: Η βάση δεδομένων "%1" δεν υπάρχει.

en: The file "%1" already exists.
    Do you want to overwrite it?
el: Το αρχείο "%1" υπάρχει ήδη.
    Θέλετε να το επικαλύψετε;

en: The file "%1" doesn't exist.
el: Το αρχείο "%1" δεν υπάρχει.

en: The file "%1" is not readable.
el: Το αρχείο "%1" δεν είναι αναγνώσιμο.

en: The file "%1" is not recognized as being supported by Kexi.
el: Το αρχείο "%1" δεν αναγνωρίζεται ότι υποστηρίζεται από το Kexi.

en: The file %1 doesn't exist.
el: Το αρχείο %1 δεν υπάρχει.

en: This software is developed by Kexi Team - an international group
    of independent developers, with additional assistance and support
    from the OpenOffice Polska company.
    
    Visit the company Home Page: http://www.openoffice.com.pl
el: Αυτό το λογισμικό αναπτύσσεται από την ομάδα Kexi - μια διεθνής ομάδα
    ανεξάρτητων δημιουργών, με πρόσθετη βοήθεια και υποστήριξη
    από την εταιρία OpenOffice Polska
    
    Επισκεφτείτε την αρχική σελίδα της εταιρίας: http://www.openoffice.com.pl

en: Time
el: Ώρα

en: True
el: Αληθές

en: Type
el: Τύπος

en: Type:
el: Τύπος:

en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: Unspecified error encountered
el: Ακαθόριστο σφάλμα αντιμετωπίστηκε

en: Up Arrow
el: Πάνω βέλος

en: User:
el: Χρήστης:

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Value
el: Τιμή

en: Value of "%1" is not initialized for the driver.
el: Η τιμή "%1" δεν αρχικοποιείται για τον οδηγό.

en: We are sorry, templates are not yet available.
el: Λυπούμαστε, πρότυπα δεν είναι ακόμη διαθέσιμα.

en: Welcome
el: Καλώς ήλθατε

en: Yes/No
el: Ναι/Όχι

en: Yes/No value
el: Τιμή Ναι/Όχι

en: cannot open object
el: αδύνατο το άνοιγμα του αντικειμένου

en: default port
el: προκαθορισμένη θύρα

en: file
el: αρχείο

en: height
el: ύψος

en: object not found
el: αντικείμενο δε βρέθηκε

en: of
el: από

en: unknown object type "%1"
el: άγνωστος τύπος αντικειμένου "%1"

en: width
el: πλάτος
