kexi - en to da translation catalogue (728 entries)

en: 
    Like --open, but the object will
    be opened in Design Mode, if one is available
da: 
    Ligesom --open, men objektet vil
    blive åbnet i Design tilstand, hvis en er tilgængelig

en: 
    Like --open, but the object will
    be opened in Text Mode, if one is available
da: 
    Ligesom --open, men objektet vil
    blive åbnet i teksttilstand, hvis en er tilgængelig

en: 
    No new database name was entered.
da: 
    Indtast projektets databasenavn

en: 
    Open object of type <object_type>
    and name <object_name> from specified project
    on application start.
    <object_type>: is optional, if omitted - table
    type is assumed.
    Other object types can be query, report, form,
    script (may be more or less, depending on your
    plugins installed).
    Use "" chars to specify names containing spaces.
    Examples: --open MyTable,
     --open query:"My very big query"
da: 
    Åbn objekt af type <object_type>
    og navn <object_name> fra det angiven projekt
    når programmet starter.
    <object_type>: er frivillig, hvis udeladt antages tabel-type.
    Andre objekttyper kan være forespørgsel, rapport, formular,
    script (kan være mere eller mindre, afhængig af de installerede
    plugin).
    Brug ""-tegn til at angive navne der indeholder mellemrum.
    Eksempler: --open MinTabel,
     --open query:"Min meget store forespørgsel"

en:  Line: %1 Col: %2
da:  Linje: %1 Søjle: %2

en: "%1" column requires a value to be entered.
da: Søjlen "%1" kræver at en værdi indtastes.

en: "%1" database property not found
da: databaseegenskaben "%1" ikke fundet

en: "%1" function is not available
da: "%1"-funktionen er ikke tilgængelig

en: "%1" is a reserved keyword
da: "%1" er et reserveret nøgleord

en: "%1" is not a valid identifier.
da: "%1" er ikke en gyldig identifikator.

en: "%1" value has to be entered.
da: "%1"-værdien skal indtastes.

en: "*" could not be used if no tables are specified
da: "*" kunne ikke bruges når ingen tabeller er specificerede

en: %1 "%2" already exists.
    Please choose other name.
da: %1 "%2" eksisterer allerede.
    Vælg venligst et andet navn.

en: %1 for version %2 of %3 application.
da: %1 for version %2 af %3-programmet.

en: &Add
da: &Tilføj

en: &Add File
da: &Tilføj fil

en: &Add a primary key
da: &Tilføj primær nøgle

en: &Add an icon
da: &Tilføj en ikon

en: &Advanced
da: &Avanceret

en: &Ascending
da: &Opad

en: &Back
da: Til&bage

en: &Break Layout
da: &Bryd layout

en: &Cancel Row Changes
da: &Annullér rækkeændringer

en: &Clear contents
da: &Ryd indhold

en: &Close Project
da: &Luk projekt

en: &Code Folding
da: &Kodefoldning

en: &Create
da: &Opret

en: &Create Object...
da: &Lav objekt...

en: &Create Object: %1...
da: &Lav objekt: %1...

en: &Create Project
da: &Lav projekt

en: &Data View
da: &Datavisning

en: &Delete Action
da: S&let handling

en: &Delete row
da: S&let række

en: &Descending
da: &Nedad

en: &Design Table
da: &Design tabel

en: &Export
da: &Eksport

en: &Finish
da: &Afslut

en: &Format
da: &Formatér

en: &Hide Selected Table/Query
da: S&kjul valgte tabel/forespørgsel

en: &Hide Table
da: &Skjul tabel

en: &Insert Empty Row
da: &Indsæt tom række

en: &More Projects...
da: Flere projekter...

en: &Name:
da: &Navn:

en: &New Action
da: &Ny handling

en: &New...
da: &Ny...

en: &Next Window
da: &Næste vindue

en: &Ok
da: &O.k.

en: &Open
da: Å&bn

en: &Open Selected Table/Query
da: Å&bn valgte tabel/forespørgsel

en: &Open Table
da: Å&bn tabel

en: &Other
da: &Andet

en: &Previous Window
da: &Forrige vindue

en: &Project
da: &Projekt

en: &Query
da: &Forespørgsel

en: &Relationships...
da: &Forhold...

en: &Remove Selected Relationship
da: &Fjern valgte forhold

en: &Remove selected item
da: &Fjern valgt punkt

en: &Rename
da: &Omdøb

en: &Report Bug...
da: &Rapportér fejl...

en: &Save Row
da: &Gem række

en: &Size:
da: S&tørrelse:

en: &Text View
da: &Tekstvisning

en: &Window
da: &Vindue

en: (autonumber)
da: (autonummerér)

en: (c) 2002-2004, Kexi Team
    (c) 2003, 2004, OpenOffice Polska Ltd.
da: (c) 2002-2004, Kexi-holdet
    (c) 2003, 2004 OpenOffice Polska Ltd.

en: *.png *.xpm *.bmp *.jpg|Pixmap Files
da: *.png *.xpm *.bmp*.jpg|Pixmap-filer

en: -- Separator --
da: -- Adskiller --

en: // code here!
da: //kode her!

en: <DEFAULT>
da: <STANDARD>

en: <P><b>Kexi will create a new database, which will be stored in a file on this computer.</b>
    <P>&nbsp;
da: <P><b>Kexi vil oprette en ny database, som vil blive opbevaret i fil på denne computer.</b>
    <P>&nbsp;

en: <b>A project with database name "%1" already exists</b><p>Do you want to delete it and create a new one?
da: <b>Et projekt med databasenavnet "%1" eksisterer allerede</b><p>Ønsker du at slette det og lave et nyt?

en: <b>Select existing Kexi project file to open:</b>
da: <b>Vælg eksisterende Kexi-projektfil at åbne:</b>

en: <b>Select existing database server's connection from the list below and click "OK".</b>
    <p>You will see existing Kexi projects available for the selected connection. Here you may also add, edit or remove connections from the list.
da: <b.Vælg eksisterende databaseserver's forbindelse fra listen nedenfor og klik på "O.k."</b>
    <p>Du vil se eksisterende Kexi-projekter tilgængelige for den valgte forbindelse. Her kan du også tilføje, redigere eller fjerne forbindelser fra listen.

en: <b>There are Kexi projects you have recently opened.</b> Select one you wish to open:
da: <b>Der er Kexi-projekter du har åbnet for nylig.</b> Vælg en du ønsker at åbne:

en: <h3>Kexi - Database Creation for Everyone</h3>
    <h3>Welcome</h3>
    <p>Kexi is under active development.</p>
    <p>Visit kexi home page at http://www.kexi-project.org/</p>
da: <h3>Kexi - Oprettelse af database for enhver</h3>
    <h3>Velkommen</h3>
    <p>Kexi er under aktiv udvikling.</p>
    <p>Besøgt kexi's hjemmside på http://www.kexi-project.org/</p>

en: <p>ODBC is an open specification for accessing data sources more easily; data sources include both SQL databases available with Kexi drivers and others, like Microsoft SQL Server and Microsoft Access.
da: <p>ODBC er en åben specifikation for nemmere adgang til datakilder; datakilder inkluderer både SQL databaser tilgængelige med Kexi-drivere og andre, såsom Microsoft SQL Server og Microsoft Access.

en: <p>Table "%1" has no <b>primary key</b> defined.</p><p>Although a primary key is not required, it is needed for creating relations between database tables. Do you want to add primary key automatically now?</p><p>If you want to add a primary key by hand, press "Cancel" to cancel saving table design.</p>
da: <p>Tabellen "%1" har ingen <b>primær nøgle</b> defineret.</p><p>Selvom en primær nøgle ikke er kærvet, er den nødvendig for at lave relationer mellem database-tabeller. Ønsker du at tilføje en primær nøgle automatisk nu?</p><p>Hvis du ønsker at tilføje en primær nøgle i hånden, så tryk på "Annullér" for at annullere at gemme tabel-designet.</p>

en: <p>The object has been modified: %1 "%2".</p><p>Do you want to save it?</p>
da: <p>Objektet er blevet ændret: %1 "%2".</p><p>Ønsker du at gemme det?</p>

en: A database for archiving your image collection in a form of gallery.
da: En database til arkivering af din billedsamling i en slags galleri.

en: A database for managing your personal expenses.
da: En database til håndtering af dine personlige udgifter.

en: A database that offers you a contact information
da: En database der tilbyder dig kontaktinformation

en: A db-aware form widget
da: En form-kontrol der er db-vidende

en: A form widget included in another Form
da: En formularkontrol inkluderet i en anden formular

en: A table has to have a primary key
da: En tabel skal have en primær nøgle

en: A table with no fields can't be created
da: En tabel med to felter kan ikke oprettes

en: About Kexi
da: Om Kexi

en: About MyProject
da: Om MyProject

en: Action
da: Handling

en: Actions
da: Handlinger

en: Add New Field
da: Tilføj nyt felt

en: Add Parameter
da: Tilføj parameter

en: Add Record
da: Tilføj post

en: Address Book
da: Adressebog

en: Adjust Size
da: Justér størrelse

en: Adjust Widgets Size
da: Justér kontrolstørrelse

en: Albums
da: Albummer

en: Align Widgets Position
da: Justér elementets placering

en: All Kexi Files
da: Alle Kexi-filer

en: All Natively Supported File Types
da: Alle indfødt understøttede filtyper

en: All Supported File Types
da: Alle understøttede filtyper

en: Allow NULL
da: Tillad NULL

en: Allow Zero
    Size
da: Tillad nul
    Størrelse

en: Always &use database server for creating new projects.
da: Br&ug altid databaseserver til at oprette nye projekter.

en: Always &use files for creating new projects
da: Br&ug altid filer til at oprette nye projekter

en: Always &use files for creating new projects.
    Don't show me this dialog again.
da: Br&ug altid filer til at oprette nye projekter.
    Vis mig ikke denne dialog igen.

en: Ambiguous "%1.%2" expression
da: Tvetydigt udtryk "%1.%2"

en: Ambiguous "%1.*" expression
da: Tvetydigt udtryk "%1.*"

en: Ambiguous field name
da: Flertydigt feltnavn

en: An unknown error has been encountered while creating the destination table
da: En ukendt fejl er indtruffet under oprettelse af mål-tabel

en: Answering "No" allows you to make corrections.
da: Besvarelsen "Nej" giver dig mulighed for at foretage tilretninger.

en: Arrow
da: Pil

en: Artists
da: Kunstnere

en: Ascending
da: Opad

en: Authentication
da: Adgangstilladelse

en: Automatically launch a document on startup
da: Automatisk åbne et dokument ved opstart

en: Autonumber
da: Autonummerér

en: Average
da: Gennemsnit

en: Back to selected query
da: Tilbage til valgt forespørgsel

en: Big integer number
da: Stort heltal

en: Blank Databases
da: Blank database

en: Bold
da: Fed

en: Both table "%1" and "%2" have defined "%3" field. Use "<tableName>.%4" notation to specify table name.
da: Både tabellen "%1" og "%2" har defineret feltet "%3". Brug notationen "<tabellnavn>.%4" til at angive tabelnavnet.

en: Bring Widget to Front
da: Placér elemet forrest

en: Bugfixes, Original Table Widget
da: Fejlretninger, oprindeligt tabelelement

en: Business Databases
da: Forretningsdatabase

en: CD Catalog
da: CD-Katalog

en: CQL++, SQL assistance
da: CQL++, SQL-assistent

en: Cancel changes made to currently selected table row
da: Annullér ændringer lavet på nuværende markerede tabelrække.

en: Cancels changes made to currently selected table row.
da: Annullerer ændringer lavet på den markerede tabelrække.

en: Cannot create database "%1". This name is reserved for system database.
da: Kan ikke oprette databasen "%1". Dette navn er reserveret for en systemdatabase.

en: Cannot create table without fields.
da: Kan ikke oprette en tabel uden felter.

en: Cannot delete database - name not specified.
da: Kan ikke slette database - navn ikke angivet.

en: Cannot delete system database "%1".
da: Kan ikke slette systemdatabasen "%1".

en: Cannot drop database - name not specified.
da: Kan ikke droppe database - navn ikke angivet.

en: Cannot fetch next record.
da: Kan ikke hente næste post.

en: Cannot find any database for temporary connection.
da: Kan ikke finde nogen database tilmidlertidig forbindelse.

en: Cannot switch to data view, because query design is empty.
    First, please create your design.
da: Kan ikke skifte til datavisning, fordi forespørgselsdesignet er tomt.
    Lav venligst først dit design.

en: Cannot switch to data view, because table design is empty.
    First, please create your design.
da: Kan ikke skifte til datavisning, fordi tabeldesignet er tomt.
    Lav venligst først dit design.

en: Caption
da: Påskrift

en: Caption:
da: Påskrift:

en: Check Query
da: Kontrollér forespørgsel

en: Checks query for validity.
da: Tjekker forespørgsel for gyldighed

en: Child Frame
da: Afledt ramme

en: Choose File
da: Vælg en fil

en: Choose a file
da: Vælg en fil

en: Choose a project
da: Vælg et projekt

en: Clear Table Contents
da: Ryd tabellens indhold

en: Clear Widget Contents
da: Ryd kontrollens indhold

en: Clear history
da: Ryd historik

en: Clear table contents
da: Ryd tabellens indhold.

en: Clears table contents.
da: Rydder tabellens indhold.

en: Click "Advanced" button if you want to create a new database on a server instead of a file.
da: Klik på "Avanceret"-knappen hvis du ønsker at oprette en ny database på en server i stedet for en fil.

en: Click "Advanced" button if you want to find an existing project on a server rather than a file.
da: Klik på "Avanceret"-knappen hvis du ønsker at finde et eksisterende projekt på en server snarere end en fil.

en: Click "Back" button if you want to open existing Kexi project file.
da: Klik på "Tilbage"-knappen hvis du ønsker at åbne en eksisterende Kexi-projektfil.

en: Client library version
da: Udgave af klientbibliotek

en: Close Object
da: Luk objekt

en: Close the current project
da: Luk dette projekt

en: Close windows
da: Luk vinduer

en: Closes the current project.
da: Lukker dette projekt.

en: Coffee sponsoring
da: Kaffe-sponsorering

en: Column
da: Søjle

en: Column width
da: Søjlebredde

en: Command "%1" failed.
da: Kommandoen "%1" mislykkedes.

en: Comments
da: Kommentarer

en: Connection
da: Forbindelse

en: Connection already established.
da: Forbindelse allerede etableret.

en: Context Help
da: Konteksthjælp

en: Copy to Clipboard
da: Kopiér til klippebordet

en: Could not access the table directly using its name
da: Kunne ikke ændre tabellen direkte ved brug af dens navn

en: Could not alter table "%1" using the same table.
da: Kunne ikke ændre tabellen  "%1" ved brug af samme tabel.

en: Could not connect to "%1" database server.
da: Kunne ikke forbinde til "%1" databaseserveren.

en: Could not create project "%1"
da: Kunne ikke oprette projektet "%1"

en: Could not create the same table "%1" twice.
da: Kunne ikke lave den samme tabel  "%1" to gange.

en: Could not find any database drivers.
da: Kunne ikke finde nogen database-drivere.

en: Could not find database driver "%1".
da: Kunne ikke finde database-driveren "%1".

en: Could not load database driver "%1".
da: Kunne ikke indlæse database-driveren "%1".

en: Could not load list of available projects for connection "%1"
da: Kunne ikke indlæse listen af tilgængelige projekter for forbindelsen "%1"

en: Could not load project.
    The file "%1" does not exist.
da: Kunne ikke indlæse projekt.
    Filen "%1" eksisterer ikke.

en: Could not open "%1" project file.
da: Kunne ikke åbne projektfilen "%1".

en: Could not open project "%1"
da: Kunne ikke åbne projektet:"%1"

en: Could not remove file "%1".
da: Kunne ikke fjerne filen "%1".

en: Could not remove object's data.
da: Kunne ikke fjerne objektets data.

en: Could not remove object.
da: Kunne ikke fjerne objektet.

en: Could not remove project.
    The file "%1" does not exist.
da: Kunne ikke fjerne projektet.
    Filen "%1" eksisterer ikke.

en: Could not rename object "%1".
da: Kunne ikke omdøbe objektet "%1"

en: Could not rename table "%1" to "%2". Table "%3" already exists.
da: Kunne ikke omdøbe tabellen "%1" til "%2". Tabellen "%3" findes allerede.

en: Could not set criteria for "%1"
da: Kunne ikke sætte kriterium for "%1"

en: Could not set criteria for empty row
da: Kunne ikke sætte kriterier for tom række.

en: Could not set empty name for this object.
da: Kunne ikke sætte tomt navn for dette objekt.

en: Could not start %1 application.
da: Kunne ikke starte programmet %1.

en: Could not start Kexi application this way.
da: Kunne ikke starte programmet Kexi på denne måde.

en: Could not start project "%1" in Final Mode.
da: Kunne ikke starte projektet "%1" i Endelig tilstand.

en: Could not use this name. Object with name "%1" already exists.
da: Kunne ikke bruge dette navn. Et objekt med navnet "%1" findes allerede.

en: Could rename table "%1" using the same name.
da: Kunne ikke omdøbe tabellen  "%1" ved brug af samme navn.

en: Create
da: Opret

en: Create %1 using the "%1 Wizard"
da: Lav %1 ved brug af "%1 guiden"

en: Create &Script...
da: Lav s&cript...

en: Create &primary key
da: Opret &primær nøgle

en: Create Project
da: Lav projekt

en: Create a new project
da: Opret et nyt projekt

en: Create a new, blank project using specified
    database driver and database name
    and exit immediately.
    You will be asked for confirmation
    if overwriting is needed.
da: Opret et nyt tomt projekt med angiven
    databasedriver og databasenavn
    og afslutte med det samme.
    Du bliver bedt om bekræftelse
    hvis overskrivning er nødvendig.

en: Create new
    database:
da: Opret ny
    database:

en: Creates a new project. Currently opened project is not affected.
da: Laver et nyt projekt. De nuværende åbne projekter er ikke påvirkede.

en: Creating New Project
da: Opret et nyt projekt

en: Criteria
da: Kriterier

en: Cross
da: Kryds

en: Current row number
da: Dette rækkenummer

en: Currently no database is used.
da: Ingen database er i brug for øjeblikket.

en: Custom socket:
da: Brugerdefineret sokkel:

en: Custom:
da: Brugerdefineret:

en: D&esign View
da: &Designvisning

en: Data View
da: Datavisning

en: Data identifier: "%1".
da: Dataidentifikator: "%1".

en: Data may be corrupted.
da: Data er måske korrumperet.

en: Data type
da: Datatype

en: Database "%1" already exists.
da: Databasen "%1" eksisterer allerede.

en: Database "%1" created but could not be opened.
da: Databasen "%1" blev oprettet men kunne ikke åbnes.

en: Database Connection
da: Databaseforbindelse

en: Database Form
da: Databaseformular

en: Database Location
da: Database-placering

en: Database creation for everyone
da: Database-oprettelse for alle

en: Database driver for this file type not found.
    Detected MIME type: %1
da: Databasedriver for denne filtype ikke fundet.
    Detekterede MIME-type: %1

en: Database driver to be used
    for connecting to a database project
    (SQLite by default).
    Ignored if a shortcut filename
    is provided.
da: Databasedriver at bruge
    for at forbinde til et databaseprojekt.
    (Normalt SQLite).
    Ignoreres hvis der sørges for et
    genvejsfilnavn.

en: Database file "%1" does not exist.
da: Databasefilen "%1" eksisterer ikke.

en: Database file "%1" is not readable.
da: Databasefilen "%1" er ikke læsbar.

en: Database file "%1" is not writable.
da: Databasefilen "%1" kan der ikke skrives til.

en: Database is persistent
da: Databasen er persistent

en: Database project filename
    or shortcut filename
    or database name on a server to open
da: Databaseprojektets filnavn
    eller genvejsfil
    eller databasenavn på en server der skal åbnes

en: Database server: %1
da: Database-server %1

en: Database version (%1) does not match Kexi application's version (%2)
da: Databaseversionen (%1) matcher ikke Kexi's programversion (%2)

en: Datasource:
da: Datakilde:

en: Date
da: Dato

en: Date and time
da: Dato og tidspunkt

en: Date/Time
da: Dato/Tid

en: Default Kexi embedded engine
da: Standard Kexi indlejret motor

en: Default Value
da: Normalværdi

en: Default character encoding on server
da: Standard-tegnsæt på server

en: Default value
da: Standardværdi

en: Delete Field
da: Slet felt

en: Delete Object
da: Slet objekt

en: Delete Row
da: Slet række

en: Delete currently selected row from a table
da: Slet den markerede række fra en tabel

en: Delete object
da: Slet objekt

en: Deletes currently selected object.
da: Sletter det markerede projekt.

en: Deletes currently selected row from a table.
da: Sletter den markerede række fra en tabel.

en: Descending
da: Nedad

en: Design View
da: Designvisning

en: Design has been changed. You must save it before switching to other view.
da: Designet er blevet ændret. Du skal gemme det før du skifter til en anden visning.

en: Destination Field
da: Målfelt

en: Developer & Maintainer
da: Udvikler & Vedligeholder

en: Developer, Designer, KexiDB, commercially supported version, win32 port
da: Udvikler, designer, KexiDB, kommercielt understøttet udgave, win32 overførsel

en: Disable Forms
da: Deaktivér formularer

en: Do not show this wizard again
da: Vis ikke denne guide igen

en: Do you want to cancel any changes made to this SQL text?
da: Vil du annullere alle ændringer i denne SQL-tekst?

en: Do you want to clear the contents of table %1?
da: Ønsker du at slette indholdet af tabellen %1?

en: Do you want to close all windows for these objects?
da: Ønsker du at lukke alle vinduer for disse objekter?

en: Do you want to create primary key for current field? Click "Cancel" to cancel setting autonumber.
da: Ønsker du at oprette en primær nøgle for dette felt? Klik på "Annullér" for at annullere indstillingen af automatisk nummerering.

en: Do you want to delete selected row?
da: Ønsker du at slette den valgte række?

en: Do you want to drop the project "%1"?
da: Ønsker du at droppe projektet "%1"?

en: Do you want to open it in Text View?
da: Ønsker du at åbne det i tekstvisning?

en: Do you want to remove item "%1" from collection "%2"?
da: Ønsker du virkelig at fjerne "%1"> fra "%2"?

en: Do you want to remove:
da: Ønsker du at fjerne:

en: Do you want to save invalid query?
da: Ønsker du at gemme ugyldig forespørgsel?

en: Do you want to save the design now?
da: Ønsker du at fjerne designet nu?

en: Don't show me this dialog again
da: Vis ikke denne dialog igen

en: Don't show me this question again.
da: Vis mig ikke dette spørgsmål igen.

en: Double precision number
da: Dobbelt præcisionstal

en: Drop (remove) a project using specified
    database driver and database name.
    You will be asked for confirmation.
da: Drop (fjern) et projekt med angiven
    databasedriver og databasenavn.
    Du bliver bedt om bekræftelse.

en: Easy-to-use database for storing information about your CD collection.
da: Nem-at-bruge database til opbevaring af information om din CD-samling.

en: Edit Collection...
da: Redigér samling...

en: Edit Form Connections
da: Redigér formularforbindelser

en: Edit Item
da: Redigér punkt

en: Edit Pixmap Collection
da: Redigér billedsamling

en: Edit Pixmap Collection: %1
da: Redigér billedsamling: %1

en: Edit Tab Order
da: Redigér fanebladsrækkefølge

en: Edit currently selected item
da: Redigér det markerede punkt

en: Edits currently selected item.
da: Redigerer det markerede punkt.

en: Embed database into projectfile
    WARNING: You will lose transactional and
    integrity protection.
da: Indlejr databasen i projektfilen
    ADVARSEL: Du vil miste transaktions- og
    integritetsbeskyttelse.

en: Enable Forms
da: Aktivér formularer

en: Engine
da: Motor

en: Enter a filename
da: Indtast et filnavn

en: Enter a new Kexi project's file name:
da: Indtast et nyt Kexi-projekt's filnavn:

en: Enter project caption
da: Indtast projektets påskrift

en: Enter project's database name
da: Indtast projektets databasenavn

en: Entered column alias "%1" is not a valid identifier.
da: Angivet søjlealias "%1" er ikke en gyldig identifikator.

en: Entered value is invalid.
da: Indtastet værdi er ikke gyldig.

en: Error creating database "%1" on the server.
da: Fejl ved oprettelse af databasen "%1" på serveren.

en: Error during loading part module "%1"
da: Fejl ved indlæsning af part-modulet "%1"

en: Error during starting temporary connection using "%1" database name.
da: Fejl ved start af midlertidig forbindelse ved brug af "%1" databasenavn.

en: Error in database connection
da: Fejl i databaseforbindelsen

en: Error on commit transaction
da: Fejl ved indsendelsestransaktion

en: Error on rollback transaction
da: Fejl ved tilbagerulningstransaktion

en: Error opening database cursor.
da: Fejl ved åbning af databasemarkør.

en: Error reading Final Mode data.
da: Fejl ved læsning af Endelig tilstandsdata.

en: Error while executing SQL statement.
da: Fejl opstod ved kørsel af SQL-udsagn.

en: Error while reading the document.
da: Fejl opstod ved læsning af dokumentet.

en: Error: %1
da: Fejl: %1

en: Execute Script
da: Kør script

en: Existing project databases on server <b>%1</b>:
da: Eksisterende projektdatabaser på serveren <b>%1</b>:

en: Existing table
da: Eksisterende tabel

en: Exit Main Application
da: Afslut hovedprogram

en: Expenses
da: Udgifter

en: Failed converting project file "%1" to a new "%2" format.
    The file format remain unchanged.
da: Mislykkedes at konvertere projektfilen "%1" til et nyt format "%2".
    Filformatet forbliver uforandret.

en: Failed loading object's data.
da: Det mislykkedes at indlæse objektets data.

en: Failed loading object's definition.
da: Det mislykkedes at indlæse objektets definition.

en: Failure
da: Mislykket

en: False
da: Falsk

en: Field Mapping
da: Feltafbildning

en: Field name
da: Feltnavn

en: Field not found
da: Felt ikke fundet

en: Fields
da: Felter

en: File name expected for file-based database driver.
da: Filnavn forventet for filbaseret database-driver.

en: File-based database driver
da: Filbaseret database-driver

en: File-based database's MIME type
da: Filbaseret databases MIME-type

en: Finished
da: Færdig

en: Finished!
    All required information has now
    been gathered.  Click Finish below
    to start the import process
    
    NOTE:  You may be asked for extra
    information such as field types if
    the import module cannot automatically
    determine this for you
da: Færdig!
    Al nødvendig information er nu
    samlet ind. Klik på Færdig nedenfor
    for at påbegynde importprocessen.
    
    Bemærk: Du kan blive bedt om
    ekstra information såsom felttyper hvis
    importmodulet ikke automatisk kan
    afgøre det for dig.

en: Finishing
da: Afslutter

en: First row
da: Første række

en: Floating point number
da: Decimaltal

en: Forbidden
da: Forbudt

en: Form
da: Formular

en: Format Toolbar
da: Formateringsværktøjslinje

en: Former Developer
da: Tidligere udvikler

en: Forms
da: Formularer

en: Forms will be available after restarting Kexi application.
da: Formularer vil være tilgængelige efter genstart af Kexi-programmet.

en: Forms will be hidden after restarting Kexi application.
da: Formularer vil være skjulte efter genstart af Kexi-programmet.

en: From File...
da: Fra fil...

en: From Server...
da: Fra server ...

en: Go to Project navigator panel
da: Gå til projektnavigator-panel

en: Go to Property editor panel
da: Gå til egenskabseditor-panel

en: Goes to Project navigator panel.
da: Går til projektnavigator-panel

en: Goes to Property editor panel.
da: Går til egenskabseditor-panel

en: Group by
da: Grupperet efter

en: Hide Context Help
da: Skjul konteksthjælp

en: Host:
da: Værtsmaskine:

en: Huge
da: Meget stor

en: IDEAL
da: IDEEL

en: Icon:
da: Ikon:

en: Icons and UI-Research
da: Ikoner og UI-undersøgelsesarbejde

en: Identifiers should start with a letter or '_' character
da: Identifikatorer skal indledes med et bogstav eller tegnet '_'

en: Ignored
da: Ignoreret

en: Image Gallery
da: Billedgalleri

en: Import Destination
da: Import-mål

en: Import Succeeded.
da: Importen lykkedes.

en: Import failed because:
da: Importen mislykkedes på grund af:

en: Important Information
da: Vigtig information

en: Incompatible database driver's "%1" version: found version %2, expected version %3.
da: Inkompatible databasedrivers "%1" version: fandt version %2, forventede version %3.

en: Indexed
da: Indekseret

en: Initial design improvements
da: Begyndende designforbedringer

en: Insert one empty row above
da: Indsæt en tom række ovenfor

en: Inserts one empty row above currently selected table row.
da: Indsætter en tom række over den markerede tabelrække.

en: Integer number
da: Heltal

en: Internal error while retrieving information. (No driver installed ?)
da: Intern fejl mens information blev hentet. (Ingen driver installeret ?)

en: Introduction
da: Indledning

en: Invalid "%1" column definition
da: Ugyldig "%1"-søjledefinition

en: Invalid alias definition for column "%1"
da: Ugyldig aliasdefinition for søjlen "%1"

en: Invalid criteria "%1"
da: Ugyldigt kriterium "%1"

en: Invalid database contents.
da: Ugyldigt databaseindhold.

en: Invalid database driver's "%1" implementation:
da: Ugyldige database-drivers "%1"implementation:

en: Invalid expression "%1"
da: Ugyldigt udtryk "%1"

en: Invalid group
da: Ugyldig gruppe

en: Invalid identifier
da: Ugyldig identifikator

en: Invalid integer number
da: Ugyldigt heltal

en: Invalid object name "%1"
da: Ugyldigt objektnavn "%1"

en: Invalid table name "%1"
da: Ugyldigt tabelnavn "%1"

en: Invalid type
da: Ugyldig type

en: It is a system object.
da: Det er et system-objekt.

en: Item:
da: Punkt:

en: Kexi Mail Merge
da: Kexi postindfletning

en: Kexi can help you with creation of %2 using data sources in almost no time with the "%1 Wizard"
da: Kexi kan hjælpe dig med oprettelse af %2 ved brug af datakilder på næsten ingen tid med "%1 guiden"

en: Kexi will create a new blank database. Click "OK" button to proceed.
da: Kexi vil oprette en ny blank database. Klik på "O.k."-knappen for at fortsætte.

en: Kexi will create a new database project. Select a storage method which will be used to store the new project.
da: Kexi vil lave et nyt databaseprojekt. Vælg en opbevaringsmetode som skal bruges til at opbevare det nye projekt.

en: KexiDB driver version
da: KexiDB driver-udgave

en: KexiPropertyEditor and FormDesigner
da: KexiPropertyEditor og FormDesigner

en: Large
da: Stor

en: Last row
da: Sidste række

en: Lay Out Widgets &Horizontally
da: Udlæg kontroller &vandret

en: Lay Out Widgets &Vertically
da: Udlæg kontroller &lodret

en: Lay Out Widgets in &Grid
da: Udlæg kontroller i et &gitter

en: Length
da: Længde

en: Lets you configure Kexi.
da: Lader dig indstille Kexi.

en: Lets you configure shortcut keys.
da: Lader dig tilrette genvejstaster.

en: Lets you configure toolbars.
da: Lader dig indstille værktøjslinjer.

en: Light
da: Lys

en: Like --createdb, but also open newly
    created database.
da: Som --createdb, men åbner også
    den nyoprettede database.

en: Load From File...
da: Indlæs fra fil...

en: Load KDE Icon by Name
da: Indlæs KDE-ikon efter navn

en: Loading Import Plugin
da: Indlæser import-plugin

en: Local
da: Lokal

en: Location
da: Placering

en: Long text
da: Lang tekst

en: MDI Mode:
da: MDI-tilstand:

en: Mail Merge - Editor
da: Postindfletning - Editor

en: Main
da: Hoved

en: Mapping Between Source and Destination Fields
da: Afbildning mellem kilde og  målfelter

en: Max
da: Maks

en: Medium
da: Mellem

en: Menubar
da: Menulinje

en: Message from server:
da: Besked fra server:

en: Message:
da: Besked:

en: More than one "%1" table or alias defined
da: Mere end en tabel eller et alias "%1" defineret

en: More than one "%1" table or alias defined containing "%2" field
da: Mere end en tabel eller et alias "%1" defineret som indeholder feltet "%2"

en: Move Field Down
da: Flyt felt nedad

en: Move Field Up
da: Flyt felt opad

en: Multiple transactions
da: Flere transaktioner

en: Name
da: Navn

en: Name:
da: Navn:

en: Names of internal Kexi objects are starting with "kexi__".
da: Navne på interne Kexi-objekter starter med "kexi__".

en: Nested transactions
da: Indlejrede transaktioner

en: New Blank Database Project
da: Nyt blankt databaseprojekt

en: New Business Database Project Templates
da: Skabeloner for nye forretningsdatabaser

en: New Code
da: Ny kode

en: New Personal Database Project Templates
da: Skabeloner for nye personlige databaseprojekter

en: New database
da: Ny database

en: New project stored in a file
da: Nyt projekt opbevaret i fil

en: New project stored on a database server
da: Nyt projekt opbevaret på en database-serveren.

en: New row
da: Ny række

en: New table
da: Ny tabel

en: Next row
da: Næste række

en: Next window
da: Næste vindue

en: No Final Mode data found.
da: Ingen Endelig tilstandsdata fundet.

en: No View
da: Ingen datavisning

en: No connection for cursor open operation specified
da: Ingen forbindelse for åben markør angivet

en: No parts module for mime type "%1"
da: Intet part-modul for mimetype "%1"

en: No problems were found with the data you entered.
da: Ingen problemer blev fundet i de data du skrev ind.

en: No project name specified.
da: Nyt projektnavn angivet

en: No query specified
da: Ingen forespørgsel angivet

en: No query statement or schema defined.
da: Intet forespørgselsudsagn eller sammensætning defineret.

en: No such driver service: "%1".
da: Ingen sådan driver-service: "%1".

en: None
da: Ingen

en: Not connected to the database server.
da: Ikke forbundet til database-serveren.

en: Note: This table is already filled with data which will be removed.
da: Bemærk: Denne tabel er allerede fyldt med data, som så vil blive slettet.

en: Object
da: Objekt

en: Object "%1" could not be opened in Design View.
da: Objektet "%1" kunne ikke åbnes i Design-visning.

en: Object could not be opened in Data View.
da: Objektet kunne ikke åbnes i data-visning.

en: Open &Existing Project
da: Åbn &eksisterende projekt

en: Open &Recent Project
da: Åbn &nyligt projekt

en: Open Existing Project
da: Åbn eksisterende projekt

en: Open File
da: Åbn fil

en: Open Object
da: Åbn objekt

en: Open Project
da: Åbn projekt

en: Open Recent Project
da: Åbn nyligt projekt

en: Open Script
da: Åbn script

en: Open With...
da: Åbn med...

en: Open an existing project
da: Åbn et eksisterende projekt

en: Open in &Text View
da: Åbn i &tekstvisning

en: Opening database "%1" failed
da: Åbning af databasen "%1" mislykkedes.

en: Opening object "%1" failed.
da: Åbning af objektet "%1" mislykkedes.

en: Opens an existing project. Currently opened project is not affected.
da: Åbner et nyt projekt. De nuværende åbne projekter er ikke påvirkede.

en: Options related to database servers:
da: Tilvalg relateret til database-servere:

en: Options related to entire projects:
da: Tilvalg relaterede til hele projekter

en: Options related to opening objects within a project:
da: Tilvalg relateret til at åbne objekter inde i et projekt:

en: Original Form Designer, Original UIModes & much more
da: Oprindelig formulardesigner, oprindelige UI-tilstande & meget mere

en: Original code cleanings
da: Oprindelige kodeoprydninger

en: Other
da: Andet

en: Other &Licenses
da: Andre &licenser

en: Parameters:
da: Parametre:

en: Password:
da: Kodeord:

en: Personal Databases
da: Personlige databaser

en: Please Choose Where You Would Like to Import the Data To
da: Vælg venligst hvor du gerne vil importere data til

en: Please be patient for a few seconds, while the appropriate plugin for your request is being loaded.
da: Vær venligst tålmodig nogle få sekunder, mens et passende plugin for din forespørgsel bliver indlæst.

en: Please choose into which fields of the selected destination table the imported data fields should be inserted
da: Vælg venligst i hvilke felter i den valgte måltabel de importerede datafelter skal indsættes

en: Please enter the caption.
da: Indtast venligst påskriften.

en: Please enter the name.
da: Indtast venligst navnet.

en: Please enter the password for user %1.
da: Indtast venligst kodeordet for brugeren %1.

en: Please enter the password.
da: Indtast venligst kodeordet.

en: Please enter your query and execute "Check query" function to verify it.
da: Indtast venligst din forespørgsel og udfør funktionen "Kontrollér forespørgsel" for at verificere den.

en: Please note that forms are currently unstable functionality, provided <u>only for your preview</u>.
da: Bemærk venligst at formularer for øjeblikket har ustabil funktionalitet, de er der <u>kun for at vise dig dem på forhånd</u>.

en: Pointing Hand
da: Pegende hånd

en: PostgreSQL database driver
da: PostgreSQL database-driver

en: Precision
da: Præcision

en: Previous primary key will be removed.
da: Forrige primære nøgle vil blive fjernet.

en: Previous row
da: Forrige række

en: Previous version of database file format ("%1") is detected in the "%2" project file.
    Do you want to convert the project to a new "%3" format (recommended)?
da: Foregående version af databasefilformatet ("%1") er opdaget i projektfilen "%2".
    Vil du konvertere projektet til det nye format "%3" (anbefales)?

en: Previous window
da: Forrige vindue

en: Primary Key
da: Primær nøgle

en: Primary key's field "%1" cannot be empty.
da: Primært nøglefelt "%1" kan ikke være tomt.

en: Project
da: Projekt

en: Project "%1" created successfully.
da: Det lykkedes at oprette projektet "%1".

en: Project "%1" dropped successfully.
da: Det lykkedes at droppe  projektet "%1".

en: Project Data
da: Projektets data

en: Project Name
da: Projektnavn

en: Project Navigator
da: Projektnavigator

en: Project Properties
da: Projektegenskaber

en: Project Settings
da: Projektets indstillinger

en: Project caption:
da: Projektets overskrift:

en: Project relationships
da: Projektforhold

en: Project's database name:
da: Projektets databasenavn:

en: Property
da: Egenskab

en: Property Editor
da: Egenskabseditor

en: Query
da: Forespørgsel

en: Query "%1" does not exist.
da: Forespørgslen "%1" eksisterer ikke.

en: Query Parameters
da: Forespørgselsparametre

en: Query columns
da: Forespørgselssøjler

en: Query data may be corrupted.
da: Forespørgselsdata kan være ødelagt.

en: Query definition loading failed.
da: Indlæsning af forespørgselsdefinition mislykkedes.

en: Query executing failed.
da: Udførsel af forspørgsel mislykkedes.

en: Query statement is empty.
da: Forspørgselsudsagnet er tomt.

en: Relations
da: Relationer

en: Relationship
da: Forhold

en: Relationships
da: Forhold

en: Remote
da: Fjern

en: Remote host
da: Ekstern vært

en: Remove Item
da: Fjern punkt

en: Remove Record
da: Fjern post

en: Rename Item
da: Omdøb punkt

en: Renaming object "%1" failed.
da: Omdøb objektet "%1" mislykkedes.

en: Required
da: Krævet

en: Row changing failed.
da: Ændring af række mislykkedes

en: Row deleting failed.
da: Sletning af række mislykkedes

en: Row deleting on the server failed.
da: Sletning af række på server mislykkedes

en: Row deletion on the server failed.
da: Sletning af række på server mislykkedes.

en: Row inserting failed.
da: Indsætning af række mislykkedes

en: Row inserting on the server failed.
da: Indsætning af række på server mislykkedes

en: Row updating on the server failed.
da: Opdatering af række på server mislykkedes

en: Row:
da: Række:

en: Row:
da: Række:

en: SQL Query History
da: SQL Forespørgselshistorik

en: SQL Query Text
da: SQL Forespørgselstekst

en: SQL statement:
da: SQL-udsagn:

en: Save &As...
da: Gem &som...

en: Save Object As
da: Gem objekter som

en: Save currently selected table row's data
da: Gem den markerede tabelrækkes data

en: Save object as
da: Gem objekt som

en: Save object changes
da: Gem objektændringer

en: Save password
da: Gem kodeord

en: Save password in the projectfile
da: Gem kodeord i projektfilen

en: Save to File...
da: Gem som...

en: Saves currently selected table row's data.
da: Gemmer den markerede tabelrækkes data

en: Saves object changes from currently selected window under a new name (within the same project).
da: Gemmer objektændringer fra det markerede vindue under et nyt navn (indenfor det samme projekt).

en: Saves object changes from currently selected window.
da: Gemmer objektændringer fra det markerede vindue.

en: Saving "%1" object failed.
da: Det mislykkedes at gemme "%1"-objektet.

en: Saving "%1" project file to a new "%2" database format...
da: Gemmer projektfilen "%1" til et nyt databaseformat "%2"...

en: Saving changes for existing table design is now required.
da: Det er nu krævet at gemme ændringer i tabeldesign.

en: Saving new "%1" object failed.
da: Det mislykkedes at gemme det nye "%1"-objekt.

en: Saving object's data failed.
da: Det mislykkedes at gemme objektets data.

en: Saving object's definition failed.
da: Det mislykkedes at gemme objektets definition.

en: Scripts
da: Scripter

en: Select Database
da: Vælg database

en: Select Project's Caption
da: Vælg projektets påskrift

en: Select Project's Caption & Database Name
da: Vælg projekts påskrift og databasenavn

en: Select Project's Location
da: Vælg projektets sted

en: Select Storage Method
da: Vælg en opbevaringsmetode

en: Select a pixmap from %1
da: Vælg en billedfil fra %1

en: Select column for table "%1"
da: Vælg søjle for tabellen "%1"

en: Select database server's connection you wish to use to create a new Kexi project. <p>Here you may also add, edit or remove connections from the list.
da: Vælg databaseservers forbindelse du ønsker at bruge til at lave et nyt Kexi-projekt. <p> Her kan du også tilføje, redigere eller fjerne forbindelser fra listen.

en: Select from existing databases:
da: Vælg fra eksisterende databaser:

en: Select one of these existing projects on server <b>%1</b>:
da: Vælg et af de eksisterende projekter på serveren <b>%1</b>:

en: Select server connection for a new project
da: Vælg serverforbindelse  for et nyt projekt

en: Selected view mode (%1) is not supported by this object type (%2)
da: Valgte visningstilstand (%1) er ikke understøttet af denne objekttype (%2)

en: Selected view mode is not supported for "%1" object.
da: Valgte visningstilstand er ikke understøttet for "%1"-objektet.

en: Send Widget to Back
da: Sedn kontrol tilbage

en: Server (host) name to be used
    for connecting to a database project.
    Ignored if a shortcut filename
    is provided.
da: Servernavn (vært) at bruge
    for at forbinde til et databaseprojekt.
    Ignoreres der sørges for et
    genvejsfilnavn.

en: Server Information
da: Serverinformation

en: Server result name:
da: Server resultatnavn:

en: Server result number:
da: Server resultatnummer:

en: Server's local socket filename
    to be used for connecting to a database
    project. Ignored if a shortcut filename
    is provided.
da: Serverens lokale filnavn for sokkel
    at bruges til at forbinde til et
    databaseprojekt. Ignoreres hvis der
    sørges for et genvejsfilnavn.

en: Server's port name to be used
    for connecting to a database project.
    Ignored if a shortcut filename
    is provided.
da: Servers portnavn at bruge
    for at forbinde til et databaseprojekt.
    Ignoreres der sørges for et
    genvejsfilnavn.

en: Sets or removes primary key for currently selected field.
da: Sætter eller fjerner primær nøgle for det valgte felt.

en: Setting autonumber field
da: Indstilling af felt for automatisk nummerering

en: Setting autonumber requires primary key to be set for current field.
da: Sætning af autonummerering kræver at den primære nøgle skal sættes for nuværende felt.

en: Setup New Table
da: Opsætning af ny tabel

en: Short integer number
da: Kort heltal

en: Show Context Help
da: Vis konteksthjælp

en: Show Menubar
da: Vis menulinje

en: Show SQL History
da: Vis SQL-historikken

en: Show Taskbar
da: Vis opgavelinje

en: Shows or hides SQL editor's history.
da: Vis eller skjul historikken for SQL-redigering

en: Shows project relationships.
da: Viser projektforhold.

en: Single precision number
da: Enkelt præcisionstal

en: Single transactions
da: Enkelte transaktioner

en: Size All
da: Størrelse af alt

en: Size Backslash
da: Baglæns skråstreg størrelse

en: Size Horizontal
da: Vandret størrelse

en: Size Slash
da: Skråstreg størrelse

en: Size Vertical
da: Lodret størrelse

en: Small
da: Lille

en: Socket:
da: Sokkel:

en: Sorry, this driver is not available with current version of %1.
da: Denne driver er desværre ikke tilstede med denne udgave af %1.

en: Sort
da: Sortér

en: Sort data in ascending order
da: Sortér data i stigende rækkefølge

en: Sort data in descending order
da: Sortér data i aftagende rækkefølge

en: Sorting
da: Sorterer

en: Sorts data in ascending order (from A to Z and from 0 to 9). Data from selected column is used for sorting.
da: Sorterer data i stigende rækkefølge (fra A til Z og fra 0 til 9). Data fra udvalgt søjle bruges til sortering.

en: Sorts data in descending (from Z to A and from 9 to 0). Data from selected column is used for sorting.
da: Sorterer data i aftagende rækkefølge (fra Z til A og fra 9 til 0). Data fra udvalgt søjle bruges til sortering.

en: Source
da: Kilde

en: Source file name:
da: Navn på kildefil:

en: Source type was not PostgreSQL Database.
da: Kildetypen var ikke en PostgreSQL-database.

en: Specified document could not be opened.
da: Det angiven dokument kunne ikke åbnes.

en: Specified object could not be opened.
da: Det angivne objekt kunne ikke åbnes.

en: Specified part does not exist
da: Den angivne part eksisterer ikke.

en: Specified plugin does not exist.
da: Det angivne plugin eksisterer ikke.

en: Split Horizontal
da: Opdel vandret

en: Split Vertical
da: Opdel lodret

en: Start new object design of type <object_type>
da: Start nyt objektdesign af type <object_type>

en: Start project in the Design Mode, regardless 
    of the project settings
da: Starter projektet i Design-tilstand, uanset 
    projektets indstillinger

en: Start project in the Final Mode, regardless 
    of the project settings
da: Starter projektet i Endelig tilstand, uanset 
    projektets indstillinger

en: Startup
da: Opstart

en: State
da: Tilstand

en: Sub Form
da: Underformular

en: SubForm
da: Underformular

en: Subtype
da: Undertype

en: Success
da: Succes

en: Summary:
da: Sammendrag:

en: Switch to Data View mode
da: Skift til datavisnings-tilstand

en: Switch to Design View mode
da: Skift til design-visnings-tilstand

en: Switch to Text View mode
da: Skift til tekstvisnings-tilstand

en: Switches to Data View mode.
da: Skifter til datavisningstilstand.

en: Switches to Design View mode.
da: Skifter til design-visnings-tilstand

en: Switches to Text View mode.
da: Skifter til tekstvisnings-tilstand

en: Switches to the next window.
da: Skifter til det næste vindue.

en: Switches to the previous window.
da: Skifter til det forrige vindue.

en: Switching to other view failed (%1).
da: Skift til anden visning mislykkedes (%1).

en: Syntax Error
da: Syntaksfejl

en: Syntax Error near "%1"
da: Syntaksfejl nær "%1"

en: System name "%1" cannot be used as one of fields in "%2" table.
da: Systemnavnet "%1" kan ikke bruges som et af felterne i "%2"-tabellen.

en: System name "%1" cannot be used as table name.
da: Systemnavnet "%1" kan ikke bruges som tabelnavn.

en: Tab Page
da: Fanebladsside

en: Table
da: Tabel

en: Table "%1" already exists.
da: Tabellen "%1" eksisterer allerede.

en: Table "%1" cannot be removed.
da: Tabellen "%1" kan ikke fjernes.

en: Table "%1" does not exist
da: Tabellen "%1" eksisterer ikke

en: Table "%1" does not exist.
da: Tabellen "%1" eksisterer ikke.

en: Table "%1" has no "%2" field
da: Tabellen "%1" har ikke noget "%2"-felt

en: Table "%1" is covered by aliases. Instead of "%2", you can write "%3"
da: Tabellen "%1" er dækket af aliasser. I stedet for "%2" kan du skrive "%3".

en: Table Properties
da: Tabelegenskaber

en: Table containing "%1" field not found
da: Tabellen som indeholder feltet "%1" blev ikke fundet

en: Table not found
da: Tabel ikke fundet

en: Table:
da: Tabel:

en: Task Bar
da: Opgavelinje

en: Text
da: Tekst

en: Text View
da: Tekstvisning

en: The <B>KEXI team</B> wishes you a lot of productive work, with this product. <BR><HR><BR>If you have found a <B>bug</B> or have a <B>feature</B> request, please don't hesitate to report it at our <A href="http://www.kexi-project.org/cgi-bin/bug.pl"> issue tracking system </A>.<BR><HR><BR>If you would like to <B>join</B> our effort, the <B>development</B> documentation at <A href="http://www.kexi-project.org">www.kexi-project.org</A> is a good starting point.
da: <B>KEXI-holdet</B> ønsker dig masser af produktivt arbejde, med dette produkt. <BR><HR><BR>Hvis du finder en <B>fejl</B> eller har et ønske om en <B>funktion</B>, så tøv ikke med at rapportere det til vores <A href="http://www.kexi-project.org/cgi-bin/bug.pl"> sporsystem for opgaver </A>.<BR><HR><BR>Hvis du har lyst til at <B>deltage</B> i vores anstrengelser, er <B>udvikling</B> af dokumentation på <A href="http://www.kexi-project.org">www.kexi-project.org</A> et godt startpunkt.

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY and NOT NULL.
da: Søjlernes begrænsning er deklareret som NOT EMPTY og NOT NULL.

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY.
da: Søjlernes begrænsning er deklareret som NOT EMPTY.

en: The column's constraint is declared as NOT NULL.
da: Søjlernes begrænsning er deklareret som NOT NULL.

en: The database "%1" does not exist.
da: Databasen "%1" eksisterer ikke.

en: The file "%1" already exists.
    Do you want to overwrite it?
da: Filen "%1" eksisterer allerede.
    Ønsker du at overskrive den?

en: The file "%1" doesn't exist.
da: Filen "%1" eksisterer ikke.

en: The file "%1" is not readable.
da: Filen "%1" er ikke læsbar.

en: The file "%1" is not recognized as being supported by Kexi.
da: Filen "%1" bliver ikke genkendt som understøttet af Kexi.

en: The file %1 doesn't exist.
da: Filen %1 eksisterer ikke.

en: The project "%1" already exists.
    Do you want to replace it with a new, blank one?
da: Projektet "%1" eksisterer allerede.
    Ønsker du at erstatte det med et nyt blankt?

en: The project file "%1" is recognized as compatible with "%2" database driver, while you have asked for "%3" database driver to be used.
    Do you want to use "%4" database driver?
da: Projektfilen "%1" synes at være kompatibel med databasedriveren "%2", men du har bedt om at databasedriveren "%3" skal bruges.
    Vil du bruge databasedriveren "%4"?

en: The query is correct
da: Forespørgslen er rigtig

en: The query is incorrect
da: Forespørgslen er forkert

en: The query you entered is incorrect.
da: Forespørgslen du indtastede er forkert.

en: This function is not available
da: Denn funktion er ikke tilgængelig

en: This integer number may be too large.
da: Dette heltal kan være for stort.

en: This shows useful tips on the use of this application.
da: Dette viser nyttige vink om brugen af dette program.

en: This software is developed by Kexi Team - an international group
    of independent developers, with additional assistance and support
    from the OpenOffice Polska company.
    
    Visit the company Home Page: http://www.openoffice.com.pl
da: Dette programmel er udviklet af Kexi-holdet - en international gruppe
    af uafhængige udviklere, med yderligere assistance og støtte
    fra firmaet OpenOffice Polska.
    
    Besøg firmaets hjemmeside: http://www.openoffice.com.pl

en: This wizard will guide you through the
    process of converting an existing data
    set into a kexi database
da: Denne guiden fører dig gennem
    processen at konvertere en eksisterende
    datamængde til en Kexi database.

en: Time
da: Tidspunkt

en: To Bottom
da: Nederst

en: To Fit
da: Tilpasning

en: To Grid
da: Til gitter

en: To Left
da: Til venstre

en: To Narrowest
da: Til snævreste

en: To Right
da: Til højre

en: To Shortest
da: Til korteste

en: To Tallest
da: Til højeste

en: To Top
da: Øverst

en: To Widest
da: Til bredeste

en: To create a relationship simply drag the source field onto the target field. An arrowhead is used to show which table is the parent (master) and which table is the child (slave) in the relationship.
da: Oprettelse af et forhold sker ved blot at trække kildefeltet hen på målfeltet. En pilespids bruges for at vise hvilken tabel, der er forældertabellen samt hvilken tabel, der er barnetabellen i den pågældende forhold.

en: Toolbar:
da: Værktøjslinje:

en: Toolbars
da: Værktøjslinjer

en: Toplevel
da: Topniveau

en: Totals
da: Summer

en: Transaction already started.
da: Transaktion er allerede startet.

en: Transaction not started.
da: Transaktion ikke startet.

en: Transaction support
da: Transaktionsstøtte

en: True
da: Sand

en: Undo changes
da: Fortryd ændringer

en: Unique
da: Entydig

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unknown table "%1"
da: Ukendt tabel "%1"

en: Unsigned number
da: Tal uden fortegn

en: Unspecified error encountered
da: Ikke specificeret fejl opstod

en: Up Arrow
da: Pil op

en: Use user settings
da: Brug brugerindstillinger

en: User name to be used
    for connecting to a database project.
    Ignored if a shortcut filename
    is provided.
da: Brugernavn at bruge
    for at forbinde til et databaseprojekt.
    Ignoreres der sørges for et
    genvejsfilnavn.

en: User:
da: Bruger:

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Username: %1
da: Brugernavn: %1

en: Value
da: Værdi

en: Value of "%1" column must be an identifier.
da: Værdien af søjlen "%1" skal være en identifikator.

en: Value of "%1" is not initialized for the driver.
da: Værdien af "%1" er ikke initialiseret for driveren.

en: Visible
da: Synlig

en: Waiting
da: Venter

en: Warning: entire project's data will be removed.
da: Advarsel: hele projektets data vil blive fjernet.

en: We are sorry, templates are not yet available.
da: Skabeloner er desværre endnu ikke tilgængelige.

en: Welcome
da: Velkommen

en: What's This
da: Hvad er dette

en: What's this
da: Hvad er dette

en: Widgets
da: Kontroller

en: Yes/No
da: Ja/Nej

en: Yes/No value
da: Ja/Nej værdi

en: You are about to change the design of table "%1" but following objects using this table are opened:
da: Du er ved at ændre konstruktion af tabellen "%1" men følgende objekter som bruger den er åbne:

en: You are about to remove table "%1" but following objects using this table are opened:
da: Du er ved at fjerne tabellen "%1" men følgende objekter som bruger den er åbne:

en: You can improve data in this row or use "Cancel row changes" function.
da: Du kan forbedre data på denne række eller bruge funktionen "Annullér rækkeændringer".

en: You cannot use name "%1" for your object.
    It is reserved for internal Kexi objects. Please choose another name.
da: Du kan ikke bruge navnet "%1" til dit objekt.
    Det er reserveret for interne Kexi-objekter. Vælg venligst et andet navn.

en: You have added "%1" field name twice.
    Field names cannot be repeated. Correct name of the field.
da: Du har tilføjet "%1" feltnavne to gange.
    Feltnavne kan ikke gentages. Ret navnet på feltet.

en: You have added no fields.
    Every table should have at least one field.
da: Du har ingen felter tilføjet.
    Hver tabel skal have mindst et felt.

en: You have now provided all information needed for importing. Just click the <b>Finish</b> button to eventually start the import process. If you have changed your mind and don't want to import anything, click the <b>Cancel</b> button.
da: Du har nu sørget for al den information der er nødvendig for at importere. Klik blot på <b>Afslut</b>-knappen for at starte importprocessen. Hvis du har ændret mening og ikke ønsker at importere noget, så klik på <b>Annullér</b>-knappen.

en: You have requested selected objects to be opened automatically on startup. Several objects cannot be opened.
da: Du har bedt om at udvalgte objekter skal åbnes automatisk ved opstart. Adskillige objekter kan ikke åbnes.

en: You have specified a few database objects to be opened automatically, using startup options.
    These options will be ignored because it is not available while creating or dropping projects.
da: Du har angivet nogle få databaseobjekter som automatisk skal åbnes, med starttilvalg.
    Disse tilvalg ignoreres eftersom de ikke er tilgængelige når projekter oprettes eller droppes.

en: You have specified invalid port number "%1".
da: Du har angivet et ugyldigt portnummer "%1".

en: You have used both "createdb" and "dropdb" startup options.
da: Du har brugt begge opstarttilvalg "createdb" og "dropdb"

en: You have used both "final-mode" and "design-mode" startup options.
da: Du har brugt både "final-mode" og "design-mode" opstartstilvalg.

en: You should enter field name.
da: Du skal indtaste feltnavnet.

en: _: Primary Key
    PK
da: PN

en: _: short for expression (only latin letters, please)
    expr
da: udtryk

en: _: unspecified user
    (unspecified)
da: (ikke angivet)

en: cannot create object -
da: kan ikke oprette objekt -

en: cannot create object of type "%1"
da: kan ikke oprette objekt af type "%1"

en: cannot open object
da: kan ikke åbne objekt

en: default port
da: Standardport

en: file
da: fil

en: height
da: højde

en: identifier was expected
da: Forventede identifikator

en: local database server
da: lokal databaseserver

en: main
da: hoved

en: object not found
da: objekt ikke fundet

en: of
da: af

en: reason:
da: grund:

en: unknown object type "%1"
da: ukendt objekttype "%1"

en: width
da: bredde
